Ayarlı güç kaynağı devresi

Başlatan akineton, 25 Ocak 2015, 14:46:46

akineton

Evde yaptığım devreleri test etmek amaçlı şöyle bir devre yaptım
http://i.hizliresim.com/mrgvM0.png  herşey tamam sorun şu devreki potansiyometre ayar yapmıyor ilk başta 8 9 20 30 35 volt ayar yapıyordu ölçü aleti ile kontrol ettim ama şimdi 34 volt ta sabit kalıyor bende devreye 15 wat 2x12 trafonun 24 volt çıkışını bağladım devreye LM317 nin 1 ve 3 nolu bacaklarını ölçtüm voltaj göremedim sizce sorun ne olabilir ???

FxDev

LM317 ya da en üstteki diyot yandı. Hayırlısı olsun.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

akineton

hemen nasıl yanıyor anlamadım ?? yük bile binmedi devreye ??

FxDev

Köprü diyot ile trafo arasına bir NTC at. 10R/1A gibi. İyi gelecektir.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

anrobot

ya potansiyometrenin bacak bağlantıları kopuk  yada LM317 yi bozdunuz.  1 nolu ayağı  eksiye kısa devre yap çıkış düşerse pot bozuk, aksi halde regülatör.....

akineton

başka bir arkadaş 1N4001 diyotların bozuk olabileceğini söyledi. bu diyotlar her iki yöndede ölçüm yapınca sayısal değer gösteriyor. ayrıca bu diyotlarn yerine tel ile atlama yapsak bişey olur mu ??

asma

Merhaba
Diyotun en az bir ayağını sökerek ölçmeniz gerekir. Eğer iki yönde akım geçiriyorsa bozuktur. İki 1N4001 de devreye takılmadan devreniz çalışabilir. Ölçmek için deneyebilirsiniz.
Ama diyot bozulduysa , aynı etki LM317 yi bozacaktır. Uzun süre o şekilde kullanmayıp yenisini takmalısınız. Onların görevi devreyi korumaktır.

LM317 nin giriş ve çıkışı arasındaki diyot kısa devre olmuşsa çıkışta 34V görmeniz normaldir. Ancat potu çevirdiğinizde pot çıtır çıtır ses çıkartarak yanar.  ;)
Muhtemelen LM317 ozulmuştur.  :(

Kolay gelsin.

akineton

Alıntı yapılan: asma - 26 Ocak 2015, 00:11:21
Merhaba
Diyotun en az bir ayağını sökerek ölçmeniz gerekir. Eğer iki yönde akım geçiriyorsa bozuktur. İki 1N4001 de devreye takılmadan devreniz çalışabilir. Ölçmek için deneyebilirsiniz.
Ama diyot bozulduysa , aynı etki LM317 yi bozacaktır. Uzun süre o şekilde kullanmayıp yenisini takmalısınız. Onların görevi devreyi korumaktır.

LM317 nin giriş ve çıkışı arasındaki diyot kısa devre olmuşsa çıkışta 34V görmeniz normaldir. Ancat potu çevirdiğinizde pot çıtır çıtır ses çıkartarak yanar.  ;)
Muhtemelen LM317 ozulmuştur.  :(

Kolay gelsin.

devreyi bilgsayar kasasının içinde ki metal power supply kutusuna monte ettim o sırada potansiyometre metal kısmı gövdeye değince çıtır çıtır etti duman çıktı hafif o zaman diyotları potu ve LM 317 yi değiştirp tekrar deneyecz  teşekkür ederim aydınlattığınız için...

akineton

devredeki 5K potu LM317 yi ve 1N4001 diyotları değiştirdim çok güzel ayar yapıyor 1 ile 28 volt arası ayar yapıyor ben trafonun 24 volt çıkışını bağladım 28 volt nerden çıktı onu anlamadım ???

asma

24Vac X 1,41 = 33,84Vdc olur.
34V görmeniz normal yazmamın sebebi bu formüldür.
28V görmenizin sebebi ise 5K ve 220 ohm kullandığınızda referans geriliminiz 1,25V ise Vmax. 24V ve Vmin. 1,25V arasında çıkış almanız gerekir.
5K potun ve 220 ohm direncin töleransları vardır. Referans voltajının da töleransı vardır. Bunların sonucunda 28V elde etmen normaldir.  ;)

Kolay gelsin.

mehmet

1.2V. köprü diyotlardan, 2.5V. civarında da
Lm317' de gerilim düşümü olabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

akineton

;D pek anlamadım ama olsun neticede  çalıştı ...

mehmet

Alıntı yapılan: akineton - 26 Ocak 2015, 23:20:26
;D pek anlamadım ama olsun neticede  çalıştı ...
Mühim olan çalışmış olması.
Soğutucu bağlamayı ihmal etmeyiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

akineton

Alıntı yapılan: mehmet - 26 Ocak 2015, 23:46:54
Mühim olan çalışmış olması.
Soğutucu bağlamayı ihmal etmeyiniz.

evet bağladım çok büyük bişey değil ama idare eder işte .. :)