Kuvvet Ölçme

Başlatan evreno, 24 Ocak 2015, 14:36:44

evreno

Herkese selam,

Kuvvet ölçme ile ilgili sizlere danışmak istedim
optik sensör ile hız tespiti yapılarak belli bir ağırlıktaki nesneye uygulanan kuvveti nasıl ölçebiliriz

anlatmak istediği yukarıda ki gibi bir mekanizma 2 sensör ile bunun hızını ölçüp sonrasında bu hız verisinden kuvveti nasıl ölçebiliriz
hareketli mekanizma normalde dik konumda iken kuvvet uygulandığında son konumu yere paralel olacak

Salih

Niye LoadCell kullanmıyoruz?

evreno

çok fazla bilgim olmasa da, sistem karmaşık olacak eğer loadcell kullanılırsa onu okumak için ayrıca devreler tasarlanması gerekecek sanırım
kablolaması için de dikkat etmek gerek yanlış bilmiyorsam,

hareketli olan kısım yere paralel olan duruma gelene kadar sürekli kuvvet uygulanmayacak
başlangıç bir kuvveti 1 kez alacak üzerine sürekli uygulanan bir kuvvet yok yani

optik sensörle bu iş en kolay olur diye onun için düşünüyordum. 1. sensör aktif olduğu zaman ile 2. sensörün aktif olduğu zamanın milisaniye olarak farkı alınıp
gerekli formüllerle bunu Newton olarak hesaplanabilir diye düşünüyorum ama nasıl?
sürtünme ve gücün uygulandığı süre hesap için önemli değildir minimum değerler olarak hesaba alınabilir.

benim istediğim micro işlemcide 2 giriş pini kullanarak ilgili sensörlerden girişi alıp zamanı micro işlemcide hesaplayıp
sonra ilgili formülü uygulayarak bunun Newton olarak karşılığını almak yada KG gibi

bulut_01

Bu sistem bana boxor makinası hatırlattı 1 tl atılarak topa vurulan yumruk gibi  :)
YENİLMEZ..

evreno

evet box makinası ile benzer mekanizma onlarda okuma nasıl yapılıyor
sensörleri nasıl benim istediğim sistemi karşılar onun çalışma sistemi aslında

Gökhan BEKEN

Force sensitive resistor

düzeltme sebebi: Konuyu okumadan, yumruk şiddeti ölçme sanaraktan FSR sensörü önermiştim ama yanlış anlamışım.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

berat23

kütle sabitken f=ma ise ivmeyi ölçmek kuvveti getirir. sarkaçgibi nesnenin üzerine 2 eksenli ivmeölçer koyarsanız bileşke ivme ile kuvvet bulunabilir. tam newton cinsinden ölçüm istenmiyorsa zaten kuvvet yerine doğrudan ivmekullanılabilir.

z

Bir sarkaç var. Sarkaça F kuvveti uygulandığında sarkaç dönmek istiyor.
Sarkaç mili üzerine yerleştirdiğiniz iki adet sensör sayesinde sensörün sabit bir yay parçasını ne kadar zamanda kat ettiğini ölçebiliyoruz.

Tork, kuvvet ve sarkaç kolunun fonksiyonu. Tork aynı zamanda atalet momenti ve w nın fonksiyonu
Sarkacın ataleti sarkaç geometrisinden bulunabilir. Bu durumda bilinmeyen w kalır.

Yay parçasının merkezle yaptığı açı da sensör konumlarından belli olduğuna göre w hakkında da fikir sahibiz. Bu durumda kuvvet hesaplanabilir görünüyor.

Modelleyip bakmak lazım.

Kuvvet sarkaça etkiyip yok oluyor değilmi. Anlık vuruş yani.

Senin sorunun cevabı değil fakat okumanda fayda var.

http://www.f2e2-ogretmen.com/in-service/Seminer_Calistaylar/sarkac%20F1.pdf
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

evreno

Evet hocam dediğin gibi vuruş anlık ve yok oluyor linki inceleyeceğim

berat23

aslında kolun inertia'sını biliyorsan mil üzerindeki gyro ile tork, oradan kuvvet hesaplayabilirisn.