Kompanzasyonda kondansatör gücü belirleme

Başlatan okay57, 20 Aralık 2014, 17:50:14

okay57

Arkadaşlar şunu karıştırıyorum .  Qc=P*(tanfi1-tanfi2) formülünden (3faza göre hesaplandı-P=3*Uf*I*cosfi ya da P=karekök(3)*Uh*I*Cosfi) bulunan değer kompanzasyon kondansatörün(üçgen bağlı) üstündeki değer mi oluyor yoksa üstündekideğer/3 mü oluyor?

z

Kafa karışıklığı oluyorsa şöyle düşün;

U ve I hatta ait gerilim ve akım olmak üzere;

Simetrik yıldız bir yükte tek fazın gücü, P= (U/kok3) * I * cos(fi)
Simetrik ucgen bır yukte tek fazın gücü P=U* (I/kok3) * cos(fı)

O halde yıldız ucgen farketmeden tek fazın gücü P=U*I*cos(fı)*1/kok3

Ihtiyaç olunan toplam reaktif güç Q ise bir fazın ihtiyacı olan reaktif güç Q/3 olur.

O halde Q ve P belli olduğuna göre her faz için gerekli kapasitesi kolayca bulunur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

okay57

1kVAr lık bir güç kondansatörü bir faza 33,333kVAr lık reaktif güç sağlar.3 fazlı bir sistemde iki tane kondansatör varsa; bir tanesi 1'lik bir tanesi 2,5kVAr ise toplamda sisteme 3,5kVAr lık güç sağlamakta başka bir deyişle bir faza 3,5/3kVAr lık güç sağlar diyebilir

z

Alıntı Yap1kVAr lık bir güç kondansatörü bir faza 33,333kVAr lık reaktif güç sağlar.

Bu da ne demek şimdi?

1 KVAR gücündeki kapasitor 1KVAR reaktif güç sağlar.

okay57

3fazlı üçgen bağlı 1kVAr  etikete sahip bir kondansatör bir faza(r fazına) 333,333kVArlık güç sağlamazmı yoksa her faza mı 1kVArlık güç sağlar. düzeltme; az önceki mesajımdaki 33,33 333,333 olacak.

z

Ben anlamadım bu dediğini.

1w direnç bloğu 330w güç harcar demekten ne farkı var dediğinin?

Andromeda

Alıntı yapılan: okay57 - 20 Aralık 2014, 17:50:14
Arkadaşlar şunu karıştırıyorum .  Qc=P*(tanfi1-tanfi2) formülünden (3faza göre hesaplandı-P=3*Uf*I*cosfi ya da P=karekök(3)*Uh*I*Cosfi) bulunan değer kompanzasyon kondansatörün(üçgen bağlı) üstündeki değer mi oluyor yoksa üstündekideğer/3 mü oluyor?
Qc= P(tan1-tan2)=Kondansatör gücü
Bu güç fazlara istenilen şekilde dağıtılır.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

okay57

z hocam 333,333VAr olacak kusura bakmayın el alışkanlığıyla yazdım.

mesaj birleştirme:: 20 Aralık 2014, 20:51:34

elek hocam dengeli yüklü sistemde 333,333VAR olarak  dağıtılır o zaman.

z

Tamam şimdi oldu.

Evet 3 fazlı kapasitör bloğunun üstünde VAR değeri Q ise evet bir faza ait güç değeri Q/3 olacaktır.

okay57

Teşekkürler z hocam kafamda netleşti hesap. bir şey daha sorayım kompanzasyon kondansatöründe  güce bakılır değil mi? kapasite(C) ye bakılmaz C kondansatör gücünü oluşturur. Etiket bilgilerinde bilgi olsun diye veriliyor bu değer o zaman

z

Frekans belli olduğu için hangisine bakarsan bak (güç yada kapasite) aynı kapıya gelirsin.

okay57

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler z hocam.İyiki bu site var.