SSD tavsiyesi?

Başlatan mir_as82, 19 Ocak 2015, 09:30:12

mir_as82

Arkadaşlar 250 TL ye kadar bütçem var. Hangi ssd yi tavsiye edersiniz?

polleme

İşyerindeki tüm bilgisayarlara şu ürünü alıyoruz, çok memnunuz. Bütçenizden 30 TL yukarıda ama değer.

http://www.vatanbilgisayar.com/128gb-force-gs-serisi-sata-30-ssd-560mb-okuma-_-535mb-yazma.html

Son dönemlerde bunun 240 GB olanını almaya başladık.

polleme

Yazma hızı biraz düşük ama fiyat çok önemli ise bunu da düşünebilirsiniz. Corsair gerçekten iyi iş çıkarıyor.

mir_as82

hocam hızı biraz düşük ama acaba farklı bir negatiflik var mıdır. Yani versiyondan kaynaklı sorunlar olabilir mi.

polleme

İnceledim, hiç bir olumsuzluk görünmüyor. Wear leveling var, kullananlar performanstan memnun.

restore

mert53

arkadaşlar 10 15mb yazma hızları sisteminiz için fark etmez. gecen hafta kingston ssdnow 120gb olan modelden aldım. 450mb okuma yazma hızında ancak 220mb görebiliyorum. tabiiki sata 2 üzerinde kullanıyorum sistemim 32 bit filan sayar giderim. ortalama 28 derece de çalışıyor. sistemde oldukça farkını görüyorum. 30 40 tl derken fiyat lar artıyor ama cok ufak performanslar sizi etkilemez. 240 gb ssdnow sanırım 270tl cıvarı bence düşünmeden alabilirsin. cok araştırmana kafa yormana gerek yok. ssd konu ise alın =)
5388110116 [email]mertsubasili@hotmail.com[/email] / ABB Control Builder AC500. ABB HMI Scada. Siemens Wincc Scada. Zenon Scada. OPC Haberlesme. Picbasic. Ares - Isis

pea

Çok hızlı almanıza gerek yok, sonuçta sürekli kopyalama/yazma yapmayacaksınız. Hepsinin okuma hızları da 500 MB/sn civarında zaten artık. Yazma hızları çok önemli değil sürekli program yüklemeyecekseniz.
SSD'nin asıl önemi, erişim süresinin birkaç milisaniye oluşu.

Marka güvencesi en yüksek olanı alın gitsin.
Ben birkaç aydır Samsung 840 120GB kullanıyorum. 200tl civarına almıştım. Windows + önemli programlar buna kurulu. Ivırzıvır da 2. harddiskimde. Biraz daha yavaş ama 240 GB alsam da olurmuş diyorum.

polleme

Bence baştan en az 240 GB alınmalı. Sonradan pişman olmak kesin gibi, üstüne ona da para vermek cabası. İşletim sistemi ve programlar kısa zamanda 120'yi doldurur. Bence geçen aylarda aldığım 240 GB var ve 85 GB şimdiden dolu.

hasankara

http://www.hepsiburada.com/liste/sandisk-ultra-plus-128gb-sata3-ssd-sdssdhp-128g-g25/productDetails.aspx?productId=bd500672&categoryId=114814 

bende 120 gb ssd kullanıcılarındanım. 100 ve 20 şeklinde iki parça kullanıyorum. oyun yüklemeyeceksen 120 de yetebiliyor. altium proteus matlab gibi programlar ve windows7 şu an 100 ün 81 ini kullanıyor. kalan 19 gb muhtemelen bana yine yetecektir. diğer 20 gb bölümü ise çalışma dosyalarımı saklıyorum. en çok da vermiş olduğu güvence için faydasını görüyorum. sarsıntıydı, düştüydü gibi durumlarda bilgiler taş gibi duracak.

oyunlar vs diğer hdd duruyor. laptop kullanıyorsan bir cdrom adaptörü alarak iki hdd i aynı anda kullanmanı öneririm. Ben zaten oyunlarımı diğer hdd den oynadığım için hdd hız farkını windows açılış ve kapanışlarında bariz görebiliyorum. 

mesaj birleştirme:: 19 Ocak 2015, 23:23:05

http://ssd.userbenchmark.com/SanDisk-Ultra-Plus-128GB/Rating/1887

bu siteden performans karşılaştırmaları yapabilirsiniz. ben aldığım zamanlar firmware den dolayı performans farklılıklarının bariz olabildiğini görmüştüm.

Sepiroth

Eger alabiliyorsaniz  2 tane 120GB alip RAID0 yapin, hem performansi 2ye katlarsiniz, hemde kapasite 240GB gorunur, duzgun periyodik yedekleme sart.
Bir de Windows un User ve ProgramData klasorunu 2. bir HDDye tasiyin. Benim pc de 120GB var, windows,altium, eagle, kutuphaneler keil matlab vs. hepsi SSD'de, yaklasik 35GB da bos yer var. ProgramData siz programi nereye yuklerseniz yukleyin, sisip duruyor, yaklasik kullanima gore 15-20GB tasarruf edersiniz.

http://www.avg.com/attachment/freeforum/ww/220000/13236
Either you feel it, or not...

erkan614

şimdi bi ssd alıp laptopa taksam windowsu nasıl yüklüycem???
şöyleki yeni pclerde cd vermiyorlar işletim sistemi hddnin bir bölümünde saklı

t2

Laptop sabit diskini harici usb disk kutusuna takalim. Laptop içine de yeni aldığımız ssd diski takalim.
Laptopta cd sürücü varsa Hiren boot cd veya ghost cd ile başlatalım. Cd yoksa cdnin usb versiyonu  bellek ile başlatalım.

Hiren cd veya ghost ile açılınca  harici kutudaki eski Diski yeni laptoptaki diske aynen kopyalayabiliriz. Windows eskisi gibi çalışması gerek.

LukeSkywalker

Şu anda vatan bilgisayardaki corsair 120GB çok uygun.