Ev yapımı smd dizgi makinesi

Başlatan cann, 31 Aralık 2014, 20:46:46

Karamel

hocam z hocamizin bu konuda bir calismasi var. aslinda boyle bir paylasim yapmaniz guzel oldu. gecenlerde hocamizin projesinin nasil gittigini merak edip konuyu aramistim ama bulamamistim. z hocam mesajimi gorurse buradanda sorabilirim projesinin son durumunu ::)

cann

inşallah başarılı olur.
pompa ve
vakum mekanizması
olayın merkezi gibi, bunlar yapılabilse........

köşede ledli bir bölüm var orayı anlamadım, ısıtıyor diye düşündüm ama sonradan yanlış parçayı cımbızla alıyor, demekki yapışmamış.

Kabil ATICI

O köşedeki bölüm malzeme değerlendirme ve onaylama bölümü.

Alınan malzemeler , Yanlış malzeme...
ambar7

cann

değerlendirme ve onaylama merkezi nin işevini, açıklayabilirmisiniz. sonuçda bazı parçalar "onaydan" geçti ama yanlışmış.

Kabil ATICI

Kart üzerine konulacak parçanın yönünün doğruluğunu onaylamak için. Şimdi kutu içine konulan malzeme doğru yönde konumlanmamış olabilir.

Malzeme üzerindeki değeri okumuyor. Sadece yönünün doğru olduğunu onaylıyor. (1. bacak nerede olayı) Programı incelemek gerek, bacak sayısını da sayıyor mu (sanmıyorum).

Norma de entegreler çoğunlukla direnç ve kondansatör gibi şerit içinde geldiğinde hepsi aynı yönde olmayabilir, işte yapılan bu işlem bu yön olayını onaylıyor.

Gördüğüm kadarı ile  tutucu kafa  entegreyi üstten tutuyor bu nedenle sadece alttan görebilir, (bu durumda entegrenin  değeri doğru kabul edilir) tek yapabileceği yönünün doğruluğunu onaylamak ve sanırım en önemlisi entereyi hizalamak!!!
ambar7

CaFFeiNe

köşedeki bölüm hizalama bölümü altta kamera var, görüntü işleme ile entegreleri açısal olarak hizalayıp düz konuma getirip ondan sonra yerine koyuyor, aksi halde entegreler tam yerine konamaz, bazı amatör makinalarda mekanik hizalama yapanlar var youtube da görebilirsiniz

cann

anladım, malzeme kutuda doğru olsa bile pcb de montaj farklı konumlarda olabilir, onu doğruluyor. pompa vakum vs mekanik alınır yapılır ama bu kısım mümkün değil.

mustafaelektro

makina içerisinde de bir kütüphane var. footprintlerin fotoğraf kütüphanesi. Her eleman kılıfı için fotoğraf çekip kaydediliyor. O led olan bölgede de her aldığı malzemelerin fotoğrafını tekrar çekiyor. kütüphanedeki ile ne kadar benzeştiğini anlıyor görüntü işleme ile. Aynı zamanda ne kadar dönük olduğunu da anlıyor. yeterli benzerlikte ise koyacağı yere gidiyor. benzemiyor ise malzeme büyük ise yerine, küçük ise çöp kutusuna atıyor. daha dhızlı makinalarda hareketli kafa arkasında kamera oluyor ve malzemeyi alıp koyacağı yere gidene kadar bu doğruluk kontrolü nu tamamlıyor. bazı entegrelerin altında da harfler oluyor ancak çok az malzeme böyle. birinci bacak kontrolü için malzemeye üstten bakarken üzerinde bir sanal entegre simgesi de gösteriyor. birinci bacaklari aynı yere denk getiriyorsunuz. Aynı sanal entegreyi malzeme yerlerstirme noktasının üzerinde de gösteriyor. konulacak yerdeki 1. bacak ayarlamasi da tek seferlik olarak böylece ayarlanıyor.

z

Alıntı yapılan: Karamel - 31 Aralık 2014, 21:21:31
hocam z hocamizin bu konuda bir calismasi var. aslinda boyle bir paylasim yapmaniz guzel oldu. gecenlerde hocamizin projesinin nasil gittigini merak edip konuyu aramistim ama bulamamistim. z hocam mesajimi gorurse buradanda sorabilirim projesinin son durumunu ::)

Prototipte kullandığım mekanik parçaları kalıp yoluyla 5 takım coğalttım. İlkini bugünlerde test edeceğim. Step motor ve trigger kayış temini ile ilgili sıkıntıyı henüz çözemedim.

Cihazın alt şasesine (taban yüzeyi) çözüm bulmam gerekiyor.

Bu arada benim makine videodaki makine yanında çok ilkel kalır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

Alıntı yapılan: z - 01 Ocak 2015, 01:24:42
Prototipte kullandığım mekanik parçaları kalıp yoluyla 5 takım coğalttım. İlkini bugünlerde test edeceğim. Step motor ve trigger kayış temini ile ilgili sıkıntıyı henüz çözemedim.

Cihazın alt şasesine (taban yüzeyi) çözüm bulmam gerekiyor.

Bu arada benim makine videodaki makine yanında çok ilkel kalır.

olsun hocam. haziri nasilsa var diyip tembellik yapmadan calisarak ortaya birseyler koymaya calisiyorsunuz. cabalarinizin desteklenmesi gerekir...... ben 18 yasinda lise son ogrencisiyim. keske size atolyenizde yardim edebilsem.....

cann

bu makinede servo ve encoderli bldc kullanmışlar, step neden tercih etmemişler.

Z hocam vakumu nasıl hallettiniz. videodan anladığım pompa kolay vidalı mille "şırınga"ya basıyor. iğne ucu 0.55 en iyi sonuç vermiş.

Kabil ATICI

@Z
filmdeki makine piyasada konveyör parçaları olarak satılan alüminyum profil ve parçalardan yapılmış gibi duruyor. O kayış ve dişli de dahil.
http://www.sigmaprofilmarket.com/tr/aluminyum-profil-sigma-profil.html
ambar7

z

Her malın alıcısı olur mantığına inanıyorum.

Aluminyum işlemekten de yoruldum artık.

Vakum işini aşağıdaki sitede tanıtılan pompalarla yaptım.

http://www.smartproducts.com/pumps_series_ap_micro_air_pumps.php
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com