220v gerilim + akım ölçümü ve true RMS?

Başlatan Maxim, 20 Ocak 2015, 15:46:34

z

Bu paylaşımla olacak bir iş değil.

Hangi işlemciyi seviyorsan onunla, altını çizerek yazıyorum asm ile kesirli sayılarla karekök alma da dahil 4 işlem yapabilen  hesap makinesi yapabilmen lazım.

Haa burada sağdan soldan çarpma - bölme algoritma arayışına girmeden varsa komut setindeki çarpma ve bölme komutlarını kullanmadan bu işi becerebilmelisin.

Bu algoritmaları bizzat ve bizzat kendin oluşturabilmelisin.

Ancak bu projeyi yapabilirsen tamam 2'li sayı sistemini biliyorum diyebilirsin.

Mesela 4 digit tam sayı 4 digit de kesirli sayı kabul edebilen

yani -9999.9999 ...... +9999.9999 aralığında herhangi iki sayıyı birbiri ile toplayıp, çıkartabilmeli, çarpıp, bölebilmelisin.

Yazdığın algoritmalardan daha hızlı algoritmalar varsa demekki hala 2 li sistemi tam kavrayamamışsın demektir.

Bir sayıyı 1 bit sola kaydırmak 2 ile çarpmak demekle olmuyor bu işler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

hocam ben bir ara atmelin avr kitabını aldım.
asm ile çarpma bölmeleri sağdan soldan çaldığım halde noktalı kayar sayılara gelince su kaynattım.
örneklere bakarak bile yapamadım.
çok dikkatimi çeken bir konu c dilinde destan yazan adamlar asm konusunda iyiler arka planda ne olup bittiğini anlıyorlar.

bmutlu

220v gerilim + akım ölçümü ve true RMS başlık ta bu .Konuyu daha önce 1. sayfadaki mesajları okumuştum 4. sayfaya gelmiş kısa sürede konuyu bir takip edeyım dedim olay bir tartışmaya dönmüş .
@F493
Mümkünse sizin için de bir sakıncası yok ise devrenizin akım ve gerilim kısmının işlemciye kadar olan kısmının bir semasının resmini bir yayınlayın biz de görelim ve üzerinde yorum yapalım
gerekirse arkadaşlar bu doğrultude yorum yazsınlar konu başlık yazısının rayına geçsin .

z

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 26 Ocak 2015, 21:51:58
...çok dikkatimi çeken bir konu c dilinde destan yazan adamlar asm konusunda iyiler arka planda ne olup bittiğini anlıyorlar.

Çocuklar duymasında İlhami vardı. Amerikalı patronu  "I will ...." diye konuşunca sevindirik olurdu. Will dedi abi will gelecek zamandan bahsediyor....

ADD komutunu görünce bak burda toplama yapıyor demekle olmaz bu işler. Programa bakıp anlamakla olmaz o programı asm ile yazacaksın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ibocakir

Arkadaşlar benim de pic ile AC 220 yi true rms ölçmem gerekiyor fakat aklıma takılan bir soru var.

Elimde PIC'i beslediğim 5v olduğunu varsayalım.

220'yi okumak için gerilim bölücüyle 1/100 oranında bir AC voltaj elde edip bunu PIC'ın ADC'sine girip True RMS formülü uyguluyorum desem,
Nötr ile pici beslediğim 5v'un GND'yi kısa devre yapmam gerekir. Bu durum da tehlikeli diye düşünüyorum. Trafoyla değil de gerilim bölücüyle basit ucuz ve yer kaplamayan bir şekilde yapmak istiyorum. Yanlış yolda mıyım?

gogoce84

konuyu bende 1. sayfadan itibaren takip ettim soruyu soran arkadaş ta diğer sayfalardaki karşılıklı tartışmalardan dolayı cevap bile vermemiş . Hala askıda ...

neccarzade

Merhabalar
Konu açılmışken üzerinden soru sormak istedim. tezimle alakalı olarak, Offset gerilimi ve gerilimi bölücü kullanarak Stm32f4 işlemcim üzerinden 60ms'de 192 örnek alıp rms ölçümü yapmaya çalışıyorum. Dma + adc + timerı aynı anda kullanarak verileri alıyorum. Fakat her seferinde farklı değerler alıyorum. Bir arkadaşım kalibrasyon yapmaya gerekiyor dedi Fakat ben Bir türlü anlayamadım. Püf noktasını bilen tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: neccarzade - 05 Nisan 2019, 12:41:01Merhabalar
Konu açılmışken üzerinden soru sormak istedim. tezimle alakalı olarak, Offset gerilimi ve gerilimi bölücü kullanarak Stm32f4 işlemcim üzerinden 60ms'de 192 örnek alıp rms ölçümü yapmaya çalışıyorum. Dma + adc + timerı aynı anda kullanarak verileri alıyorum. Fakat her seferinde farklı değerler alıyorum. Bir arkadaşım kalibrasyon yapmaya gerekiyor dedi Fakat ben Bir türlü anlayamadım. Püf noktasını bilen tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum
Okuduğun 10 bitlik değerlerdeki son 34 bitin ortalamasını almanı öneririm 3 bit 8 gibi bir değer oluşturur
1024 ten 8 eksik yada fazla olsa çok hassas bir değişim görülmez. Maximum binde 7 lik bir fark oluşturur.
Bu da salınımı dengeler.

F493

Alıntı yapılan: neccarzade - 05 Nisan 2019, 12:41:01Merhabalar

Selam,

İşlemcindeki DAC'ı kullanarak sorunu bulabilirsin. Ben daha önce o şekilde çözmüştüm. ADC den okuduğun değere Ofset ekleyerek DAC'a yaz ve osilaskop ile ADC girişindeki okuduğun sinyal ile DAC çıkışını kıyasla. Dalga formunun aynı olması gerekli.

Ayrıca önerim DMA, Timer Vs kullanmadan bu çalışmayı yapman. Bazen sorun bunları bir arada kullanmak ile ilgili olabiliyor. Adım adım gidin. Sinyali doğru ölçtükten sonra DMA + Timer devreye alırsınız.

Esen kalın.