220v gerilim + akım ölçümü ve true RMS?

Başlatan Maxim, 20 Ocak 2015, 15:46:34

Maxim

true rms AC voltaj ve akımı ölçmek istiyorum
çok acayip hassas birşey olmasınana gerek yok
N tane örnek alıp onun kare kökünü hesaplamam bana yeterli olurmu?

220 volt ölçümü için klasik bir trafo aldım
220 to 12 volt
köprü diyot ve kondansatör ile doğrultup gerilim bölücü direnç ile ölçüm yapıcam

akım için akım trafosu var
bunun gibi
http://www.elektrovadi.com/SCT-013-100A-AC-AKIM-SENSORU,PR-1198.html
sanırım benim true rms ölçü aletimin ölçtüğü değerden farklı öçüyor akımı( tam net ölçüm alamadım henüz)

elde ne var?
220v-12v trafo
akım sensörü trafosu
pic işlemci vs vs

nasıl bir formül kullanmalıyım?
Dediğim gibi lab cihazı olmayacak, idare etsin yeter tarzı.

teşekkürler

ohacagatay

tepe voltajını bulup onu kök 2 'ye bölmek işine yaramaz mı ? ( tam sinüs için en azından böyle )
aynı şekilde akımın tepe noktasını bulan cihazın var  bunu Resistif yükünle çarpıp Vrms 'i bulabilirsin ?
bu kadar basiti yetmez mi ? :)
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

Maxim

bilmem, bende bilmiyorumki yetermi yetmezmi? :)
daha önce 220v ile ölçüm yapmadım gerek olmadı

Salih

Frekans sabit olduğu için,
200 us aralıklarla 100 adet ölçüm yap (20 ms).
aldığın değerlere True rms formülünü uygula.

F493

Selam,

hocam şu şekilde olmalı.

1. Seçenek

ADC den 500us aralıklarla deger al ve bunu bir değişkene topla. Eğer ADC interrupt'ı kurarsan iyi olur. Çünkü 20ms / 500us yani 40 örnek demek. Bir counter tut ve bu örneklerden 40 adet alınca rms hesapla. Ama arka planda dongü baştan devam etsin.

Yanlış hatırlamıyorsam, RMS de 40 örneğin karelerinin toplamının 40' bölüm sonucunun kare köküdür.(Bu 40 örnek sayısı değişirse değişir.) karekök sonucu ör 500 gibi bir deger çıkar. Sen bunu bir katsayıyla çarp sonra bir degere böl ve 220V cinsinden ekranda sonucu göster.

Akımıda aynen böyle hesapla. Op-amp girişindeki 68K ve 2k2 degerleri ile oynaman gerekebilir. Bende fırsat bulursam proteus da simüle edecegim. Devre kesin çalışıyor sıkıntı yok.

2. Şecenek.

Trafonun çıkışını doğrult ama gerilim bölücüyle adc 3v ise 2.5 seviyesine indir. Doğrulttugun çıkışta bir kondansatör ucundan doğrudan dc gerilim üzerinden 220V'u bul. Yani şebeke 220V iken senin doğrultucu çıkışın 2.5V olsun sen bunu biliyorsun. Bunu 220V kabul et. Girişteki AC için 250V ve 176V degerleri için bu dc gerilimi yazılıma gir bu aralıktaki degerler için hesapla. Bu en basit yöntem. İşede yarar. Sonuçta bu gerilime bakarak igbt, mosfet sürmeyeceksen 40,200 vs örneğe gerek yok. Amaç ac gerilimi görmek ise.

mesaj birleştirme:: 20 Ocak 2015, 21:28:52

Selam,

Simülasyon sonuçları aşağıdaki gibi.

Buda proteus simülasyon dosyası.
https://www.dropbox.com/s/kmkv7uncqc2uzzg/Ac_Gerilim_opamp_adc.pdsprj?dl=0

Esen kalın.

Maxim

cevaplar için teşekkürler yarın birşeyler yapıcam artık.

bugün arçelik marka çaymatiğin akımını ölçtüm

PMS 100 fluke skop ve akım probu ile:
normal ısıtma:0.48A
kaynama:6.50A

Uni-t UT71C true rms multimeter ile:
normal ısıtma:0.62A
kaynama:6.59A

akım sensörü ile ölçüm sonucu:
normal ısıtma:0.55A
kaynama:6.56A

Erol YILMAZ

Yurtiçinde üretilen bir cihazi incelemiştim.
220 den 3 adet seri melf dirençle alınan gerilim önce bölünüyor.
Sonra da precision rectifier devresine giriyor.
Sonrasında mcu nun ADC si ile true rms ten geçirilip ekrana veriliyordu.

F493

Selam,

Alıntı yapılan: Allegro - 20 Ocak 2015, 22:59:21
Yurtiçinde üretilen bir cihazi incelemiştim.
220 den 3 adet seri melf dirençle alınan gerilim önce bölünüyor.
Sonra da precision rectifier devresine giriyor.
Sonrasında mcu nun ADC si ile true rms ten geçirilip ekrana veriliyordu.

Üstad, precision rectifier devresini inceledim de adc girişine doğrultulmuş dc gerilim geliyor. Aslında rms değil de average alıyor sanırım.
Yukarıda yazdığım trafolu yöntemi, op-amp ile yapmış. İşte bu gerilimi kontrol de kullanmadığı için böyle yapıyorlar sanırım.

2. Şecenek.

Trafonun çıkışını doğrult ama gerilim bölücüyle adc 3v ise 2.5 seviyesine indir. Doğrulttugun çıkışta bir kondansatör ucundan doğrudan dc gerilim üzerinden 220V'u bul. Yani şebeke 220V iken senin doğrultucu çıkışın 2.5V olsun sen bunu biliyorsun. Bunu 220V kabul et. Girişteki AC için 250V ve 176V degerleri için bu dc gerilimi yazılıma gir bu aralıktaki degerler için hesapla. Bu en basit yöntem. İşede yarar. Sonuçta bu gerilime bakarak igbt, mosfet sürmeyeceksen 40,200 vs örneğe gerek yok. Amaç ac gerilimi görmek ise.

Esen kalın.

Erol YILMAZ

Her trafo da farklı bir oran cikinca ayrıca kalibre etmek gerekecek.
Ayrıca precision ile diyotlu doğrultma arasında fark var.

F493

Selam,

Trafo olarak oturmuş trafolar var onlar gayet iyi. Bence kalibrasyon her iki devre için şart. Direnç toleransı , op-amp markası vs. değiştiğinde degerler kayar. Ekranlı bir şey ise üretim aşamasında ekrandan veya başka başka bir yolla kalibre etmek gerekir.

Alıntı yapılan: Allegro - 20 Ocak 2015, 23:40:17

Ayrıca precision ile diyotlu doğrultma arasında fark var.

Üstad şurayı biraz açar mısın anlamak için soruyorum. Op-amp'ın yüksek frekanslarda da daha iyi tepki vermesi mi?.

Esen kalın.

Klein

Eğer cihazının başka cihazlara bağlantısı yoksa,  dirençle bölerek yapabilirsin. Ama başka cihazlarla bağlantın oluyorsa çok başın ağrır.
Bu durumda en iyi seçenek trafo olur.   Precision doğrultma ile diyotlu doğrultma arasındaki fark , diyotta düşen gerilim. Onun dışında aynı.
ADC girişine doğrultulmuş gerilim gelmesi ile ac gerilim gelmesinin true-rms ile ilgisi yok.   AC gelirse  gerilimi yukarı kaydırıp referansın orta noktasına alman gerekecek.
eğer doğrultulmuş gerilim girersen  sana yine sinüsün iki yarısı gelir ama tek yönde.  Ama bu işi diyotla yapamayacağına göre, opampl yapman gerekir.
Opamp kullandıktan sonra ha gerilimi kaydırmışsın , ha doğrultma yapmışsın. ikisi iin de en az bir opamp kullanılacak. Ben gerilimi kaydırmayı tercih ediyorum. 

F493

Selam,

Üstad ben trafo sonrasında diyotla doğrulttuktan sonra sağlam bir kondansatör koyup üzerindeki dc gerilimi hiçbir işlem yapmadan adc okuyup (içerde 256 örneğin ortalamasını aldım) onuda bir katsayıyla çarpıp kullandım.

Ben true RMS deyince AC anlıyorum, çünkü dc de negatif işaret yok ki, kareleri alındığında hesap pozitif çıksın. Dc nin rms'i yine kendisi çıkar zaten. Tam anlayamadım açıkçası. Ben böyle biliyorum. Yanlış mı acaba?

Esen kalın.

Klein

Doğrultup filtre edip DC
elde etmekle Doğrultup filtre etmeden DC elde etmek arasında fark var.

True-RMS hesaplarken  örneklerin karelerinin ortalamasının karekökünü alırız.
Elimizde 230V AC sinyal var.
90 derecedeki genliği yaklaşık +325V  karesi 105625
270 derecede genliği yaklaşık -325V karesi 105625

Doğrultulmuş 230V AC gerilimde ne olur

90 derecede doğrultma çıkışındaki genlik yaklaşık +325V karesi 105625
270 derecede doğrultma çıkışındaki genlik yaklaşık +325V karesi 105625

Sizce ikisi arasında fark var mı?

F493

Üstad yukarıda okadar şey paylaştık allah aşkına anlamak mı istemiyorsun. Gecenin iki buçugunda dayanamadım kalkıp yazdım.  Ben Düz dc den bahsediyorum. Hakaret eder gibi yukarda paylaştıkları mı okumadın mı. Proteus simülasyonu nu görmedin mi. Ben düz dc den bahsediyorum. 5V dc sabit. Dedim ya trafonun çıkışında doğrultulmuş dc gerilimi kapasiye üzerinden okudum diye ve yukarıda bu lafımı bir çok kez de tekrar tekrar yazdım. Burda rms değil avarege alınır dedim. Sizin şu yazıyla yazdıklarını ben yukarda yazdım zaten. 

Neyse anlaşılmak zor bazen.

Klein

Ben de dayanamayıp gecenin bir yarısı yazdım.

Bir arkadaş

"Ayrıca precision ile diyotlu doğrultma arasında fark var." Demiş. Siz de  tam anlamadım sebebini demişsiniz.

Ben de aradaki farkı açıklamışım.

Alıntı Yap
Üstad, precision rectifier devresini inceledim de adc girişine doğrultulmuş dc gerilim geliyor. Aslında rms değil de average alıyor sanırım.
Yukarıda yazdığım trafolu yöntemi, op-amp ile yapmış. İşte bu gerilimi kontrol de kullanmadığı için böyle yapıyorlar sanırım.
Demişsiniz.
Precision rectifier devresi dc ye çeviriyor diye averaj almasının gerekli olmadığını , True-RMS hesaplama yapılabileceğini anlatmışım.

Bunun üzerine

Alıntı yapılan: F493 - 21 Ocak 2015, 00:24:45
Ben true RMS deyince AC anlıyorum, çünkü dc de negatif işaret yok ki, kareleri alındığında hesap pozitif çıksın. Dc nin rms'i yine kendisi çıkar zaten. Tam anlayamadım açıkçası. Ben böyle biliyorum. Yanlış mı acaba?

"Ben True RMS deyince AC anlıyorum"  demişsiniz sonra da "Ben böyle biliyorum. Yanlış mı acaba"  diye sormuşsunuz.

Ben de yanlış bildiğinizi,  True-RMS deyince AC anlaşılmaması gerektiğini, DC'nin illa filtrelenmiş olması gerekmediğini ,  TRUE RMS kavramının AC ile ilişlkili olmaığını anlatmışım. 

Şimdi de hakaret eder gibi ben filtrelenmiş düz DC'den bahsediyorum, ben zaten sizin yazdıklarınızı yukarıda yazdım diyorsunuz.

Precision rectifier ile diyotlu doğrultma arasındaki fark nedir diye soran sizsiniz,
True RMS deyince AC anlıyorum , yanlış mı biliyorum diye soran sizsiniz,
Sonra da neden yazdıklarımı okumuyorsunuz diye köpüren sizsiniz.
Lütfen önce kendi yazdıklarınız okuyunuz...