Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

sinamics v20 modbus

Başlatan frederic, 12 Aralık 2014, 15:51:16

frederic

Merhaba, bir scada programı ile modbus üzerinden sürücü ile haberleştim. dc bus voltajı vs. gibi bilgileri okuyabiliyorum.

sürücüyü fabrika ayarlarına aldıktan sonra cn11 nolu modbus kontrol parametresini devreye aldım.

hız bilgisini 40003 nlo registera yazıyorum
ileri geri ve run bilgileri için ise 40004-40006 aralığını kullanıyorum.

Fakat sürücüde hiç bir haraket yok, start verdiremiyorum. Ekranda sürekli 0hz bilgisi kalıyor?

Sorun nerede olabilir sizce?

Salih

Sürücülerde çalışma yetkisinin haberleşmeye verilmesi gerekir.
Sende bunu yaptığını söylüyorsun.
Eğer bu yetki verildi ise geriye gerekli modbus adreslerinin doğruluğu ve
adreslere gerekli format da bilgi gönderilmesi kalıyor.
Bunları kontrol edeceksin. Ben kendi yaptıklarıma göre gerekli olanları
söyledim. Sizin sürücüde  çok özel bir ayar varsa bilmiyorum.

frederic

Siemens teknik destek dahi doyurucu bir bilgi vermiyor bu konuda. Şu markanın fanları olduğu sürecede kurtulamıyoruz işte bunlar ile sistem kurmaktan. Bir günüm bu registerları aramak ile geçti ve hala sonuç alamadım.

F.T

okuma ile yazma registerleri farklı olabilir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Sozuak

Selamlar,

Bu cihazı bir kere kurdum o da eski sistemdeki inverter artık üretilmediği ve stoktaki modelleri de çok pahalı olduğu için. Hatırladığım kadarı ile programladıktan sonra manuel modda kalırsa çalışmıyordu Bunun için M+OK tuşlarını kullanarak hand-jog-auto modlarından hand modundan çıkartmak gerekliydi. Sizler bu konuda benden daha tecrübelisiniz ama bazen böyle basit bir nedenden çalışmayan cihazlar oluyor gözden kaçtıysa hatırlatmak istedim.

frederic

Evet bu günde uğraşmaya devam ediyorum, faydalandığım modbus dökümanı bu;

http://www.san-el.com/wp-content/uploads/2013/05/V20_Modbus.pdf

Bu sürücüler hiç hoşuma gitmedi, bazen yaptığınız ayarı otomatik olarak hafızasına alamıyor. Hafızaya alabilmesi için cihazı kapatıp açmanız gerekiyor. BU durumu siemens teknik desteğe söylediğimde imkansız dediler bana, elimde 3 adet yeni sürücü var hepsimi arızalı yani?

Her neyse, modbus registerlarından inverterin üzerindeki digital outputa kadar kontrol edebiliyorum. Sürücü bilgilerini versiyon numarasına
kadar çekiyorum scadadan. Kullandığım scada wintr.

Fakat frekans yazma ve start stop işlemlerini modbus üzerinden gerçekleştiremiyorum. Siemensi aradığımda biz plc ile kontrol ediyoruz onları gibisinden bir cevap aldım. İyi nefret ettim artık bu markadan.

Salih

Tamam sözümüz yok, Siemens büyük firma fakat,
sanki Milyon $ daha küçük işler yapanların siemens ürünlerini kullanmasınlar
gibi bir havaları var. Belki kendilerine göre haklılar, bilemiyorum.
Elimden geldiği kadar uzak durmaya çalışıyorum.

Murat Mert

Alıntı yapılan: salih - 13 Aralık 2014, 15:19:08
Tamam sözümüz yok, Siemens büyük firma fakat,
sanki Milyon $ daha küçük işler yapanların siemens ürünlerini kullanmasınlar
gibi bir havaları var. Belki kendilerine göre haklılar, bilemiyorum.
Elimden geldiği kadar uzak durmaya çalışıyorum.

S.A.
Çin malı alırım Siemens almam..............
hiçte sevmem hiçbir şeyin datasını bulamazsınız ilgilenmezler. Sanki bilmiyorsan niye aldın tavırları. İğrenç ve küçük görücü ifadeler. Telefonda 500 yere bağlarlar seni hepsi birbirinden artist. Sanki babasının fabrikası şeyime al şeyime alma der gibi 15 yıldır belki daha fazla kullanmıyorum. Sadece sigorta ve minik şeyler kontaktörünü bile panoda kullanmıyorum. Hayvan gibi vede hemen sıkıntıda bobinleri yanar. schineder şalt, pic kartlar ve delta plc.
mert07

mert53

Okuma yapmak modbus ile kolaydir ancak kontrol isin icine girdiginde cihazlar biraz nazlanirlar. Dikkat etmen gereken noktalardan bahsedeyim biraz.
ilk olarak scada arayuzu kullanmadan kepware opc indirim direk olarak cihaza baglan ve komut setlerine ait data registirlerini dogru data tipi ile gir. Ardindan online set degerleri gondermeyi bir dene. Boylece hizli deneme yanilma yaparak seti alip almadigini veya data tipi degisligi ile sonuca ulasabilirsin. Modbusta data tiplerinden dolayi adres kaymalari gerceklesebilir. Boolean komut veri vericeksen ornegin adresleride buna gore girmen gerekecektir.
scada ne kullaniyorsun bilmiyorum ama dogru adresleri bulup calistirdiktan sonra scadana eklemek cok kolay olur. Onlarca cihazla ugrastiktan sonra en kolay kontrol yontemi bu olarak kararlastirdik.
5388110116 [email]mertsubasili@hotmail.com[/email] / ABB Control Builder AC500. ABB HMI Scada. Siemens Wincc Scada. Zenon Scada. OPC Haberlesme. Picbasic. Ares - Isis

frederic

Merhaba hocam bu keeware olayını biraz açabilirmisiniz acaba daha önce hiç kullanmadım bu programı.

mert53

kepware bircok haberlesme alt yapisini bulunduran bir opc yazilimdir. Scadalar cihazlar arasi iletisimde profesyonel cozumler sunan bir yazilimdir.
Youtube uzerinde bir cok video mevcut ufak bir arama yapabilirsiniz.
sizin sisteminizle ve yazilim detaylari hakkinda telefonla bana ulasabilirsiniz. Cunku yaziyla size cozum uretmek biraz uzun olabilir.
5388110116 [email]mertsubasili@hotmail.com[/email] / ABB Control Builder AC500. ABB HMI Scada. Siemens Wincc Scada. Zenon Scada. OPC Haberlesme. Picbasic. Ares - Isis