motor proje

Başlatan cann, 15 Ocak 2015, 20:38:41

cann

öneriler de haklılık payı var
ama ben teoriğini bilmediğimden endüstriyel motorları örnek aldım. onlarda 4 mıknatıslı ve 16 oyuklu.

sorun 2 nedenden kaynaklanıyor.
1- iki mıknatıs arasındaki boşluk daha geniş olmalıydı, böylece mıknatıs alanı dışında kalan bölüm artardı.
2- mıknatısları en güçlüsünden seçtim N52 grade. böyle bir motora sanırım bunun yarı gücünde mıknatıs kullanılmalıydı N42 gibi. başlangıçda bunu seçmememin nedeni 80-100 C derece mıknatıslığı kayboluyor. Isı fazla olur diye endişelendim. N52 ise 220 C dereye kadar kullanılıyor.

aynı özellikte fakat 10mm daha küçük çaplı endüviyi benim kovanda enerjisiz denedim, onda elle çevirmek mümkün oldu. yani mıknatısın çekim gücü azaltılmalı.

elektronik

mıknatıslardan bitanesini çıkarıp 3 mıknatıs ile deneyin . ilk etapda sarımları değiştirmeden elle çevirip rahat dönüp dönmediğine bakın. kesinlikle rahat dönecektir. sonra sarımları değiştirirsiniz.

cann

bu ölçüde 300-400 watt lık motorlarda kullanılan mıktanısların hangi "grade" de seçildiğini nasıl öğrenebiliriz, motor üreticilerinden. bu alanda çalışmış yada irtibatı olan var mı?

aslan1

Alıntı yapılan: cann - 19 Mart 2015, 23:29:19
bu ölçüde 300-400 watt lık motorlarda kullanılan mıktanısların hangi "grade" de seçildiğini nasıl öğrenebiliriz, motor üreticilerinden. bu alanda çalışmış yada irtibatı olan var mı?

Üzerinden zaman geçmiş ama yine de yazmak istedim.

Motor tasarımı için paket programlar var. Buralarda motorun güç, tork, verim, vs. gbi değerlerini istediğiniz seviyelerde tutacak tasarımlar yapabiliyorsunuz. 300-400 watt'lık bir motor için N40 da kullanabilirsiniz, N52 de. Burada önemli olan sizin motora bir bütün olarak bakmanız. Örneğin motorun paket uzunluğu yetersiz ise veya hava aralığı değeri yüksekse hangi mıknatısı kullanırsanız kullanın istediğiniz güce ulaşamayabilirsiniz. Bu yüzden 300-400 watt'lık bir motor için şu tip mıknatıs kullanılır demek doğru olmaz.

Ayrıca mıknatısın yüksek sıcaklıklarda çalışmasını sonundaki M, H, SH, UH, ... ibaresi belirler. (http://www.mmcmagnetics.com/ourproducts/main_NdFeB.htm) Bu uzantıları olmayan mıknatısların tümünün maksimum çalışma sıcaklığı 80°C'dir. Bu sıcaklığın üzerinde mıknatıs özelliğini kaybeder ve motorda güç kaybı meydana gelir. Üstte bahsedilen N52 mıknatıs 220°C'ye kadar çalışır ifadesi yanlış!