DC üzerinden yüksek frekans ile data aktarımı

Başlatan XX_CİHAN_XX, 18 Aralık 2014, 12:32:06

XX_CİHAN_XX

DC24V-2A lik bir kaynak çıkışını koaksiyel kablo üzerinden <20m. uzaktaki bir cihaza enerji taşımak için kullanmak istiyorum. Bu kabloyu aynı zamanda kablonun iki ucundaki cihazları haberleştirmek içinde kullanacağım. Aklıma gelen yöntem yüksek frekansı DC ye bindirip karşı tarafta filtre ile ayırmak. Veri aktarımı tek yönlü olacak ve veriyi alan tarafta 2A e kadar hattan akım çekilmesi söz konusu ve endüktif yükler (BLDC motorlar) mevcut. Basit bir deneme yaptım ama hattan bir akım çekince benim sinyal bozuluyor. Nasıl bir donanım kurmalıyım bu iş için. İnternette pek birşey bulamadım.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mistek

Anahtar kelime: "Dali protokolü" isinize yarayabilir
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: mistek - 18 Aralık 2014, 12:38:10
Anahtar kelime: "Dali protokolü" isinize yarayabilir

Hocam DALI protokolünü araştırdım orada enerji hattı dışında 2 tane de serial data iletim hattı var.
Hatta Microchip'in bununla ilgili güzel bir uygulama notu da var ancak veri iletimi için ayrı bir hat kullandığından dolayı benim işime yaramıyor.

Ben data iletimi için enerji hattını kullanmak istiyorum.
Aklıma enteresan bir fikir geliyor 433Mhz RF vericinin anten çıkışını dc sinyal ile birleştirip coaxial kabloya versem karşıdan da dc yi ayırıp 433mhz RF alici ile veriyi yakalamak istesem fazla mı fantazi yapmış olurum. (Not kablosuz iletişim ortam sebebiyle uygun değil)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ferdem

Bence gayet mantıklı bir fikir. Uygulaması olan bir konu, LNB ler DC gücü koaksiyel üzerinden alıyor, koaksiyelde L-band(1-2GHz) RF işaret var. DC hatta 1nF üzerinden AC coupling... karşı tarafta 1nF ile "high pass filter" data aktarımı olur. Karşı tarafta stabil DC için "low pass filter" zaten vardır diye düşünüyorum. 1nF tipik bir değer, daha uygun bir değer de olabilir.

minicihazlar

Bir diğer yöntem PLC - Power Line Communication çözümleri. Önerebilieceğim ST'nin ST7580'i var. Bu hem DC hatlarda hem de AC hatlarda çalışabiliyor. Aynı anda 2 farklı frekansta haberleşebildiği için full-duplex bile haberleşilebiliyor.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: ferdem - 18 Aralık 2014, 14:43:27
Bence gayet mantıklı bir fikir. Uygulaması olan bir konu, LNB ler DC gücü koaksiyel üzerinden alıyor, koaksiyelde L-band(1-2GHz) RF işaret var. DC hatta 1nF üzerinden AC coupling... karşı tarafta 1nF ile "high pass filter" data aktarımı olur. Karşı tarafta stabil DC için "low pass filter" zaten vardır diye düşünüyorum. 1nF tipik bir değer, daha uygun bir değer de olabilir.
@ferdem hocam haklısınız. O mantığı incelemeye çalışıyorum zaten. DC üzerine bindirdiğim modüleli sinyalin DC de +-100mV tan fazla dalgalanma yapmaması gerekir. DC ye nasıl sinyal bindireceğimi henüz tam çözemedim desem yeridir.

Alıntı yapılan: minicihazlar - 18 Aralık 2014, 15:14:59
Bir diğer yöntem PLC - Power Line Communication çözümleri. Önerebilieceğim ST'nin ST7580'i var. Bu hem DC hatlarda hem de AC hatlarda çalışabiliyor. Aynı anda 2 farklı frekansta haberleşebildiği için full-duplex bile haberleşilebiliyor.
Güzel entegre ama uygulama şemaları biraz kompleks gözüktü gözüme sanki yüksek frekans aktarımı daha rahat bir uygulama şekli gibi geliyor ama bunu da detaylı inceleyeceğim.

Kabil ATICI

Hattınızın üzerinde motor bulunması işi bozuyor.Çünkü yüksek frekans bileşenleri üzerine o gürültülerde binecek. Eğer uygun olursa fiberoptik sistem kullanılabilir. Tek hat, ortam gürültüsünden bağımsız. Hatta bulabilirseniz içinden besleme kabloları geçenleride var. Tek sorunu pahalı ve bağlantılar için özel donanım gerekmesi.

Alıcı ve verici çifti üzerinden iletişim  sağlanabilir.

Alıcı ve verici olayını tekli kablo üzerinden iletişim için kullanımı mümkün fakat motor ve diğer çevresel gürültülere karşı alıcı açık olacak ve vericide yüklem yapabilir. (yansımalar ve diğer gürültülerden)
ambar7

OG

Enduktif yuk olduğundan iyi bir filtre yapmanız gerekir.
433MHz çok yüksek. Birkaç on KHz daha uygun.

Veya ben şunu yapardım, yaptım da ama enduktif değildi. Data çok uzun boyutlu değildi, basit 8 bit yan veya son komutu.

Hat yuke girmeden once Hızlı diyot sonra sağlam LC filtre.

Gonderen tarafta, DC enerjiyi yuke yollarken 1200 baud gibi hızda anahtarlayan MOSFET, daha sonra enerji hattı.
Hızlı diyottan önce data sens edilir. Ve işlenir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

diot

yüksek gerilim enerji hatlarında bu sistem kullanılıyor. Frekans bandı 1.6MHZ den 30MHZ ye kadar.

Bakınız :  http://fbetezbankasi.gazi.edu.tr/pdf-indir/22212880

XX_CİHAN_XX

@OG hocam hat yüke girdikten sonrada iletişim devam etmeli çok yüksek hızlara ihtiyacım yok ama sürekli bir veri aktarımı söz konusu olacak.
@ferdem hocam kaynak gösterdiğiniz örnek şuan aklıma daha çok yattı muhtemelen ilk o şekilde bir deneme yapacağım.
Denemeden sonra elde ettiğim sonuçları paylaşırım teşekkürler.

minicihazlar

Almanca biliyorsanız http://www.ulrichradig.de/home/index.php/projekte/pl-modem adresinde ayrık elemanlardan basit bir PLC örneği devre var. Devrede basit bir 555 kullanılmış ve mikro ile bağlantı optik olarak yalıtılmış. Gönderici taraftaki modülasyonu 555 yapıyor, alıcı tarafta basit bir envelope (türkçe ne denir ki) elde etme devresi ile kare dalga elde edilip ikro tarafında bu okunuyor. Ucuz ve çalışan bir çözüm.