MS-DOS işletim sistemi komut satırı kayboldu.

Başlatan ziyaretci, 23 Aralık 2014, 15:55:03

ziyaretci

Merhabalar..

MS-Dos kurcalıyordum, komutların ne işe yaradıkları filan help ile sırasıyla bakıyordum(Açıklamalarını okuyarak). Fakat c:/> 'de iken sort yazdım onayladım  komut satırı kayboldu. Klavyede hangi tuşa bastıysam geri getiremedim. Nedir bu komut satırına geri gelmenin yolu?

mesaj birleştirme:: 23 Aralık 2014, 15:57:52

Kapa aç demeyin, pc yi ms-dos istemiyle açtım.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ziyaretci

İşte komut satırı olmayınca ne girersem gireyim karakter olarak kalıyor.

diot

ziyaretci

Alıntı yapılan: diot - 23 Aralık 2014, 16:11:19
ctrl break bas. çıkacaktır

Teşekkür ederim.

mesaj birleştirme:: 23 Aralık 2014, 16:26:50

Son olarak birşey sormak istiyorum, bahsettiğim üzere bilgisayarı ms-dos kipiyle açtım ve tam ekran olarak seçtim, bu durumda ekranı aşağı yukarıya nasıl kaydırabilirim? Kaydırma çubuğu olmadan? Klavye ile.

diot

Ms-Dos da ekranı aşağı yukarı kaydıramazsın. Ancak windowsdan cmd komutu ile dos a pencere modunda düşersen kaydırma çubuğuyla olur .

ziyaretci

Alıntı yapılan: diot - 23 Aralık 2014, 17:03:59
Ms-Dos da ekranı aşağı yukarı kaydıramazsın. Ancak windowsdan cmd komutu ile dos a pencere modunda düşersen kaydırma çubuğuyla olur .

Ama mantıksız değil mi, ben bir dizini sorgulayacağım ama ekranım tamamına yetmiyor, saçmalık bence? Yanlış mıyım?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: erkantr67 - 23 Aralık 2014, 19:26:19

Ama mantıksız değil mi, ben bir dizini sorgulayacağım ama ekranım tamamına yetmiyor, saçmalık bence? Yanlış mıyım?
Bu günlere nasıl gelindiğini anlamışsındır. :)
bir üstteki satıra bile çıkamazsınız.
Ekranın neresindeyseni o satırdasınız. Yukarısı yok.
Eski sürümlerde yazdığınız karakteri bile silemiyordunuz. Delete ekranda gözükmezdi.
MsDos 4.0 ile bazı kolaylıklar gelmeye başladı.

Ama bir program yapıp data oluşturmanıza engel yoktu.
Senin yaşın windows tan öncesine müsait olmadığından eskiler sana saçma geliyor.
Windows 2.0 ı görsen ne diyeceğini merak ettim doğrusu. :)
Fare bile kullanamazsın her şey klavye ile.

1.0 Şöle bişeydi.
A Tour of Windows 1.0

bocek

Alıntı yapılan: erkantr67 - 23 Aralık 2014, 16:15:47
...ben bir dizini sorgulayacağım ama ekranım tamamına yetmiyor.
dir /p komutu dizini sayfa sayfa ekrana getirir.
diğer ekrana sığmayan komutlar için:
komut|more
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

t2

dir *.*>liste.txt yazarsak sonuç txt dosyaya kaydedilir.

ziyaretci

Salih

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 23 Aralık 2014, 19:49:26
Bu günlere nasıl gelindiğini anlamışsındır. :)
bir üstteki satıra bile çıkamazsınız.
Ekranın neresindeyseni o satırdasınız. Yukarısı yok.
Eski sürümlerde yazdığınız karakteri bile silemiyordunuz. Delete ekranda gözükmezdi.
MsDos 4.0 ile bazı kolaylıklar gelmeye başladı.

Ama bir program yapıp data oluşturmanıza engel yoktu.
Senin yaşın windows tan öncesine müsait olmadığından eskiler sana saçma geliyor.
Windows 2.0 ı görsen ne diyeceğini merak ettim doğrusu. :)
Fare bile kullanamazsın her şey klavye ile.

Neydi eski günler. Ama,  O mono ekranların  bir heyecanı vardı. Şimdi o heyecan kalmadı. :)

t2

Galiba, Windows 98 yüklenirken, olağanüstü heyecan verici durumları izlemek üzere arkamıza yaslanmamız  öneriliyordu. 
Ne tarafa yaslanılacağını da belirtmiş. Belki de rahat durun bilgisayarı ellemeyin demek istemiştir.

M.Salim GÜLLÜCE

İlk kullandığım PCB programını amstrad ta kendimiz yapmıştık. yolları pixel dizisi halinde ancak çizdirebilmiştik.
Daha sonraları PC de (Hard diski bile olmayan 360k byte 5.25 disk te) SMARTWORK adlı bir programla seviyeyi yükselttik.

Şimdilerde Altium Designer attan inip ışık hızında yol alan gemiye binmek gibi.

Şimdilik PCB de sadece lehimlemeler eksik :)

muhendisbey

Kaydırma meselesi ve dosyalara erişmek oldukça sıkıntılı olduğundan o zamanlar norton commander kullanırdık. Belki internetten bulabilirsin, miladı çoktan dolduğundan bulman çok zor olabilir.
dir /p ve dir /w kullanırdım listelemek için.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.