GSM Modülünden Public IP alma

Başlatan MrDarK, 27 Kasım 2014, 10:43:17

MrDarK

Merhaba Arkadaşlar;

Telit GL865 Modem kullanıyorum. Modemi server modunda kurup listen yapıp beklemede tutuyorum.

Kendi IP'si 10 ile başlayan NAT tarafından verilmiş bir IP, ne yazık ki public IP değil , yani uzaktan bu ip'ye erişim yapılamıyor.

Genel olarak bu tarz server uygulamalarında nasıl yöntemler kullanıyorsunuz ?
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Kabil ATICI

Şu anki durumu bilemiyorum, kontörlü hatlarda öyle bir uygulama vardı. Gerçek IP almak için faturalı hatladan almak gerekiyordu. (en azından İstanbul'da kontörlü hatlarda gerçek ip alınabiliyordu, İzmir'de alınamıyordu).

ambar7

ercan_t

Merhaba,

GSM modemlerde APN vardır, varsayılan olarak kurulmuş ise ve hat sıradan hat ise public IP alır normal internet  gibi kullanabilirsiniz.

eğer hat APN olarak tanımlanmış ise public interneti kapalı olabilir bu da hattın lokal ağ gibi kullanılabilirliği doğa bu durum güvenlikten dolayı yapılır tek server  ve başka kişilerin erişimini engellemek gibi(POS sistemleri böyledir)

APN özel tanımlı ise IP 192.168.1.XX veya 10.0.0.1 vs vs lokal IP alır burada server tarafındaki aynı IP de olan cihaz erişebilir yanı sende iki hat var ise aynı APN tanımlı bir birili ile haberleştirebilirsin...

polleme

GSM modül bir private IP alsa bile bu dış IP adrese "NAT"landığından internete çıkarken bir de dış IP adresi olur ama onu modül üzerinden göremezsiniz. Dinamik DNS kullanımı (dyndns vs) ile GSM modemin aldığı dış IP adresi belli bir DNS kaydı ile eşleştirip GSM modeme dışarıdan IP adresi ile değil de DNS adı ile erişebilirsiniz. GSM modem her IP aldığında dış IP değişse bir DNS adı aynı kaldığından ve her seferinde alınan dış IP adres ile eşleştiğinden erişim sorunu olmayacaktır.

memreirmak

Selamlar , benim problemim MrDarK hocamla aynı sadece farklı olarak 3G modem üzerinde bu sorunu yaşıyorum (gsm modemdede yaşıyorum aynı zamanda )  .polleme hocam dediğini denedim olmadı bir yerleri eksik mi yapıyorum. Ayrıca netmaster 3G router  kullanıyorum.

Örneğin internet bilgilerimi yazayım;
Public IP : 37.154.59.22
WAN IP   :10.160.59.21
Varsayılan Ağ geçidi : 10.64.64.64
Birincil DNS  :195.165.12.34
İkincil  DNS  :195.165.12.35

bu DNSler hep aynı router ayarlıyor sanırım

Kendi evimdeki internete bağlı bilgisayarda hercules programı ile tcp server kuruyorum ve buna bağlanabiliyorum. 3g router ile bağlanan bilgisayarda tcp server kuruyorum ancak bağlanamıyorum.
Değerli önerilerinizi bekliyorum.