PIC'te groundları birleştirmeden gerilim ölçümü

Başlatan okay57, 30 Ocak 2015, 21:12:55

okay57

Sensör kullanarak düşürdüğüm gerilimi PIC'in analog girişine uygulayarak ölçüm yapıyorum. PIC ile sensör kaynaklarının groundlarını(eksilerini) birleştirmedim. Bu şekilde de "Sensör ve PIC groundları birleştirmeden ölçüm yapılamaz!" tezini çürütüyorum. Acaba neden? Böyle bir ölçüm mümkün mü? Not:PIC18f4550 bilgisayar usbsinden, sensör ise 12 V'luk kaynaktan besleniyor."

atomx

Pc topragi ve besleme kaynaginin topragi biryerde birlestigi icin sensor ve picin ground uda biryerde birlesik
Hüseyin TECER

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

sadogan

Alıntı yapılan: okay57 - 30 Ocak 2015, 21:12:55
Sensör kullanarak düşürdüğüm gerilimi PIC'in analog girişine uygulayarak ölçüm yapıyorum. PIC ile sensör kaynaklarının groundlarını(eksilerini) birleştirmedim. Bu şekilde de "Sensör ve PIC groundları birleştirmeden ölçüm yapılamaz!" tezini çürütüyorum. Acaba neden? Böyle bir ölçüm mümkün mü? Not:PIC18f4550 bilgisayar usbsinden, sensör ise 12 V'luk kaynaktan besleniyor."
Böyle bir idaa yi kimler dile getirmiş merak etim? kaynak verbilirmisiniz.

okay57

Benim okudugum kaynaklarda - ler birlesmedigi takdirde analog olcum yapamazsiniz diye yaziyord.pic sadece usb den besleniyor o yuzden goundlarin birlesme durumu yok. yaptim oldu ama aciklamasi yok.

mesaj birleştirme:: 31 Ocak 2015, 01:20:45

Sensor cikisi an ye yguladim ve dogru okuyorum

Gökhan BEKEN

12voltluk kaynağı pil ile sağlayın, bakın ölçebiliyor musunuz? Öyle birşey olsaydı ölçü aletleri tek prob ile ölçerdi.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

triyak

z

Alıntı yapılan: meftun - 31 Ocak 2015, 02:01:04
12voltluk kaynağı pil ile sağlayın, bakın ölçebiliyor musunuz? Öyle birşey olsaydı ölçü aletleri tek prob ile ölçerdi.

Gücü tek kabloyla ölçmedim mi? Kubilay 2 kabloyla ölçmedi mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

esensoy

Bunun doğruluğunu kontrol etmek basit, pic in beslemesini sök, bir tane pil bağla, göreceksin,
Bir de şema eklememişsin, farksal ölçüm mü yapıyorsun, sensörün nedir?
Bir şeyi çürütmek için çürüttüm oldu demek yetmez, tekniğini anlat hele biz de vay be ne biçim çürüttü diyelim,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ilhan_mkp

okay57

Alıntı yapılan: meftun - 31 Ocak 2015, 02:01:04
Groundlar bir yerlerde birleşiyor mu diyorsunuz.Ama pıc usb den besleniyor. Bende kaynaklardaki gibi düşünmekteyim ama ölçümü nasıl yapıyorum onu anlayamadım. Pıc i 12v luk kaynağın 5voltluk çıkışıyla beslersem de usb bağlantısı kopuyor. Sebebi de usb beslemesiyle kaynaığın beslemesinin çakışması.

mesaj birleştirme:: 31 Ocak 2015, 10:37:28

Alıntı yapılan: wanted0035 - 31 Ocak 2015, 02:15:23
Yoksa yeni bir kubilay b. vakasımı :)
Kubilay b. vakası!

mesaj birleştirme:: 31 Ocak 2015, 10:41:36

Alıntı yapılan: esensoy - 31 Ocak 2015, 08:47:07
Bunun doğruluğunu kontrol etmek basit, pic in beslemesini sök, bir tane pil bağla, göreceksin,
Bir de şema eklememişsin, farksal ölçüm mü yapıyorsun, sensörün nedir?
Bir şeyi çürütmek için çürüttüm oldu demek yetmez, tekniğini anlat hele biz de vay be ne biçim çürüttü diyelim,
PIC'in bilgisayarla bağlantısı olmadığı durumda(usb bağlantısı söküldüğünde) PIC'i 5voltluk kaynaktan besledim ve doğru ölçüm yaptım.

lv25p gerilim sensörünü kullandım. Farksal ölçüm mü derken hocam?

LukeSkywalker

USB'nin şase ucuyla, kullandığın kaynağın şase ucunun aynı olma ihtimaline ne dersin? Bunu öğrenmek basit. Ölçü aletini kısa devre moduna al ve USB'nin GND ucuyla kaynağının GND ucunu ölç bakalım.

okay57

Sensörü +-12 voltla besleyor ve sensör çıkışını  pıc analog girişine uyguluyorum. Donanımda sadece yaptığım bu. Yazılımda ise sinüs sinyalinden 400 tane örnek alıp en büyüğünü bularak ölçümü tamamlıyorum.

mesaj birleştirme:: 31 Ocak 2015, 10:49:36

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 31 Ocak 2015, 10:43:13
USB'nin şase ucuyla, kullandığın kaynağın şase ucunun aynı olma ihtimaline ne dersin? Bunu öğrenmek basit. Ölçü aletini kısa devre moduna al ve USB'nin GND ucuyla kaynağının GND ucunu ölç bakalım.
Onu kontrol etmedim. Deneyeceğim. Usb şasesiyle kaynak şasesi nasıl aynı olabilir ki?

Kabil ATICI

ambar7

okay57

Hımm. O zaman şaseleri birleştirmeden de ölçüm yapabiliriz.