PIC BASIC PRO Öğreniyoruz soru cevapları

Başlatan aster, 19 Mayıs 2005, 17:33:33

koordinat

ben farklılıklar var diye biliyorum.hatta compiler ları bile farklı olmalı.

seco06

Ewet dostum ikiside farklı diller ama birbirlerine çok yakın komutları içeriyorlar.

kalemmm

ben dahaca pıc konusunda yeniyim bu derslerden valla anlıyorum cokkk sağol keşke okuldaki derslerimize sen girsen  :)

ben 1. dersteki sadece bir yeri anlamadım onu sorcam

TRISA=0 'bu ifade " TrisA=%00000 " e eşdeğerdir.
TRISB=0
PortA=0
PortB=0
burda ne yaptınız ben sadece burayı anlamadım

Veli B.

Tris yazmacı ait olduğu portun giriş mi çıkış mı amaçlı kullanılacağını belirler.
Port yazmacı ise, eğer çıkış amaçlı kullanılacaksa pinlerin 1 mi 0 mı olacağını belirler.

sapkaliamca

Ustalar 5. ders adc bölümünde kafama birşeyler takıldı picin adc pini ile ham değerler ölçülüyor peki şöyle bir sorum olacak ADC pinine 0 ile +5 volt uygulayalım HAM değerler de 0 ile 500 olarak okunsun şimdi okunan ham değer 50 den çok 100 den az ise program başka bir yere dallansın 100 den fazla 150 den az ise daha başka yere dallansın bunun için yazılacak karşılaştırma programı nasıl olmalı acaba teşekkür ederim
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

elitteknik

ben derslere baktım cok guzel anlatılmış pic ogrenesim geldi sanırım bende başlayacagım bu işe elinize emeğinize saglık arkadaşlar

KraL_41_88

Benim Lcd le ilgili sorunum var ...
Türkçe karakter yapamıyorum kullandığım program proteus 6.2 sp5
yardımmmmmmmmmm :(  :(  :(  :(

aster

Alıntı yapılan: "DumrulBey"Öncelikle Foruma hoş geldiniz

ana sayfamızda Sevgili ETE ustamızın bir makalesini göreceksin
http://picproje.org/main

"Normal LCD' lerde Türkçe ve simgesel karakterler"

micRole

Merhaba arkadaşlar,
pic öğrenmek için yaptığım araştırmalarım sonucunda sanırım tam adresini buldum.Burada Programlama konusunda en basit ve anlaşılır olarak  picbasic pro dilinden bahsediliyor.Topic başındaki dersleri inceledim.Şimdi ilk önce bir uygulama kartı almak ya da yapmak gerekiyor . Gerisi uygulamaya başladıkça zaten şekillenecek sanırım.Doğru mudur ?
Saygılar.

tekniker_murat

sayın hocam derlerinizi baya zamandır ilgiyle takip ediyorum fakat birkaç noktada sorunlar yaşıyorum örneğin
lcd yi pic e bir türlü tanıtamıyorum sonra sonra bu adcon1=7 olayı pici dijital moda alıyor fakat tekrar analok moda almak için ne yazmalıyız yani ben daha önce asm kullanıyordum basic e yeni başladım herşey çok garip geliyor bu arada lcd ile ve pwm ile daha detaylı açıklayıcı bilgiler verebilirseniz daha iyi olacağına inanıyorum fakat kullanım ve komut ilişkileri bakımından asm ile basic arasında çok büyük farklar varmış.
birde çok önemli faktörlerden biri donanımlar hakkında pek bilgi bulamıyoruz misal olarak bir yazıcıyı pic ile kullnmaya çalışacak olsak yazıcının mantığı ne anlamak mümkün değil bu ve buna benzer konularda daha çok bilgilendirilmek istiyoruz ilgilerinizden dolayı teşekkür ediyorum
 artvin_li_murat@hotmail.com
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

cirak05

pbp'da portb'nin son dört bitini nasıl bir değişken olarak atabiliriz acaba

mesela ilk 4 bit BUTONLAR son 4 bit ÇIKIŞLAR olarak

rastladığım değişken atamalarında ya bit düzeyinde yada byte düzeyinde karşılaştım.

0'dan 99'a sayan sonra bir sayıcı yapıyorum. Bu kodlar çalışıyorda portb 3 pinini de start, stop, reset olarak atamak istiyorum. Ama giriş olarak bitleri seçince sayıcı sapıtıyor. 9'dan sonra abcd diye devam edip 0'a dönüyor. Ne yapabilirim. Bu konuda değişken ile belki çözülür diye düşündüm ama dediğim gibi istediğim 4 biti değişken atayamadım.

TRISA=%00000
TRISB=%00000000

PORTA=0
PORTB=0

DEVAM:

PORTB=PORTB+1

IF PORTB=10 THEN PORTB=%0000    

IF PORTB=%0000 THEN PORTA=PORTA+1

IF PORTA=10 THEN PORTA=%00000

PAUSE 250

GOTO DEVAM

END

OG

Alıntı Yapmesela ilk 4 bit BUTONLAR son 4 bit ÇIKIŞLAR olarak
:?:  :?:  :?:
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cirak05

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı Yapmesela ilk 4 bit BUTONLAR son 4 bit ÇIKIŞLAR olarak
:?:  :?:  :?:

yani portb'nin ilk 3 yada 4 bitinden start,stop,reset butonları oluşturup son 4 biti BCD olarak saydırmak istiyorum.

OG

Alıntı YapTRISB=%00000000
Hepsini çıkış yapmışsın. Giriş olarak atamak istediklerin 1 olmalı.

Sayma işlemi için önce bir değişken ata. Örneğin
sayac var byte

daha sonra
sayac=sayac+1 şeklinde artışı sağla.
if şartlarını gerçekleştir.
Daha sonra PortB ye bu değeri gönder.

Alıntı YapPORTB=%0000
şeklinde bir atama olmamalı sanıyorum emin değilim. Böyle birşey hiç görmedim. BIT bazında bir işlem yapacaksan PORTB.X=0 gibi demen gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cirak05

Yukarıda yazdığım kodlar 0-99 arası sayıp tekrar sıfırlayan kod yani sayma işlemi yapılıyor.

Ama mesela PortB'yi =%11000000 olarak ayarladığımda sayma işlemi sapıtıyor.