220v gerilim + akım ölçümü ve true RMS?

Başlatan Maxim, 20 Ocak 2015, 15:46:34

F493

Alıntı yapılan: z - 22 Ocak 2015, 16:46:44
@F493

DSP yazılımcılığı MCU yazılımcılığından farklıdır. Klasik usulle kod yazarsan DSPyi MCU olarak kullanmıs olursun.

DSP yazılımcılığında 2 li sayılar üzerinde 2 li sistem matematiğin tüm inceliklerini kullanmak zorundasın. Komutlar zaten tek çevrimde birden fazla 2li işlemin yapılmasına izin veriyor.

Eğer DSP bu işlere yetişemiyor diyorsan daha ilk başta 2 li sistemi anlayamamışsın demektir. 

İkilik sayı sistemini bilmediğim yada kullanmadığım nereden çıktı. Bende 32bitlik sayıları sağa sola shift ederek defalarca kullandım. Ama bazen sayı ikinin katı değilse ne yapacaksınızın cevabını verdim. Kazma gibi 100'e bölme  100*X / 2048 yap dedim. Bunu deyince ikilik sayı sistemini bilmemiş mi oluyorum yoksa zor noktalarda bile ikilik sayı sistemini kullanmanın pratik yolunu mu bulmuş oluyorum. Yapmayın allah aşkına ya. Bukadar da dibe inmeyin. Nerden çıkarıyorsunuz anlamadım.

Evet yetişemiyor 5 tane mühendis aptal. Koşkoca Ar-Ge de. ikisi 40 yaşında yüksek odtü mezunu. Ben ve diğerleri yıllardır sektörde. Biz salagız yani.  Konu nasıl geldi buraya. Karşındakine Bilmiyorsun. bilmiyorsun. bilmiyorsun diyerek. En son senin yaptığın gibi z.  ben size bunun olmağını sizinde çözemeyeceğinizi ispat edersem olurda bir ara bir araya gelirsek. Ozaman siz ahkam kesiyorsunuz diyecegim bende öylemi.

mesaj birleştirme:: 22 Ocak 2015, 17:01:56

Alıntı yapılan: CLR - 22 Ocak 2015, 16:41:39
@F493

Bilmiyorsan öğren diye söylüyorum, sen benim bilmediğim birşeyi öğretseydin, sağol derdim.   

Muhtemelen eski yöntemi kullanıyorsun(100mhz'lik işlemcin için diyorum) yani timer/external interrupt kurup belirli aralıklarda(sample zamanları ve sıfır geçişlerinde) interrupt içinde adc'yi çalıştırıp okuduğun gerilimi buffer'da bir yere yazıyorsan ve bunu 3 fazdada böyle yapıyorsan bu klasik yöntemdir ve çok zaman kaybedersin.

Ama şimdiki işlemciler adc kanallarını tarayabiliyor ayrıca timer ile belirli periyorlarda adc'yi tetikleyebiliyorlar adc'de dma'yı tetikliyor böylece başlangıçta birkez kuruyorsun sonra tüm sample'la Xms'de okununca dma interrupt ile sana bildiriyor, sana sadece hesaplamalar kalıyor.  Benim yaptığım projede 10ms'de bir dma bana  bildiriyor sample hazır diye. Başka ne interuptla nede adc ile nede timer ile uğraşıyorum. Bana sadece true rms hesaplamak kalıyor.

64 sample için mantık aşağıdaki gibi

(Timer--> ADC-->DMA) * 64 

Bu sadece rms alırsan geçerli. Ama ben kontrol siteminde bunu kullandığım için her ani değere ihtiyacım var. dma işe yaramaz burada. Sistemin 12.5us de çıkıştaki igbt leri sürmesi gerekiyor.  ADC ile sıfır geçişin bir ilgisi yok. Sıfır geçiş sadece tablonun yönünü tayin eder. Adc ise akım referansını üretmen için gerekir. Ör. 20kz de . ADC 160ns de çeviriyor. 250Khz de adc yi çalıştırsan neye yarar. Bütün sonucu üretemedikten sonra..

z

Çok uzattın. Demekki ya bilmiyorsun yada beceremiyorsun.

Yolla 5 mühendisin beceremediği problemi ücreti karşılığında çözüverelim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F493

Alıntı yapılan: z - 22 Ocak 2015, 17:04:22
Çok uzattın. Demekki ya bilmiyorsun yada beceremiyorsun.

Yolla 5 mühendisin beceremediği problemi ücreti karşılığında çözüverelim.

Ben 5 mühendisin bu kaynaklarla bu işi çözemediğinden bahsettim. Gerek yok. Biz böyle mutluyuz. Bunun neresinden rahatsız oldun. Anlamadım. He şöyle işi gücü bırakıp tek amacın bunu çözmek olursa asm vb. işlemler kullanırsan uzun süre cepten yersen çözersin tabi. Ama bu yazılımının taşınabilirliği de var değil mi. Öyle yolla demek kolay. Çok uzattım öyle mi. Sen önce yukarda yazdıklarıma cevap ver ondan sonra ahkam kes. Madem iyice uslubunda değiştirdin.

Ben senin şahsına bir şey dedim mi saygıda kusur etmemeye çalışıyorum. Bence terbiyesizleş me. Daha öncede olmuştu bu forumda Gürbüz Aslana laf söylenmişti. Aynen şimdi senin yolla o 5 mühendisi dediğin gibi. Ben işi becerdim nasıl becerdiğimide anlattım. Sadece daha mükemmel olabilmesi için kaynakların sıkıntısından bahsettim.

z

Rahatsız olduğum falan yok. Yardımcı olalım dedik. Elinizdeki işlemci gücünü kullandıralım dedik. Üç beş kuruş nemalanalım dedik.

F493

Eyvallah. Ben kimseden yardım istemedim. Ben bir şeyleri becerdiğimi düşünüyorum ama yeterli olmadığı kesin. Herkes uğraştıgı işin zorluk derecesine göre başarılı olabiliyor. Kimi M.I.T den 70 ile mezun olur kimi okan üniversitesinden 70 ile mezun olur. İşte bu farkta olduğu gibi. Bu sorunu biz çözeriz ama yazılım taşınabilirliği, zaman, şirketin diğer projeleri değmez. Sizin nemalanmanıza yatıracagımız parayla 3 faz giriş-çıkış 10-800KVA sistemi   Çift çekirdek + 2 CLA toplamda 800Mhz işlemciye yatırmak daha doğru olur.

z

Ok o zaman sana biraz tavsiyede bulunayım.

Alıntı Yapikinin katı değilse ne yapacaksınızın cevabını verdim. Kazma gibi 100'e bölme  100*X / 2048 yap dedim. Bunu deyince ikilik sayı sistemini bilmemiş mi oluyorum yoksa zor noktalarda bile ikilik sayı sistemini kullanmanın pratik yolunu mu bulmuş oluyorum. Yapmayın allah aşkına ya. Bukadar da dibe inmeyin. Nerden çıkarıyorsunuz anlamadım.

Eğer X sayısını 100'e bölme işlemini yukarıda anlattığın gibiiyapıyorsan evet 2'li sistemi hatta matematiği bilmiyorsun.

X/100=100*x/2048  ifadesini umarım stresden yanlış yazmışsındır.

Zira Bir sayıyı 100'e bölmek DSP ortamında   X * 20.48 * 2^-11 şeklinde yada benzeri şekilde yapılır.

DSP ile çalışacaksan özellikle de fix point DSP ile çalışıyorsan Q formatını yalayıp yutman gerekiyor.

F493

Selam,

Örneğin. RMS hesabında karelerinin toplamı 10200 çıksın ve 200 örnek olsun

10200 / 200 = 51 çıkar.

Bunu

(10200 * K) / 4096 = 51 yaparsan k yı bulurum.  K = 20.48 çıkar. 21 kabul edecegim.

(10200 * 21) / 4096 = 52  sonuç. Tabiki katsayıdan dolayı sapma olacak.

Sonuç = (10200 * 21) >> 12

Sonuç -> 52

Dsp çarpmayı tek saykılda yapar.

Bazı noktalarda IQmath kullandım.

z

Precision, scaling, saturation, Q notations konularına bakarsan, asm kodlamama konusunda da inat etmezsen 20Mhz DSP ile bile CLA ünitesi olmadan da at koşturursun.

800Mhz Çift çekirdek + çift CLA DSP kullanırsan 50 yada 400 Hz uygulamaları yerine radar vs de yapmaya başlarsın.

CLR

@F493

Aslında sana cevap yazmamak lazım çünkü sürekli konu değiştiryorsun.

Bu topik'in konusu true rms, nasıl okunur, hesaplanır hakkındaydı. Başlığı istersen tekrar oku, hatta ilk mesajlarında benim işlemci adc'si çok yavaş 40 sample alıyorum dedin sonra 100mhz dsp geçtin sonra 3 fazda true rms almaya başladın ve her sample'da başka işler yaptığına döndürdün sonrada bu dsp'de yetmiyor 800mhz çift  çekirdek kurtarır vs diyorsun.

Biz münecimmiyiz senin her sample sonucunu kullanmak zorunda olduğunu, 3 faz içinde veya başka amaçlar için kullanacağını.

Ayrıca bahsettiğin gibi değil, kendi adıma forumdan bir kaç kişi hariç tanımam. Ne @Klein ne @Z şahsen tanımıyorum. Ama doğru söylüyorlar dolayısıyla hak veriyorum, doğruya yanlış mı diyelim. Sen haklı olsan sana hak verirdim.

Bilmişlik taslıyorsunuz diyorsunuz daha AC-DC farkını bilmeden, dsp ile bilmem kaç KW 3 faz power sinyallerini işlemeye çalışıyorsun kim bilmişlik taslıyor acaba.
Knowledge and Experience are Power

F493

Doğru üstad ad-dc bilmeden bu işleri yapıyorum. Ne diyeyim. Sen zaten demişsin. Bende sıkıldım artık yaz, yaz.

Konuya yazmak istemiyorum artık. Ben kimseye bilmiyorsun demedim ama siz bir bok bilmiyorsuna getirdiniz konuyu. Bu yazıyı baştan sona okuyan ortalamasını alır zaten. Ben bir şey öğrendim, forumdaki  beklentimi yüksek tuttum galiba bir de böyle tartışmalara girmeyecegim bundan sonra. Gerek yok.

Evet Z, İkilik sayı sistemini, matematik, devre teorisi, yazılım tekniği , dsp bilmeden bunları yapıyorum.  Ben yazının hiçbir yerinde kendimi övdüğümü hatırlamıyorum. Ama ikinin katı olmayan bir sayıyı ikilik sistemde yaptığım bölme doğru sanırım. resmen hararet etin ya yok ikilik sayı sistemi yok mat. vs..

AC ve DC çok geniş konu tabi ki bilmediğim yerler olacak. Bazende bilmediğimiz halde az biraz direniriz. hepimiz böyleyiz. Benim anlattıklarımdan bir şey alamamışsınız. Doğru ben bile bilmiyorum ki size anlatayım.

Konu Rms, evet. Arkadaşa gerçek anlamda yardımcı olmak için gerçek bir devre ve simülasyon sonuçlarını paylaştım. Sadece satır satır yazı yazmadım. konunun Rms olduğunu sizden daha iyi biliyorumdur herhalde.

Hayırlı akşamlar, herkese kendi projelerinde başarılar..

CLR

@F493

Alınganlık yapmaya, üzülüp sıkılmaya gerek yok, herkes herşeyi bilmek zorunda değil, ben bilmiyorsam sen biliyor olabilirsin veya tersi. Bilmiyorsak bilmiyorum demeyi bilmek gerekiyor.

Biz türk milleti olarak(hepimiz dahil) bu konuda gerçekten sıkıntılıyız. :)

Cem yılmazın bu konu hakkında çok güzel bir videosu var, birazda gülelim, Faruk eczanesi

http://www.youtube.com/watch?v=Ef53-pi66QY#ws 
Knowledge and Experience are Power

ilhan_mkp

F493
sizin ürettiğiniz ürün nedir merak ettim ben teknisyenim yazılımla alakam bile yok diyebilirim.
bizde 800kva dğerlerinde sıfır geçişli periyot başına bol hesaplı  bişiler üretiyoruz 8bitlik aduc ile haberleşmede var işlemcimiz yetişiyor asm ile yazıyorlar.
yaklaşımınız yanlış çokdaha iyi çalışacak sistemati önerilerine yaptım oldu demek gelişime sırt çevirmek olmazmı.

F493

Ben burada yazdığım şeylerin gerçek hayattan alıntı ve tücrübe olduğunu anlatmak için 800KVA örneklerini verdim. Bunlarda gerçek tabiki. İşkembeden sallamıyorum belki dikkate alınır diye. Ama buna rağmen o kadar aciz duruma düşeceğimi düşünemedim. Malasef konu boka sardı. Kim neyi nasıl isterse o şekilde yapsın. Alınmıyorum, gücenmiyorum. Herkes her şeyi çok farklı şekillerde yapabilir. Stres oldum. Herkesin işi gücü var buraya bu konuya gereginden fazla vakit ve enerji harcadım zaten. Ben bir çok kişiye ücret karşılığı yazılım eğitimi veriyorum bunların içinde şirket sahibi olanlarda var. Piyasaya bireysel projeler geliştiriyorum. Ben kendimi biliyorum.

Burada kimse öneri yapmıyor ki. Ben onca yazdığım cevaptan sonra hala sen ikilik sayı sistemini bilmiyorsun denirse benim ne işim olur Allah  aşkına. Bu dalga geçmektir artık. Ben şimdi desem ki şu projeyi yaptım inanmazlar bile.  Boş beleş bir tartışma.

Zaten çok detaya girmem  şirket içinde iyi olmaz. Konuya burada giremem açıkçası.
Lütfen konuyu uzatmayalım artık. Konu amacından sapmıştır. Bundan sonra tartışmaya gider.

z

Bu taşlar kısmen bana.

Kime sorsan ben 2 li sistemi biliyorum der.

Ben de 2'li sistemi bildiğimi sanırdım. Ne zaman DSP ile uğraşmaya başladım o zaman 2'li sistemi anladım.

Haa 2'li sistem aritmetiğini biliyorum diyorsan gel ifadeni alayım.

aliveli

@z yeni bilgiler öğrenmek adına bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim