Picproje Eğitim Semineri 1.Altium Workshop ( 24 Ocak 2015 )

Başlatan MrDarK, 25 Aralık 2014, 15:44:27

MrDarK

Arkadaşlar merhaba ;

Picproje.com olarak bir dizi eğitim semineri vermeye karar verdik bundan birkaç hafta önce. Bu projenin oluşumunda rol alan destek veren herkese çok teşekkür ederim.

1.Altium Eğitim Seminerinde konuşmacımız f15eagle olacaktır. Bu workshop 24 Ocak 2015 tarihinde yapılacaktır.

Organizsyon istanbul hackerspace'den yapılacak olup katılım max 30 kişi ile sınırlıdır. Yapılacak çalışma sabit kamera ile kayıtlanıp youtube kanalımızdan da yayınlanacaktır.

Altium Eğitim seminerinde özellikle takıldığınız anlatılmasını istediğiniz şeyler var ise bu başlık altında bildirebilirseniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

f15eagle üyemiz kendi programı ( yeni başlayanlar ) seviyesinde olacak , vereceği bilgiler içerisine sizden gelen maddeleri de eklemesi mümkün olabilir.

Hadi hayırlı olsun :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Gökhan BEKEN

Sunum şeklinde mi olacak, aynı anda öğrencilerde mi bilgisayardan çizecekler?
Eğer öyle olacaksa lisans sorunu olabilir diye soruyorum.
Bu arada bende katılmak isterim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

yldzelektronik

Allah muvaffak etsin. İnşallah iyi niyeti karşılık kimseden enteresan yorumlar gelmez :)
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

trinity

Bence çok güzel bir etkinlik yalnız Altium çok pahalı bir program özellikle Türkiye standartlarında lisansını alamıyoruz,  artık ucuz alternatiflerine yönlendik. Program lisansız kullanımlarda bir şekilde sinyal gönderiyor takibi çok sıkı, tanıdığımız bazı işletmeler baskına uğrayıp ceza yediler.

MrDarK

Alıntı yapılan: meftun - 25 Aralık 2014, 16:38:55
Sunum şeklinde mi olacak, aynı anda öğrencilerde mi bilgisayardan çizecekler?
Eğer öyle olacaksa lisans sorunu olabilir diye soruyorum.
Bu arada bende katılmak isterim.

Herkesin çizmesini beklerse sunucumuz baya bir zamanını alacaktır. Daha çok şu youtube'da yayınlanan eğitim gibi bir amaca yönelik proje çizimi gibi olur diye düşünüyorum. Örneğin LCD'li bir deney kartı çizimi gibi,

Biz dinleyicilerde izleyerek istediğimiz yerleri not alıp pratik ip uçlarına sahip oluruz gibi geliyor bana. Tabi bu sorulara f15eagle'ın cevap vermesi daha doğru olacaktır :)

İsteyen bilgisayarını da getirip notlarını alsın veya projeyi kendisi yapsın. Sonuçta herşey bilgisayar sahibini ilgilendiriyor :) Ticari bir çalışma olarak düşünmeyelim. Altium öğrenmek ayrıcalıktır.

Bende izleyici olarak katılacağım bu çalışmaya :)

pea

Alıntı yapılan: trinity - 25 Aralık 2014, 17:19:56
artık ucuz alternatiflerine yönlendik.

Birçok firma çizim programı olarak Altium istiyor, diğerlerini adam yerine koymuyor. Öğrenciler/yeni mezunlar için öğrenilmesi gereken önemli bir program ne yazık ki.

@f15eagle'a da teşekkürler. Videoları beklemedeyim.

mustafaelektro

Bu eğitim nerelere kadar dallanabilir diye düşünüyorum.
Örneğin birisi çıkıp; "O yolu neden şuradan değil de buradan geçirdin?", "Şu malzemeyi neden bunun yakınına koyuyoruz ?" "Neden 10K direnç koydunuz?" gibi sorular sorarsa neler olacak?
Nasıl bir gidişat ve etkileşimli öğrenme planlıyorsunuz?
Gelmek isteyenler hangi bilgilere sahip olarak gelmeli, neler hakkında bilgiler verilecek ve neler hakkında bilgi verilmesi planlanmıyor?
Adam psikolojik olarak hazır gelsin :)

ekrem

çok güzel bir proje. katkısı olan kişilere teşekkür ederim. benim işim gereği katılamıyacağım amam videoları 4 gözle bekliyeceğim. pc  durumum biraz düşük olduğu için altium u kaldıramıyor. amam videoları indirip  yedekliyeceğim pc değiştirdigimde  hemen videolarla tek başıma izleyip yapmaya başlayacağım.

birde çizimden önce tasarım konusunda 3-5 ders verilmesi gerekiyor bence çünkü hangi malzemenin  nekadarlık kullanılacagı nerelerden kaç volt kaç amper geçmesi gerektiginin hesabını bilmeli yoksa sadice kompanet  çizimi ekleme tasarımı 3 d görüntüleri cıktı alımları gibi bazı noktalarla sınırlı kalır konu. bu benim düşüncem.

üniversitede hocamız 1 trafo hesabı yapmış ve yaptırmıştı 2 sayfa ile  çözümledik 10 kompenentlik yeri  o an pcb tasarımcılıgından  sogudum binlerce kompanenti nasıl hesaplayıp yapıcak diye .

hasankara

altium un 15.0.7 sürümünü https://mega.co.nz/#F!H092xBzS kendi uploadımdan indirebilirsiniz. kolaylık sağlasın diye ekliyorum, ben rar dosyalarıyla pek çektim siz çekmeyin diye. sayfa şifre isteyecektir, başım belaya girmesin diye direk ulu orta açmakta istemedim bu yüzden indirmek isteyen benden link e dair şifre istesin. linki açınca direk şifre soracak benden aldığınız şifreyi yapıştırıp indirme yapabilirsiniz.

mustafaelektro

Yayınlanan hali ile altium 2gb civarı yer kaplıyor fakat fpga kısmını kullanmiyorsanız o iş ile ilgili kütüphaneleri çıkartırsaniz 800 mb civarı yer kaplıyor kurulum dosyaları. Öylece koyarsanız fena olmaz.

hasankara

dosya değilde klasör halinde uploadladım. istendiği gibi dosyalar ayrı ayrı da indirilebilir.

Fgocmen

Daha Dün Aksam Çizgi-Tegem Yöneticilerine mail atmıştım. Altium Üzerinde Çalışabilir misiniz Diye. Şu Anda Programlarında Olmadığını ve İleride Olabileceğini Yazmışlardı.

Simdi Bu Çok İyi Oldu. İş Sitelerine Baktığımda Genelde Altium ve Proteus İstiyorlar. Çalıştığım Yerde de Lisanslı Altium 13 Kullanılıyor.

(Bence) Şu Tarz Bir Yol Kullanılabilir  ufak  Bir devre Bulunup Çift Katlı hem smd hem dip malzemelerin olduğu ve mili metrik kutu ölçülerinin de bulunduğu
En Başından Sonuna Kadar Püf Noktaların , Sabit Standart Kuralların Anlatılabileceği ve Fazla Zamanınızı Almayacak Devre Üzerinde Anlatılabilir.
Belirtilen Tarihte Herhangi Bir Sıkıntı Yaşamazsam Bende Gelmek İsterim.
YaFeS

f15eagle

Herkese merhaba, konuya biraz geriden katıldım kusura bakmayın.

Eğitim olarak, orta karışıklıkta bir deney kartı çizeriz diye düşünüyordum. Belki ilerki ccs eğitimleri için bu kartlardan üretip kullanabilriz.
Ayrıca kendi kütüphanelerimizi oluşturma konusu ve pcb çıktısı (gerber gibi) almayı da göstermek istiyorum.
Başlamadan da pcb tasarımı hakkında bilgi veren notları,pdfleri paylaşmayı, kısacık da ürezinde konuşmayı düşünüyorum.

Ben, belki buradaki bir çok abilerimiz kadar iyi pcb tasarımcısı, tecrübeli birisi olmayabilirim. Anlatırken yanlış birşey göstermemek için altiumun notlarını okuyorum bol bol.

Amacım picprojeye ve çevremize biraz da olsa yararımız olsun. Umarım alnımızın akıyla da hallederiz. İlgi gösteren herkese çok teşekkür ederim.

ayks

Merhaba proje için emeğe geçen herkese çok teşekkürler. Arkadaşlarım ve ben toplamda 4 kişi katılmak istiyoruz. Bu arada Altium için Trial versiyon kullansak nasıl olur?

MrDarK

Katılımın sınırlı sayıda olduğunu belirtmek isterim. Şu an etkinlik Hackerspace blogunda yayınlanmıyor. Bu hafta sonundan sonra orada da yayınlanacak. Şu an öncelik bizim üyelerde olması açısından bekletiyorum. Katılmak isteyenler belirtirse listeye dahil edebiliriz.

Katılımcı Listesi ;

1- meftun
2- MrDarK
3- Yafes
4-7 ayks
8-9 aspcibertan
10- hhy2000
11- ground