motor proje

Başlatan cann, 15 Ocak 2015, 20:38:41

cann

3 ay kadar sürecek projeyi başlangıçdan itibaren paylaşmak istedim. Sorunlar çıktıkca yardım ihtiyacım olabilir.

ön flanş dış:

ön flanş iç:

arka flanş, fırça tutucular gelmediğinden henüz yerleri açılmadı:

kovan:

mıknatıs:

cann

2 mıknatısı yapıştırdım.
loctite 9492 kullandım. yavaş kuruduğu için tercih ettim. hızlıda yanlış pozisyonu düzeltme imkanı olmaz diye tercih ettim. isabetli karar oldu. 20 dk da sertleşmeye başlıyor, 24 saatte tam mukavemete geçiyor. ben 5 dk pozisyon ayarından sonra 60 derecede fırında 1 saat tuttum böylece 24 saatlik süre 1 saate indi.
ilk 2 mıknatısda sorun yok, çok zorlanmadım, ama 3. mıknatısı araya koyamıyorum şu anda çünkü mıknatıslardan birine yapışıyor, ayırmak güç, henüz bir çare bulamadım 2 mıknatısın arasına 3.sünü sokmak için.

Kabil ATICI

ambar7

cann

aklıma gelen şimdilik bu, ama takozu bi anda iterse diye endişeleniyorum birde takoza tutkal bulaşma riski.
bunu üretimde nasıl yapıyorlar acaba. karşılıklı mıknatıslar bir birini ittiğinden bir kalıba tutturmakda zor. ama çözmüşlerdir bu işi, çünkü genelde loctit 326 hızlı kullanılıyor. 1dk da 4 mıknatısın işini bitriyorlardır.

TA7R

mobilyacıların kullandığı işkencenin küçükleri var 2-3 tl ye alırsınız bunlardan 2 tane alıp mıknatısı sabitleyebilirsiniz , mıknatısın kırılmaması için işkencenin bastığı yerlere lastik takoz , silgi vb. koyarsınız çok da sıkmazsınız.

cann

işkence bulabilirsem hırdavatcıda olabilir, böylece kurumadan takozuda çıkarabilirim.

एक होना

hocam böyle bir şey yaparsanız tutkal bulaşmaz.
daimi olarak motor üretecekseniz böyle bir kalıp olmalı.
ahşap yada krom dan yaptırabilirsiniz.

ahşap işçiliği biraz kolay sizde yapabilirsiniz. krom biraz zaman alır torna tesfiye gibi işlemden geçmesi gerekli.

mesaj birleştirme:: 16 Ocak 2015, 12:14:02

kanallara mıknatısı koyarsın kovana sürdüğünde tek seferde halledersin.

cann

buna yakın bir şeyler düşündüm ama karşılıklı olanlar bir birini itiyor, kalıptan çıkmaması lazım, birde sıfır boşluksuz girmesi lazım, tutkal girerken kenerlar sıyırabilir tutkalı. sanki içeride bir dışa doğru açan mekanizma olmalı.

एक होना

kanalları daha derin yapıp yerleştirdikten sonra kanal ile mıknatıs arasına ilave bir şey koyarsan olur.

çizimdeki gibi bir şey hazırlarsan mıknatısları dengeli yerleştirirsin yapışana kadar tutarsın yapışkan da bulaşmaz.

cann

4 mıknatısada yapıştı. maalesef 1-1.5 mm kayma oldu. bu ne probleme yol açacak bilmiyorum. elektrostatik boyanmış kovanın eli yüzü battı. bir daha fırına girmez. otoboyacılara düşecek iş.

şimdi sıra rotor saclarında, çizim tamam, sacda buldum. umarım lazer kesim temiz olur. sac paketlerini bir birine tuturmada alından ince bir vernik sürebilirim. Milin sac paketini tutması için rotor daki yuvasına ya çentik koymalıyım buda mile kanal açtırmayı gerektirir yada pres ile çok sıkı geçecek.

z

Mıknatıs dizilişini mesela sağdan sola N S N S şeklinde mi yaptın?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

evet, diziliş söylediğiniz gibi.

z

Proje için tebrik etmek isterim. Gene de sormadan edemiyeceğim. Neden sen imal etmeye çalışıyorsun?

mesaj birleştirme:: 17 Ocak 2015, 16:25:30

Bir de mıknatısları yapıştırdığın gövdenin metali nedir ve kalınlığını nasıl tespit ettin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

stm

Bu motor hakkında bilgi verebilirmisiniz nasıl bir motor olacak. AC / DC ne tür bir motor yapmayı düşünüyorsunuz.
birde bu mıknatısları nerden aldığınızı öğrenebilirmiyim. bir proje için banada lazım olmuştu bulamadım.

cann

Tebrik etmek için çok erken Z hocam.

Aslında böyle bir motor 30 dolar uzak doğu fiyatı. alman ve ingilizlerin ki bunun 5-6 katı. Maliyet açısından avantaj sağlamayacak. Bir işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum. ama kendime boş zamanlarda 2-3 ay oyalayacak bir iş bulmuş oldum.