hdml header sorusu

Başlatan Karamel, 05 Şubat 2015, 23:28:18

Karamel

merhaba. su konuda https://www.picproje.org/index.php/topic,57679.msg444412/topicseen.html#msg444412 konuyuda biraz baltaliyarak  :P bir soru yoneltmistim. baktim ki benim problemim buyuk. konuyu acan BaranEkrem e de haksizlik olmasin diye yeni ko actim. orada da dile getirmistim. gectigimiz yaz visual basic 6.0 ile web server denemesi yapmistim. tarayicidan ip ve port girince karsi tarafa html kodu gonderiyordum yalniz firefox ve operada html kodlari gozukuyordu. html kodudun basina

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: text/html
Connection: close

<h1 style="font-style: italic;">PicProje</h1>

yazinca oldu. fakat simdide telefondan girince Turkce karakterler sapitti.

MrDark hocam yukaridaki konuda soyle bir kod onerdi <meta charset="utf-8"> ama ben bunu nereye yazacagimi anlayamadim. soyle yazinca ise yaramadi.

HTTP/1.1 200 OK

<meta charset="utf-8">

<h1 style="font-style: italic;">PİcProje</h1>

simdi kodlarin ise yaramasi yada yaramamasindan ziyade ogrenmek ben neler olup bittigini istiyorum. bu header nedir? burada neler belirtilir veya yapilir? ne cesitleri vardir? niye Turkce karakterlerimiz bozuldular?

Not: hic html kodlama  bilmedigim ve web uzerine pek bilgili olmadigim icin ne olup bittigini tam olarak anlayamiyorum.....  :-\

Cemre.

http://www.w3schools.com/html/html_intro.asp

Yardımcı olacağını düşünüyorum, bana kalırsa baş ucu itemidir :)

MrDarK

Karamel selam ;

Öncelikle HTML Öğrenmen gerekiyor, basit html kodlamayı öğrenirsen iyi olur.

HTTP/1.1 200 OK

Bu üstteki kodlar HTML veya Headerla alakası yok. Bunlar HTTP Protokolü gereği Request (Talep) 'e karşı verilmiş Response (Cevap) lardır.

HTML ise bir dil olup,protokolden farklıdır. Üstteki kodla html'in bi alakası yok yani anlayacağın.

HTML'de <head> </head> , <body> </body> gibi bloklar var. Aynı <php> gibi :)

Sadece şunu yazarak
<h1 style="font-style: italic;"><strong>PİcProje</strong></h1>

HTML kod yazdığını sanma yani, bu kadar basit kod olmaz :) Ayrıca google translate 'i cep telefonundan aç ve ingilizce birşey çevir, orada da karakter hatası olduğunu göreceksin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK