Kalman filtresi

Başlatan robomaster, 15 Aralık 2014, 19:57:04

mistek

Kalman demek böyle gizli konulara giriyormuş. Üniversitedeyken projem gereği kalman filtresine bakma fırsatı bulmuştum bi yerden sonra internetteki kaynaklar tıkandı, anlayamadığım yerler oldu, bu alanda çalışan birkaç hocama "anlatır mısınız" dedim. Kısa bir vikipedia bilgisiyle özet geçerek "senin bu konuyla işin yok boşver farklı yöntem bul" demişlerdi.

Halbu ki tamda kalman filtresi uygulanacak konuydu.Uyguladık bi şekilde. Neyse...

Demek derine inince milyon dolarlar varmış derhal başlıyorum çalışmaya.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

robomaster

@mistek

Hocaların bilmeyip anlatamıyorsa biraz masumiyet var. Öğrensinler.
Bilip anlatmıyorlarsa, kronik bir sorun bu. Haset,fesat...bir sürü şey.
Ayrıca şunuda ekleyeyim.
Bazen diyeyim baştan da kimseyi rencide etmeyelim. :)
Mathlap da bir şeyleri tıkır tıkır yürüten arkadaşlara (doktora öğrencisi arkadaş )şunun gel beraber bir uygulamasını yapalım dediğinde tıkanıp kalıyor o da ayrı bir mevzu. Problem teori ve pratik bütünlüğünün yoksunluğu.

berat23

Alıntı yapılan: mistek - 17 Aralık 2014, 00:10:00
Kalman demek böyle gizli konulara giriyormuş. Üniversitedeyken projem gereği kalman filtresine bakma fırsatı bulmuştum bi yerden sonra internetteki kaynaklar tıkandı, anlayamadığım yerler oldu, bu alanda çalışan birkaç hocama "anlatır mısınız" dedim. Kısa bir vikipedia bilgisiyle özet geçerek "senin bu konuyla işin yok boşver farklı yöntem bul" demişlerdi.

Halbu ki tamda kalman filtresi uygulanacak konuydu.Uyguladık bi şekilde. Neyse...

Demek derine inince milyon dolarlar varmış derhal başlıyorum çalışmaya.

öyle sırlı efsanevi değil ama kalman filtresinin kullanıldığı çoğu uygulama kritik teknolojilerdir, radar, güdüm, navigasyon vs. elbette bu sistemler farklı disiplinlerin ürünü, sadece kalman değil elbette. sadece filtre yapısı mükemmel olunca kötü sensörlerle hrikalar yaratıp 50000$'a satmakdiye birşey mümkün değil.