step motor için uygun sürücü arıyorum

Başlatan berkay_91, 26 Kasım 2014, 02:04:26

berkay_91

mrb elimde 4-5 volt ile çalışan çok küçük bipolar bir step motor var. bunu mikro step ile sürmem lazım ama A4988 gibi sürücüler 7 volttan başlıyor
hangi sürücüyü önerirsiniz?

Erol YILMAZ

Step motorlari zaten daha yuksek voltaji sürücü ile beslemek çok daha iyi.  Pwm ile akimi ayarlar sürücü

berkay_91

4 voltluk step motoru 7 voltla beslersem Uzun vadede ısınma yapar diye düşünüyorum

polleme

Motorun çektiği akımı sınırlayıp gerilimi de akımı sabit tutacak şekilde PWM ile kontrollü verirseniz motora zarar verecek bir ısınma olmayacaktır. Step motorlar genelde sıcak çalışırlar zaten.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: berkay_91 - 26 Kasım 2014, 21:21:49
4 voltluk step motoru 7 voltla beslersem Uzun vadede ısınma yapar diye düşünüyorum
4 voltluk motora 40v veriyorlar.
Sürücü ayarliyor o işi.
Yoksa sen direkt motora voltaj uygulamiyosun.

berkay_91

bide galiba mikro step sürebilmem için motorun hibrit olması gerekiyomuş daimi mıknatıslı step motorlar micro adımda sürülmüyomuş

robomaster

A3967 step motor driver işinizi görebilir bir inceleyiniz.

x-nomek

1/16 micro step diyorlar bu nedemek oluyor tam anlayamadım

polleme

Alıntı yapılan: x-nomek - 28 Kasım 2014, 23:20:25
1/16 micro step diyorlar bu nedemek oluyor tam anlayamadım

Motorun adımı 8 derecedir ve 200 adımda bir tur atar. Eğer motor bu 8 dereceden daha küçük adımlarla çalıştırılırsa mikro step modunda çalışmış olur, 1/16, bir adımın kaçta kaçı oranında adım atacağını belirleyen orandır.

x-nomek

8 derece değilde 1,8 olmuyacakmi 200 adimda bir tur atması ben mi yanliş araştirdim
1/16  hesapa sokarsak 1,8/16 olcak değilmi hocam bu işlemi yapmak içinde pwm le sürmekmi gerkiyor
bazı sürücülerde 20 khz 100 khz 400khz yazıyor bunların 1/16  veya 1/8 gibi degerleri oluştarabilmek içinmi yapılıyor