uzaklık sensörü tavsiye

Başlatan sovalye, 14 Aralık 2014, 23:18:00

sovalye

Aklımda bir proje var. onun için 0 ile 300cm arasındaki mesafeleri maksimum bir iki santimetre farkla ölçmem gerekiyor. Aynı zamanda ölçüm yapacağım mesafe uzaklığına bağlı olarak 60 cm/saniye hızla sensöre yaklaşabilir . Kullanmak için neyi tavsiye edersiniz?

polleme

Sharp IR sensörlere baktınız mı?

sovalye

sharp lar pek istediğim gibi durmuyor, özellikler sayfasından baktım.

polleme

sovalye

Teşekkürler hocam. Değerleri güzel görünüyor ama hareketten etkilenir mi , biliyor musunuz?

polleme

Hareket içeren bir uygulamada kullanmadım. Hiç aklıma gelmemişti.

CLR

Alıntı yapılan: sovalye - 16 Aralık 2014, 01:27:26
Teşekkürler hocam. Değerleri güzel görünüyor ama hareketten etkilenir mi , biliyor musunuz?

Merhaba

Ultrasonik sensör, sıcaklık, nem ve rüzgardan etkilenir, hareket halinden bunlar değişirse etkilenecektir. Ultrasonik sensörle rüzgar hızı ölçer(Anemometre) yapmıştım, bu tür işler için çok kullanılır.

IR sensör ortam ışığından, renginden etkilenir. 300cm IR sensör için biraz uzak gibi 2cm hassasiyette çok zorlanırsın gibi görünüyor.

Lazer ile ölçebilirsin ama o konuda pratik tecrübem olmadı. Hatta elimde malzemeler var ama deneyecek vakit bulamadım.

Ultrasonik ve IR ile yapacaksan, nem, sıcaklık vs. ölçerleride devrene eklersen ortama göre sistemi otomatik kalibre edep daha iyi sonuçlar etme şansın olur. 

Knowledge and Experience are Power