KART TAMİRATI VE MİKROSKOP

Başlatan ahmetbudak, 20 Ocak 2015, 15:00:11

ahmetbudak

Arkadaşlar kart tamiratıyla uğraşıp mikroskop kullanan oldu mu? nasıl yararlı oluyor mu? kullandıklarınız varsa marka ve temin yeri fiyat vs hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

muhendisbey

Mikroskop değil de makroskop yeterli olur. Dijital olanları var, işe yarıyor. Markası çok önemli değil.

Devre kartı kontrolünde kısadevre yada çatlamış yolların yerinin tespitinde, üzeri aşınmış yada silinmiş entegre üzeri okumada, SMD elemanların bacaklarının lehim tutup tutmadığını anlamada, çok ince yolların bağlantısını incelemede kullanılabilir. Mikroskop ancak entegrenin içerisini açarsanız lazım olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Melih1802

ahmetbudak

bu ürünlerden veya başka kullanan varsa bilgi verseler

mustafa_cmbz

http://www.ebay.com/itm/2MP-Mega-Pixels-40X-800X-8-LED-USB-Digital-Microscope-Endoscope-Camera-Magnifier-/281427694793?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item418665d4c9

Daha önce çalıştığım iplik fabrikasında bundan kullandım.Kumaş üreticisinden dönen numune kumaşlarda  ilmiklere bakıyorduk.Gerçi o iş için biraz yetersiz kalmıştı ama elektronik devreler için bence bir elektronikçinin işini fazlasıyla görecektir.

Maxim

mikroskop her elektronikçiye gerekli bence
ama sadece mikroskop yetmez onun yeri ayrı.

birde büyüteç lazım ama öyle 3 katı büyütenlerden değil
benim el büyütecim 30x18mm mesela (loop denir bunlara)

Sozuak

Askeri sistemlerin tamir ve testlerinde olympus marka bir mikroskop kullanıyorduk. Fotoğraf makinesi bağlantısı ve orijinal fotoğraf makinesi de vardı. Gayet faydalı ve gerekli bir alet. Çok hassas işlerde mikroskop altında  lehimleme yapıyordum. Test programları hazırlanırken 4lü grup dirençler gibi mini minnacık parçaların tek tek diğer uçlar  bağlı iken açıkdevre ve kısa devre edilmeleri gerektiğinde başka şansınız yok zaten onsuz olmaz.
Biyolojik mikroskoplardan farklı olarak lamları alttan aydınlatma sistemi yok. Ağır bir taban ve taban ekseninde 360 derece dönerek antistatik mat üzerinde rahat çalışmaya imkan vermesi, üstten ayarlanabilir halojen aydınlatmasının olması ayrıca 2. kişi (asistan) oküleri ile stereoskopik ana binoküleri olması sayılabilir. 

gumush

http://www.ebay.com/itm/2MP-Mega-Pixels-40X-800X-8-LED-USB-Digital-Microscope-Endoscope-Camera-Magnifier-/281427694793?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item418665d4c9
buna benzer bir urunu kullanmistim. Seeedstudio'da vardi. Ancak net alan derinligi oldukca az istediginiz nokyada odaklamak zor , optik kalitesi bence kotu. Ama yinede is goruyor.
Sonra looplardan aldim farkli buyutmelerde onlar daha pratik diyebilirim.
Para ayiramayacagim ama olsa alacagim sey ise stereo mikroskop iki boyut oldugu icin derinlik algisi var , ince isler el ile yapilabilir.

Kamera olabilir olmayabilir sorun degil.

http://tr.aliexpress.com/price/dissecting-microscope_price.html
Hikmet Gumus  izmir

muhendisbey

Ebay'dekinden kullanıyorum mikroskobum olmasına rağmen. Ekrana yansıtması güzel bir özellik, malum kameralı mikroskoba da bütçe ayırmadan olmaz. Yarın bir iki ekran görüntüsü ekleyeyim. Bir epromun içininin fotoğrafını koysam anlaşılır :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

vedo35

Ben daha once kendim yaptigim ledli bir  buyutecin konusunu acip resimlerini eklemistim. Benim isimi bayagi goruyor, ozellikle  cok kucuk smd direnc ve tqfp tip entegrelerin bacak aralarini rahatlikla gorebiliyorum. Tahminimce 25- 30 kez buyutmeli. Hatta isyerinde kullanmak icinde bunun biraz daha  hos gorununeni yaptim.
https://www.picproje.org/index.php/topic,54938.msg420597.html#msg420597
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Maxim

ben size bendekileri ve en çok kullandıklarımı yazayım.

1. doğal olarak 6 numara, fakat bu sayılmaz belkide, +1 numara yakın gözlüğü çünkü
2. tüm lehim işlemlerinde, bu olmazsa olmaz heralde 1 numara süper..
3. entegre isimlerine, pcb yollarına, lehim kontrollerinde 2 numara
4. çok detay lazım olunca 3 numara

4-5-7 çöp...

muhendisbey

Bilerek boyutlandırmadan yükledim.
Resimlerde ekran piksellleri, eprom, kalibrasyon kartı ve LQPF entegre bacakları var.

JKramer

Alıntı yapılan: muhendisbey - 20 Ocak 2015, 16:34:18
Mikroskop değil de makroskop yeterli olur. Dijital olanları var, işe yarıyor. Markası çok önemli değil.

Devre kartı kontrolünde kısadevre yada çatlamış yolların yerinin tespitinde, üzeri aşınmış yada silinmiş entegre üzeri okumada, SMD elemanların bacaklarının lehim tutup tutmadığını anlamada, çok ince yolların bağlantısını incelemede kullanılabilir. Mikroskop ancak entegrenin içerisini açarsanız lazım olur.
Makroskopun odak uzaklığına 30-35 cm diyor, biraz uzak gibi, sizin bahsettiğiniz başka bir ürün mü acaba?

muhendisbey

Maxim'in belirttiği 3. üründen bahsettim. Her ne kadar mikroskopta dese makroskoptur bu cihaz.