motor proje

Başlatan cann, 15 Ocak 2015, 20:38:41

z

Yanacağını sanmam. Düşük devirli ama torklu bir motorun olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Motor sargısını kaç volta göre sardıysanız o voltajda çalışır ama daha hızlı döner. SArgı mıknatısın gücünü yenmeyecek ona zıt yönde döneceği için daha düşük gerilimde bile dönebilecek o nedenle sargıları zorlamak yerine daha düşük gerilimde çalışma imkanı sunacak.
Bahsettiğim gibi mıknatıs etkisi kazandırılmamış mıknatıs bulup onunla yapabilseydiniz istediğiniz seviyede şoklamayı yaparak örneğin adım adım güçlendirerek istediğiniz gücü elde edince bırakırdınız.

http://www.lessemf.com/dcgauss.html

Burada pocket magnetometer var ortalarda. Mıknatısların gücünün ölçümü için.

cann

Sozuak verdiğiniz sayfada çok kullanışlı ölçüm araçları var, çoğuda ekonomik.

cann

muadil motorlar elle çevrilebilirken, benim motor çevrilemiyor, anahtarla çevirebiliyorum ve voltaj veriyor. mekanik problem yok. mıknatıslar gereksiz yere güçlü. smps ile besledim kımıldıyor ama smps hemen korumaya giriyor kalkış yapamıyor.

aküye bağlamamı önerirmisiniz?

cann

proje tamamlandı. videosunu paylaşmak istiyorum.
burada resim paylaşma var ama video için pratik bir yol gerek.

Emin Aydın EROĞLU

Hocam en pratiği youtube sanırım.

z

Alıntı yapılan: cann - 18 Mart 2015, 23:18:27
muadil motorlar elle çevrilebilirken, benim motor çevrilemiyor, anahtarla çevirebiliyorum ve voltaj veriyor. mekanik problem yok. mıknatıslar gereksiz yere güçlü. smps ile besledim kımıldıyor ama smps hemen korumaya giriyor kalkış yapamıyor.

aküye bağlamamı önerirmisiniz?

Şöyle bir sorun oldu o zaman. Demir endüvi kütlesi magnetler tarafından çok kuvvetli çekildiği için endüviyi magnetlerin hizasından uzaklaştırmak sıkıntı yarattı. Demir ve sargı kanalları  boşluğu boyutlandırmasına demekki en baştan iyi kafa yormak gerekiyormuş.

Normalde demir kütle 4 bir yandan çekildiği için sorun olmamalıydı ancak bahsettiğim sorun ancak başa gelince anlaşılırdı.

cann

Alüminyum gövde ile deneme

dc motor

öneri, destek ve yardımcı olan herkese teşekkürler.

z

Süpersin. Zor dönüyor dediğin sorunu nasıl aştın?

cann

Z hocam sorunu aşmadım. cesaretimi toplayıp aküye bağladım.

z

Bir ara motorun kapaklardan birisi sökükken mil ekseninde bir foto çekermisin?

Mıknatıslar ile endüviyi bir arada görmek isterim. Endüvinin hangi bölmeleri kutup alanında kalıyor bu alanın % kaçı demir % kaçı bakır görüp kafa yoralım.

elektronik

mıknatıslar ile endüvi kanal sayısı birbirine eşit ise motor boşta iken kitlenir. mıknatıslar ile endüvi aynı hizaya geldiğinde her mıknatıs bir kanalı aynı anda çeker ve kitler. bu yüzden bu tür motorlarda mıknatıs ve endüvinin sayılar veya ebatları farklıdır.  veya sayıları aynı ise endüvi kanalları belli bir derecede eğimli yapılır.

örnek vermek gerekirse. iki tane gramiyer dişli düşünün dişleri aynı ölçüde, dişli yüzeylerini birbirlerine gelecek şekilde yaparsanız birbirlerini yakalar ve bırakmazlar ama dişlilerden bitanesinin dişleri farklı ise birbirlerini daha az tutarlar.

mesaj birleştirme:: 19 Mart 2015, 21:39:56

ANlatmak istediğim tamda resimdeki gibi.

cann

motor 4 kutuplu (4 mıknatıs)
endüvi 16 oyuklu

kovanın iç çevresi 250 mm
bir mıknatısın dış çevresi 50 mm
2 mıknatısın arasındaki boşluk 12.5 mm
endüvinin çapı 64 mm, kovanın mıknatıslı iç boşluğu 65 mm.

bu veriler belki işe yarar. endüvinin fotoğrafları önceki sayfalarda mevcut.

z

@Cann

Yok aynen bunun gibi bir resim olmalı.

Mıknatısların çekme sebebi buna benzer resim ile anlaşılabilir.

elektronik

her mıknatısa 4 oyuk düşüyor.
sayılar eşit olmamalı.
yani oyuklar aynı anda mıknatısların çekim alanında olmamalı. ikisi çekim alanında ise diğer ikisi olmamalı. bunuda sayıları eşit yapmamakla sağlayabilirisniz.
mıknatıs sayılarını yada evdüviyi değiştirmeniz gerekiyor.
mesala eski teyip motorlarında genelde 2 tane mıknatıs 3 oyuklu endüvi vardı.

mesaj birleştirme:: 19 Mart 2015, 22:27:27

mıknatıslardan bitanesini çıkarıp 3 mıknatıs kullanırsanız düzelir.
tabi sargılarıda değiştirmeniz gerekecek. sargılar mıknatıslara denk gelmeli.