Ödüllü mekanizma sorusu. Tek servo ile bu hareketleri yaptırabilirmisiniz?

Başlatan z, 22 Ocak 2015, 22:52:44

hasankara

Aynısını ben söyleyecektim. Komponentle meme arasına, bırakma esnasında dışarıdan hava basılabilse daha iyi olabilir kanısındayım.

z

Elimdeki pompaların hepsi de motorunun dönüş yönünden bağımsız olarak ya vakum yapıyor ya da pompalama yapıyor.

Sağa dönerken hava bassın sola dönerken hava emsin durumu yok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

Tum bunlardan bagimsiz yayli bir baslik dusunulse? Yani z motoru componenti surface e dokundurduktan sonra bir miktar daha kuvvet uygularsa baslik yayli oldugu icin bir miktar daha asagiya inebilse? asagiya inince hava kacirsa? boylece ne olur? Sufrace e temas ettigi zaman motoru kapatirsiniz. z motoru asagiya dogru gidebilmek icin biraz daha zorlar baslik hava kacirir. z yukari kalkar component asagida kalmis olur. belkide pnomatik malzemeleri satan yerlerde boyle hazir seyelr vardir. ucuza temin edilebilir?

z

Fikir aslında çok güzel. Fakat tüm tasarımı yeniden değiştirmek lazım. Benim uygulamamda kafa kendi ağırlığı ile aşağıya inerken motor gücüyle yukarı çıkıyor.

İniş ve kalkış motor gücü ile olsun dendimi işin içine malzeme yüksekliği bilgisi Z konum bilgisi, en tepe ile zemin arasındaki mesafe bilgisi giriyor ve sistem çok karmaşıklaşıyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

Hocam aslinda z yide motor gucu ile yapsaniz vede benim dedigim basligi kullansaniz malzemnin yuksekligini dusunmeden tasima yapabilirsiniz. yukarida anlattim ama yeniden kisaca anlatayim.

Minik bir basligimiz var. ic ice gecmis iki cubuk gibi. yayli. normalde en uzun halini almak istiyor. biz z ekseni ile baski uygulayarak onun boyunu kisaltabiliyoruz. kisaltinca hava kaciriyor.

simdi uzun malzeme icin kafamiz cok yusekten geldi. malzemeye bastirdi. yukselmeden pompayi calistirdi. cubuk en uzun duruma gelince malzeme kavranacaktir.

Simdi smd direnci dusunelim. cubuk basirdi. pompa calisti. Z yukari kalkarken cubuk max boya ualsti vede kavradi. birakirkende tersi durumlar olacak. hocam fikrimin sizin projenize uymamasina uzuldum ama dusuncem rlecek vaadediyorsa bunu ikinci ucuncu versiyon makinelerinize dusunebilirsiniz. nasilsa seri uretimi dusunuyorsunuz?

asma

Mekanikle çözmek zor geldi  ;D pnömatik ile sorunu çözmek sanki daha kolay.  ::)

Jet vakum üreteci diye bilip kullandığımız ürünler var ama araştırınca adı vakum enjektör diye geçiyormuş. Bu vakum üretcine basınçlı hava uyguluyoruz , egsozdan hava çıkarken bir ucunda vakum oluşuyor. Üç bağlantı noktası da birbiriyle irtibatlı. Yani hava akışı kesildiğinde egsozdan giren hava vakumu anında düşürür.
Basınçlı havaya ihtiyacınız olacak , önceden vakumu kesip açtığınız düzenek gibi havayı kontrol edeceksiniz o kadar.
Bildiğim kadarıyla çok hızlı tepki veriyorlar. biraz ses yaparlar , kendinden susturuculu ve susturucu takılabilenler var.
http://www.smcusa.com/top-navigation/cad-models.aspx/29416/ZH-Vacuum-Ejector-Box-StyleBody-Ported-Style
Bu kendinden susturuculu. Uygulanan basınca (hava akışına) göre vakum ve ses artar.
Aşağıda ise farklı modelleri var:
http://anssion.en.alibaba.com/product/541310300-219150340/ZH_Series_Vacuum_ejector_SMC_style.html
Susturucuyu uzağa taşıyabilirsiniz.  ;)

Kötü tarafı ise zamanla içine pislik dolup görev yapmıyor. (temizliği pek yok değiştiriyoruz) , susturucu vakum değerini azaltabiliyor, yedek yoksa susturucuyu söküp devap ettiğimiz oluyor.

Kolay gelsin.

mg1980

z hocam,
Zamanım kısıtlı olduğu için yazılanların tamamını okuyamadım, sadece videoya bakabildim.Söyleyeceğimi söyleyen olmuşsa kusura bakmasın:Milinizin üzerindeki yüzüğü yukarda yer olan bölümden kumanda edilen yaylı bir mekanizmaya bağlasanız,yay normalde yüzüğü milin alt seviyesinden aşağıda smd elemana baskı yapacak şekilde tutsa,vakumla birlikte smd eleman ve yüzük yukarı kalksa,bırakacığınızda serbest kalsa nasıl olur? Saygılar.

restore

kalemin içinden cıkan yaylarla da çözülebilir gibi geliyor.

yay yüzüğü itmiş olacak  . yüzük malzemeye temas ettiğinde, tüp   yaylı yüzük ile birlikte malzemeyi çekecek.
vakum kapandıgında  yay yüzüğü iterek tüpteki  havaya ters güç uygulayacak.

Fgocmen

Role Mantığı İşe Yarar mı Acaba Rolenin Bobinini Düsünelim içerisindeki nuvede sizin hareketli metaliniz, nüve ye  + (artı) verildiğinde  içerisindeki metali itecek. -(Eksi) verildiğinde çekicek. 
YaFeS

mehmet

Bir metal disk içerisinde belirli şekillerde kanallar açılsa
bu kanallara göre hareket edecek kollar yapılsa
(Dikiş makinelerindeki gibi) nasıl olur acaba?

Ben bir kanal çizdim karışmasın diye. İlgili örnekte
iki hareket olacak, bu nedenle iki kanal olmalı.
İki adet kaldıraç kolu ile de kontrol edilmeli. Motor
olarak da step motor kullanılabilir.
Diye düşünmekteyim...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ido2323

Kıl testeresi, aluminyum levha, gres yağı, iran yapıştırıcısı+ emek

mustafa_cmbz

kovanın üzerine çizilecek olan bnc konnektörlerdeki kilitleme mantığına benzer kanallar ile eksenin aşağı yukarı hareketleri ile kovanı istediğiniz gibi hareket ettirebilirsiniz gibime geliyor.

Resimdeki kırmızı olan kovan yeşil olan sizin yeşil mil sarı olanda minik bir yay.Hemen yanındaki kırmızı kovan üzerindeki yeşil ile çizilmiş olanda kovan üzerindeki kafamda canlandırabildiğim kadarı ile kovanın üzerindeki kanalların çizimi.Buna benzer birşey olabilir.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ekrem

hocam neden rc servo  ? illa servomu olmalı başka bir çözüm üretilebilir diye düşünoyorum. hatta ilk olarak aklıma şöyle birşey geldi.

servosuz şöyle bir şey geldi aklıma vakum tutucunun çevresine bir mil takalım içi delik tutucu içinde rahat hareket edebilecek şekilde. bu milide ayrı bir mekanizma ile pinomatik kullanarak tutma bırakma işlemi yapanları örnek alarak hareket etsin aşağı yukarı.bu hareketlerle vakum memesi ile tutulan parça arasında ufak bir boşluk yaparak parçayı memeden ayırabilirsiniz. diye düşünüyorum.

yada böyle birşey.

mil ve yüzük  2 parça metal yada plastik aksam bu akşam orta konumdan yukarı hiç çıkmıyor.yüzüğü de biraz uzun tutsak mil gibi ve yüzüğe yumuşak yay lehimlersek birde tutucunun uzuna lehimlesek amam vakum çubuğuna deymeyecek şekil de ve yay gergin iken yüzüğün çubuk da en altta olması gereken pozisyon ayarında olacak ve yüzüğü yukarı çekmek için yüzüğün dışında dişli olacak bir mil gibi ve bu servo dönerek yüzüğü yukarı çekecek. bu da bize istenen her durumu yapmak için yeterli olacak.

valla aklıma gelen düşünceleri yazdım olabilir yada olmaya bilir maksat yardımcı olmak.bir düşünün siz daha iyi bilirsiniz baya bir beyin fırtınası yaşamışsınızdır bu konuda.

şöyle bir şeyler çizmeye çalıştım ne kadar anlaşılır olursa artık.

Klein

Aslında sorunun çözümü oldukça basit. Yukarıda bazı arkadaşlar örnekler vermiş.  Disk üzerine açılacak bir kaç yarık. Bunlar lazerde kestirilip daha sonra oradan silikon kalıp alınabilir.
Eğer zamanınız varsa tam boy , tam ölçülerde bir çizimi ve simülasyonunu yaparım. Fakat biraz zaman alır.