PIC'te groundları birleştirmeden gerilim ölçümü

Başlatan okay57, 30 Ocak 2015, 21:12:55

Erol YILMAZ

okay57

Topraklama üzerinden derken hocam biraz açıklamanız mümkün mü? Merak ettim.

mesaj birleştirme:: 31 Ocak 2015, 10:55:06

Bu yaşadığım durum nasıl açıklanabilir arkadaşlar....

Kabil ATICI

öncelikle kullandığın bilgisayar ve güç kaynağı konusunda bilgi vermemişsin. Bilgisayar masaüstü bir ürün ise bu bilgisayarın şasesi topraklıdır. Prizin toprak hattına bağlıdır. Güç kaynağını bilmiyorum ama özel bir durumu yoksa ( - ucu demiyorum bazı modeller +/- şeklinde oluyor) dış şase gnd ile birlikte toprağa bağlı olabilir. toprak hatları aynı prizden  (toprak hattı olan) yapıların GND hatları ister istemez orta oluyor. Örneğin bu iş beni güç kaynağında olmaz. Çünkü tüm uçlar yalıtılmış durumda. Toprağa bağlı olan sadece kutunun kendisi. Yok benim bilgisayarım ve güç kaynağım topraklı değil diyorsan sisteminde kaçak var.

Yapacağın cihazların kapalı ilen ölçü aleti ile kontrol etmek.

istisna olarak eğer ki sensörün whesthon köprüsü tarzı bir ürün ise (bu önemli) ölçü sistemi olarak iki ölçü ucu birbirine göre referans olarak davranabilir.

Yoksa lm35 gibi yapıdan sadece tek hatla ölçüm alamazsın. ADC üzerinden ölçüm alabilmek için az da olsa bir akım akması gerekir.  Yoksa adc ölçüm yapamaz. GND'leri bağlamadan da tek hat üzerinden akım akmaz.

5V bağladığında usb bağlantısı konusunda bir sıkıntı olduğunu belirtmişsin, büyük ihtimalle o toprak bağlantısı konusunda var. Dikkatli ol toprak konusunda bir sıkıntın olursa sistemin seni de çarpabilir.
ambar7

sadogan

Ben gnd yi birleştirmden ölçüm yaptım diyince tek tel ile yapmayı kastedtiğini düşünemedim.
Sandımki adc yi diferansiyel yapılandırdı, refefans gerilimini ayarladı ve böyle ölçtü.

okay57

Alıntı yapılan: sadogan - 31 Ocak 2015, 12:35:15
Ben gnd yi birleştirmden ölçüm yaptım diyince tek tel ile yapmayı kastedtiğini düşünemedim.
Sandımki adc yi diferansiyel yapılandırdı, refefans gerilimini ayarladı ve böyle ölçtü.

sadogan hocam böyle bir şey mümkün mü?

mesaj birleştirme:: 31 Ocak 2015, 12:54:38

Alıntı yapılan: ambar7 - 31 Ocak 2015, 11:20:25
öncelikle kullandığın bilgisayar ve güç kaynağı konusunda bilgi vermemişsin. Bilgisayar masaüstü bir ürün ise bu bilgisayarın şasesi topraklıdır. Prizin toprak hattına bağlıdır. Güç kaynağını bilmiyorum ama özel bir durumu yoksa ( - ucu demiyorum bazı modeller +/- şeklinde oluyor) dış şase gnd ile birlikte toprağa bağlı olabilir. toprak hatları aynı prizden  (toprak hattı olan) yapıların GND hatları ister istemez orta oluyor. Örneğin bu iş beni güç kaynağında olmaz. Çünkü tüm uçlar yalıtılmış durumda. Toprağa bağlı olan sadece kutunun kendisi. Yok benim bilgisayarım ve güç kaynağım topraklı değil diyorsan sisteminde kaçak var.

Yapacağın cihazların kapalı ilen ölçü aleti ile kontrol etmek.

istisna olarak eğer ki sensörün whesthon köprüsü tarzı bir ürün ise (bu önemli) ölçü sistemi olarak iki ölçü ucu birbirine göre referans olarak davranabilir.

Yoksa lm35 gibi yapıdan sadece tek hatla ölçüm alamazsın. ADC üzerinden ölçüm alabilmek için az da olsa bir akım akması gerekir.  Yoksa adc ölçüm yapamaz. GND'leri bağlamadan da tek hat üzerinden akım akmaz.

5V bağladığında usb bağlantısı konusunda bir sıkıntı olduğunu belirtmişsin, büyük ihtimalle o toprak bağlantısı konusunda var. Dikkatli ol toprak konusunda bir sıkıntın olursa sistemin seni de çarpabilir.
Evet masaüstü bilgisayar kullandım çünkü laptop kullandığımda usb bağlantım laptop usb si zayıf olduğundan sürekli kopuyordu. O zaman kaynakla bilgisayarın şaseleri toprakta birleştiğinden doğru sonuç alıyorum. İlk işim şaseleri kontrol ettiğimde aralarında bağlantı var mı yok mu onu belirleyeyim.Hiç toprakla alakalı olacağı aklıma gelmemişti.

Erhan YILMAZ

Tezmiş, çürütmekmiş falan bunların temelinde hep bilgi eksikliği yatıyor. Her şeyden önce internetten gerilim tanımına bir bakın derim. http://tr.wikipedia.org/wiki/Gerilim_%28elektrik%29

Gerilimden bahsederken iki nokta arasındaki potansiyel fark(V1-V2) olarak bahsedilir. Yani gerilimin ölçülmesi için 2 noktaya ihtiyaç var. Daha ortada ground falan yok. Gel zaman git zaman devre çözümlerinde, uygulamada vs. kolaylık olsun diye bir referans nokta belirlemişler. Bu noktanın gerilimini sıfır olarak kabul etmişler. Böylelikle gerilim ifadesi V1-0=V1 olarak kalmış. Yani herhangi bir devrede V1 gibi bir gerilimden bahsetmek aslında V1 noktası ile o devrenin referans noktası arasındaki gerilimden bahsetmektir. Adı geçen referans noktası ise herkesin bildiği pek muhterem ground/toprak/şase noktasıdır.

Devre çözümü dersi alanlar bilir, çözülen devrelerde referans noktası falan yoktur. Bir düğüm referans noktası olarak belirlenir ona göre devre çözülür. İşlemler kolaylaşır.

Sizin durum için buradan yola çıkarsak, sensörlü devrenin referansı ile picli devrenin referansı arasında demek ki kayda değer bir gerilim farkı yokmuş o yüzden ölçümleri doğru çıkmış. Ama bir başka kaynak için bu garanti edilemez. Başka bir kaynak ile deneyince yanlış sonuçlar alınabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için devrelerin referans noktaları birbirine bağlanır. Yani bağlanmazsa çalışmaz, imkansız diye bir şey yok.

Sağda solda okunan her bilgiye itibar etmemek lazım, güvenilir kaynaklardan detaylı olarak araştırmak lazım. Öyle tezi çürüttüm, hani benim nobelim, adımı Einstein ile yan yana yazın gibi laflar ederseniz gülerler.

CLR

İlk cevapta yazılması gerekenler 2. sayfa sonunda gelmiş.
Knowledge and Experience are Power

necati

Difference Amplifier ile olur

http://hizliresim.com/vmRnNm
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

okay57

Ben bu tezi curuttum diye boburlenmedim ki! Curutuyorum dedim curuttum demedim. yazdiklarima tam olarak bakarsaniz boyle bir sey demiyorum. Banada bu durum mantiksiz gelio agaoglu gibi "yaptim oldu" demiyorum :)

OG

Önce elektriğin temel kurallarıni iyi öğrenmek gerek.

Aksi halde herçekten Kubilay vakasına döner.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.