STM32 HAL Library ve Yeni nesil CubeMX Ortamı

Başlatan balance, 31 Ocak 2015, 10:32:53

balance

ST firması STD Lib ortamına desteğini keseceğini ve Cube ortamına geçileceğini artık kendi sitesinde bağıra bağıra söylüyor.  HAL Kütüphaneleri ve CubeMX programı ile ilgili görüşleriniz nelerdir ? Ben 1 aydır ilgileniyorum . Forumda ilgilenen arkadaşlarla dayanışmak isterim.

strom

Bana biraz fazla ram kullaniyor gibi geldi. Eski kutuphane toplamda 10byt kullanirken, hal kutuphanesinde her modul icin ayri bir static degisken tanimlaniyor. Tam olarak bakmadim ama sanki bu durum ram kullanimi arttiracak gibi

balance

Çalışma zamanında şuanda pek stabil değil gibi evet ama genel olarak kutuphane duzeni daha derli toplu gibi sanki.

CoşkuN

Eski çip firmalarının yazılım olaylarına uyum sağlaması da zaman alıyor. ST de bu sıkıntıları yaşıyor. Önce sdt lib'le başladılar. Kendi içlerinde bunla uğraşmak istemedikleri için bunu harici bir ekibe yaptırdılar sanırım. Şimdi baktılar olmadı yeni yapıya geçtiler. Bunu da oturtmaları zaman alacak gibi.
Ancak şu bir gerçek ki donanım firmaları aynı zamanda birer yazılım firması da olmalarının artık zorunluluk olduğunu anlamaya başladılar. Çünkü artık rekabette geliştirme araçları, kütüphaneleri vs.. iyi olanlar öne geçebiliyor.

balance

Kesinlikle katılıyorum, artık standartlaşmış ve doğal sınırlarına yaklaşan donanım ölçütleri pazarda belirleyici olmaktan uzaklaşıyor. Hızlı prototiplemeye olanak sağlayan kütüphaneler ve yazılım çözümleri geliştirebilmek pazara hakim olmak ile doğrudan ilişkili. mbed ortamı da pazardaki bu eğilimin bir sonucu aslında.