Yolda bırakmayacak ucuz laptop güç kaynağı

Başlatan z, 27 Aralık 2014, 02:51:55

z

16..20v arasında çıkış voltajı olan en azından 2A akım verebilecek küçük boyutlu güç kaynağı arıyorum.
Laptop adaptörleri sanki benim için yapılmış. Aşağıdaki linkte bazı güç kaynakları buldum. Ancak ne kadar güvenilir fikrim yok.

(Arkadaşım laptopuna her 6 ayda bir ebay'dan güç kaynağı sipariş etmek zorunda kalıyordu.)

http://www.hepsiburada.com/liste/notebook-adaptorleri/department.aspx?categoryId=106858&sc=8

Önereceğiniz marka model varmı?

Laptop adaptörü şart değil. Kutulu daha başka güç kaynağı da olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet_zxc

s link slx 130w

kendisiyle tanıştığımızdan beri kendi yaptığım birsürü devreyi kullanmamaya başladım.

çıkışını ayarlayabiliyorsun, farklı çapta jakları var, dahası; girişi hem 12 hem 220 yani arabada da kullanıyorum.

ucuzluk konusunu bilmiyorum 50-60 tl gibi bulabiliyorsun bunu..

z

Verdiğim linkte 25..30 TL aralığındaki güç kaynaklarını kullanan oldumu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FxDev

z hocam endüstriyel sahaya power supply tasarımıcısı olarak şöyle diyebilirim:

Uygulamanızın içeriği nedir bilmiyorum fakat çoğu laptop şarj cihazı, boyut sıkıntılarından dolayı, giriş gerilimi seviyesini çok az bir çapta tutar. Bunun da nedeni girişteki mosfetin daha düşük gerilimli seçmek istemeleri, böylece hem Rdson değerini ufak tutmak hem de fiyattan avantaj kazanmak isterler. Bunun yanında adaptörler tam yük altında çalışacak şekilde tasarlanmıyorlar. Örneğin bir Laptopun içinde 30Ah batarya varsa, 3A bataryayı şarj için 3A de bilgisayarı çalıştırmak için kullanılır. Yani adaptörler tam yükte dahi neredeyse maksimum %60-70 güçlerinde çalışırlar ve buna göre tasarlanırlar. Bunun yanında gerilim regülasyonlarının da iyi olduğunu söylemek güç, fakat her adaptörün ani yüke giriş çıkış karakteristlikleri iyi olmak zorundadır. Kullanacağınız cihazın böyle bir ürün olacağını göz önüne alın derim hocam.

Arkadaşlar meanwell öneriyorlar ama ben şiddetle uzak durulması gerektiğini düşünenlerdenim. Hiç bir panoya meanwell ürün sokmam.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Salih

Alıntı yapılan: FxDev - 27 Aralık 2014, 13:31:56
z hocam endüstriyel sahaya power supply tasarımıcısı olarak şöyle diyebilirim:

Uygulamanızın içeriği nedir bilmiyorum fakat çoğu laptop şarj cihazı, boyut sıkıntılarından dolayı, giriş gerilimi seviyesini çok az bir çapta tutar. Bunun da nedeni girişteki mosfetin daha düşük gerilimli seçmek istemeleri, böylece hem Rdson değerini ufak tutmak hem de fiyattan avantaj kazanmak isterler. Bunun yanında adaptörler tam yük altında çalışacak şekilde tasarlanmıyorlar. Örneğin bir Laptopun içinde 30Ah batarya varsa, 3A bataryayı şarj için 3A de bilgisayarı çalıştırmak için kullanılır. Yani adaptörler tam yükte dahi neredeyse maksimum %60-70 güçlerinde çalışırlar ve buna göre tasarlanırlar. Bunun yanında gerilim regülasyonlarının da iyi olduğunu söylemek güç, fakat her adaptörün ani yüke giriş çıkış karakteristlikleri iyi olmak zorundadır. Kullanacağınız cihazın böyle bir ürün olacağını göz önüne alın derim hocam.

Arkadaşlar meanwell öneriyorlar ama ben şiddetle uzak durulması gerektiğini düşünenlerdenim. Hiç bir panoya meanwell ürün sokmam.

Bazı projelerim de meanwell kullandım, pek problem olmadı.
Ne yönden tavsiye etmiyorsun.
Bilgi edinme amaçlı soruyorum.

FxDev

Ripple seviyelerinden memnun değildim,
Yaptığım bazı deneylerde uygun kapasite değerlerinin seçili olmadığını gördüm,
PCB ve seçilen dip komponentlerin her biri bir fail nedeni olabilir,
Sarsıntıya karşı oldukça dayanımsız.
vs vs
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mistek

@FxDev peki meanwell alternatifi olarak önerebileceğiniz marka varmı?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

FxDev

Biz kendi güç kaynaklarımızı kendimiz üretiyoruz yalnız kendi çalıştığım firmanın ismini vermek çok uygun düşmez diye düşünüyorum.

mistek

Alıntı yapılan: FxDev - 27 Aralık 2014, 17:21:56
Biz kendi güç kaynaklarımızı kendimiz üretiyoruz yalnız kendi çalıştığım firmanın ismini vermek çok uygun düşmez diye düşünüyorum.

Hocam siz soruna direk müdahale etmişsiniz anlaşılan.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

apsis

@z hocam ben bir keresinde bir laptobum için almıştım markasını hatırlamıyorum. hem adaptör çıkış jakı hem de pc güç girişi ark yapmaktan hasar gördü. jakı pcye takıp çıkarırkan çok ark yapıyordu. bu ucuz modellerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

FxDev

Alıntı yapılan: mistek - 27 Aralık 2014, 17:29:58
Hocam siz soruna direk müdahale etmişsiniz anlaşılan.

Başka çare olmuyor bazen, ya da standartlara iyi uyulmuş olması gerekiyor..

OG

Alıntı YapHiç bir panoya meanwell ürün sokmam. Biz kendi güç kaynaklarımızı kendimiz üretiyoruz
Dünyada çok yaygın bilinen ve tercih edilerek çok yaygın kullanılan Meanwell markası karşısında sağlam bir iddia olmuş.

Eğer gerçekten daha iyisini üretti iseniz, sırf bu alana asılın, başka bir işe ihtiyacınız kalmaz. Çok kazandıran bir sektör, çünkü ps her alanda kullanılıyor. Büyük paralar dönüyor.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

FxDev

Alıntı yapılan: OG - 27 Aralık 2014, 20:17:51
Dünyada çok yaygın bilinen ve tercih edilerek çok yaygın kullanılan Meanwell markası karşısında sağlam bir iddia olmuş.

Eğer gerçekten daha iyisini üretti iseniz, sırf bu alana asılın, başka bir işe ihtiyacınız kalmaz. Çok kazandıran bir sektör, çünkü ps her alanda kullanılıyor. Büyük paralar dönüyor.

Bu bir tercih sebebidir. Bizim ürün gamımızda akü şarj grubumuz zaten bulunuyor. Meanwell'i bir çok yönden test ettiğimde elde ettiğim sonuçlardan bir kaçı yukarıda yazıyor. Benim için şu bile yeterli; sarsıntı.

OG

Piyasaya için de "yetmesi gereken sebepler" gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.