Gerçekten Windows tan program kaldırıcı ve Registry temizleyici 3. parti yazılım

Başlatan Melih1802, 21 Ocak 2015, 11:13:14

Melih1802

Bazı programlara kısa bir süre ihtiyacım oluyor ve kurup işimi görüp kaldırıyorum. Fakat bunların ardında bıraktıkları çöplük oluyor. Bir süre sonra kurup hesapta kaldırdığım programlar ciddi yer işgal etmekte.

En son deneme için Autocad trial kurup işimi gördüm, fakat kaldırınca arkasında 1Gb' tın üzerinde bir dosya bırakmış.

CCleaner, IObit v.s gibi popüler birçok 3. parti yazılımla tarattığım halde hiç biri Adı Autocad olan dosyayı bulup sildi nede Registry içindeki kalıntılarını.

Gerçekten bu işi yapabilen 3 kağıtçı olmayan 3. parti yazılımı varmıdır.

elektronik

ben revo uninstaller kullanıyorum çok iyi tavsiye ederim.

JKramer

Kabil ATICI

Registry içindeki içeriği silmeniz, sizin bilgisayarınızdaki dosyaları kaldırmaz. Onlar hala orada bulunmaya devam eder. Heleki  o belirttiğiniz programlar çalışır haldeki eklenti programları kaldırmaz, özelikle kaldırmak istediğiniz program ile ilişkilendirilmemişse.

sizin kurulum esnasında koyalanan dosyaları takip edecek ve kaldıracak türden programa ihtiyacınız var.

Bazı programlar kurulum esnasında mutant dosyalar oluşturuyorlar, kaldırma esnasında da  bunlar benim değil deyip orada bırakıyor. Sorunda ondan kaynaklanıyor..

Sizin için zaten programı kaldırmışsınız, o nedenle format çözüm olabilir.
ambar7

Melih1802

Alıntı yapılan: elektronik - 21 Ocak 2015, 11:18:48
ben revo uninstaller kullanıyorum çok iyi tavsiye ederim.

Hocam onu kullandım çok etkisiz. 1GB lık dosyayı görüp silemedi. Reg temizliği dedi
olduğu gibi duruyordu.

mesaj birleştirme:: 21 Ocak 2015, 11:41:49

Alıntı yapılan: JKramer - 21 Ocak 2015, 11:19:27
http://lifehacker.com/how-to-safely-test-software-without-messing-up-your-sys-1680608496
Herhangi birini kullanmadım ama sizin ihtiyacınıza göre bu tip bir çözüm daha uygun olabilir.

Bilgisayarımda WMvare kurulu fakat 32bit çalışan bir cihaz için kurmuştum. Olabilir birde 64 kurarak deneyeyim. İyi Fikir.

bocek

En temiz yöntemi anlatayım size:

1- Temiz ve kaliteli, 16/32 GB kapasiteli bir USB flash bellek ediniyoruz.

2- Şuradaki: http://www.rmprepusb.com/
    yönergeleri izleyerek flash diskimize istediğimiz işletim sistemini kuruyoruz (win7 olur, win8 olur, xp olur artık hangisini beğeniyorsak).

3- Sistemi kullanmak için bilgisayarı USB'den açmamız gerekiyor. Bunu da BIOS ayarlarından hallediyoruz. Ya da açılış sırasında bir tuşa basarak bilgisayarımızı nerden açacağımızı söyleyerek yapıyoruz. Mesela benim Toshiba laptopta, açılışta F12 tuşuna basınca boot seçenekleri çıkıyor, ordan flash diski seçiyorum.

4- Sistemin çalışır haldeki bir yedeğini almakta fayda olduğundan şuradaki:
   http://www.alexpage.de/usb-image-tool/download/
   program ile flash diskin imajını alıyoruz ve güvenli bir yerde saklıyoruz.
  Burası önemli çünkü flash diskler harddisk gibi çok sayıda okuma/yazmaya dayanıklı olmadığından ve işletim sistemleri de disk üzerinde çok sayıda okuma/yazma yaptığından bozulma riski taşıyor. Flash bozulsa bile yedekteki imaj dosyasını yeni bir flash diske yazıp işimize devam ediyoruz.
  Ayrıca; "Bu sistem de kirlendi artık, kurduğumuz programların artıkları yüzünden disk doldu" falan dediğimizde de yine yedekteki imaj dosyası imdadımıza yetişiyor.

5- Kırık kullanması tehlikeli ve yasak olan veya denemek isteyip te sistemde iz bırakır diye deneyemediğimiz, bir bakıp çıkacağım dediğimiz programları bu sistem üzerinde çalıştırıp işimizi bitirdikten sonra bilgisayarı normal harddiskten başlatıp flashı da cebimize atıyoruz. Oh mis.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Melih1802

@bocek

Evet bu da iyi bir seçenek. Bir noktayı merak ettim sadece, USB üzerinden sistemi açtığımda Bilgisayarda kurulu işletim sisteminin üzerindeki Registry' ye yazmıyor değilmi.

bocek

Hayır bilgisayarda kurulu işletim sisteminin bulunduğu sürücü sıradan bir sürücü oluyor. (D:, E: gibi).
Flash diskin olduğu sürücü C: oluyor ve her şey orada dönüyor.
Windows'u da orada, Program Files'ı da orada registry'si de orada. Yani flash disk, sabit disk gibi işlem görüyor.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

kutahyaspor

program kaldırma değil de deneme kısmında bir program önerim var:
sandbox..

izole bir çalışma alanı sağlıyor, çalışma alanı silindiğinde registry dahil, hiçbir yerde kalıntı bırakmıyor, virüs dahil her şeyi deneyebilirsiniz.
aşağıdaki resimde çalışma mantığı basitçe gösterilmiş.

edit: JKramer'in mesajında da bu programdan bahsedilmiş, şimdi gördüm..

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.