Bu özelliklerde PIC var mı ?

Başlatan baran123, 25 Ocak 2015, 22:18:58

baran123

XC8'e hakim olmadığımdan yazılımsal olarak SPI veya USART kullanamıyorum.Bundan ötürü aşşağıda özelliklerde PIC bilen var mı ?
USB,USART,SPI (Pinler çakışmayacak şekilde), olabildiğince büyük hafızalı,28 pin
Bir şey daha sorayım bu harici veya dahili eepormlar da belirli bir yazma ve okuma sınırımı var ?

Kabil ATICI

Aslında bulabilirsen pic24FJxxx serisinden birini kullanabilirsin. Çok seveceksin özel portları istediğin gibi atayabiliyorsun(değiştirebiliyorsun)... C'de yazdıktan sonra sıkıntı olmaz. 28 bacaklı dip konusunda nereden alınacağı konusunda bir şey diyemiyorum...

Buna bir bakabilirsin
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/30000684B.pdf
ambar7

baran123

Hocam 24 serisi şimdilik biraz aşar gibi serdar hocamın verdiği arama kısmından bakıyorum.

esensoy

En kolay bulacağın 18f2550,
Datasheet'ten;
    1,000,000 Erase/Write Cycle Data EEPROM Memory typical

Dikkat; PIC24 ve 32 lerde dahili eeprom yok, bilginize
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

hasankara

esensoyun uyarısı beni de çok uğraştırdı. eeprom yok ancak bir yolu var oda flash bellek. flash belleği eeprom gibi kullanmak çok sancılı oldu benim için . ya bi tane eeprom koyulabilir ki ben sonradan uyanıp donanımımı çoktan hazırlamıştım bile. yada rom bellek (flash).

mesaj birleştirme:: 26 Ocak 2015, 00:26:38

16f1936 ı kurcalamıştım biraz. mplabx de code configuration gibi plugin destekleri de var. hem ucuz hem özelliği bol.  http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/41364E.pdf

MrDarK

Alıntı yapılan: hasankara - 26 Ocak 2015, 00:19:36
esensoyun uyarısı beni de çok uğraştırdı. eeprom yok ancak bir yolu var oda flash bellek. flash belleği eeprom gibi kullanmak çok sancılı oldu benim için . ya bi tane eeprom koyulabilir ki ben sonradan uyanıp donanımımı çoktan hazırlamıştım bile. yada rom bellek (flash).

mesaj birleştirme:: 26 Ocak, 2015, 00:26:38

16f1936 ı kurcalamıştım biraz. mplabx de code configuration gibi plugin destekleri de var. hem ucuz hem özelliği bol.  http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/41364E.pdf

Hocam selam ; 16f ürünlerine güvenebiliyor musunuz ? Veya microchip 16f serisinden yeni hatalarından arındırılmış ürünler çıkarıyor mu acaba
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

esensoy

Alıntı yapılan: MrDarK - 26 Ocak 2015, 09:49:59
Hocam selam ; 16f ürünlerine güvenebiliyor musunuz ? Veya microchip 16f serisinden yeni hatalarından arındırılmış ürünler çıkarıyor mu acaba
16f serisinde ne hatalar var ki?

MrDarK

Alıntı yapılan: esensoy - 26 Ocak 2015, 09:54:26
16f serisinde ne hatalar var ki?

Benim bildiğim 16F serisi stabil değil, gürültülerden fazlaca etkilenip resetlenme yapabiliyor. Meftun osilatörlerinden şikayetçiydi mesela. Biraz daha araştırırsanız genelde 16F serileri sıkıntılıdır profesyonel kullanım için. 18F serilerini tavsiye edeirm.

ahmet_zxc

16f1825 candır..

2 senedir hiç hata çıkmadı. 16 f in milyon çeşidi var. hepsini aynı kefeye koyamazsınız.

özellikle yukarda söylediğim 18f serisi ile birlikte çıkan bir ürün. yeni nesilleri kullanmakta fayda var..

sigmoid

Bende bir sıru sorayım. Eskiye bağlı biriyimdir. Pic12f675, pic16f628a, pic16f88 ve pic16f877a dan vaz geçemeyenlerdenim. Fiyat performans konusunda iyi, piyasada rahat bulunan, yeni çalışmalarda için hangi picleri tavsiye edersiniz.

esensoy

Alıntı yapılan: MrDarK - 26 Ocak 2015, 10:27:19
Benim bildiğim 16F serisi stabil değil, gürültülerden fazlaca etkilenip resetlenme yapabiliyor. Meftun osilatörlerinden şikayetçiydi mesela. Biraz daha araştırırsanız genelde 16F serileri sıkıntılıdır profesyonel kullanım için. 18F serilerini tavsiye edeirm.
Hocam bu söyledikleriniz bilgiye dayalı şeyler değil, geniş perspektiften konuşuyorsunuz, ve bence yanlış konuşuyorsunuz,

MrDarK

Alıntı yapılan: esensoy - 26 Ocak 2015, 15:32:12
Hocam bu söyledikleriniz bilgiye dayalı şeyler değil, geniş perspektiften konuşuyorsunuz, ve bence yanlış konuşuyorsunuz,

Zaten dikkat ettiyseniz ben kimseye kullanmayın veya öcü gibi birşey demedim :) Yanlış konuşuyor olabilirim evet gördüklerim kadarıyla değerlendirip @hasankara adlı üyemize görüşlerini sordum. Peşine piyasada fazlaca işlem yapan ahmet_zxc hocamın yorumları konuyu aydınlattı.

Sizde kullandığınız güvenilir 16F serisi picleri yazarsanız bizde bilgilerinizden yararlanabiliriz.

esensoy

Gördükleriniz kadar değerlendirip bir ekspermişçesine "16f serisi stabil değil" derseniz herkese "kullanmayın veya öcü gibi birşey demiş" olursunuz,

mesaj birleştirme:: 26 Ocak 2015, 15:57:14

He şimdi farkettim bir de moderatörmüşsünüz,
Hele bu mod kimliğinizle söylüyorsanız bunları dedikleriniz 10 kat daha doğruymuş gibi anlaşılır bilmeyenler tarafından,

MrDarK

Konunun amacı dışına çıkmayalım lütfen,

Bir önceki mesajımda yazdığım soruyu yanıtlayabilir misiniz ?

Alıntı YapSizde kullandığınız güvenilir 16F serisi picleri yazarsanız bizde bilgilerinizden yararlanabiliriz.