Kale Kilitlerinin ürettiği BUZZBAR adlı buz yapma makinesi işlemci sorunu

Başlatan Mr.Thinking, 06 Şubat 2015, 21:49:37

Mr.Thinking

Merhaba Ustalarım.
Ben Antalya dan elektronikçi Ümit Güngör. Elime arızalı bir Kale Marka - BUZZBAR modelli bir buz yapma makinesi geldi. Yanlışlıkla işlemcisi olan PİC16F73ü Bozdum. Kartı komple sipariş vermek istedim ama üretimden kalkmış ve Kale fabrikaları da 2 yıl önce kapanmış.
En sonunda makineyi komple dağıtıp şemasını ve sensör özelliklerini çıkarttım ve yazılımını kendim yapmaya karar verdim. Bu konuda elinde doküman olan veya yardımcı olabilecek bir ustam varmı acaba. Çünkü Makinede 4 adet analog ptc sensör var ve entegreninde analog girişleri kullanılmış, ve benim ise analog yani ADC yazılımı yapma konusunda tecrübem yok. Ben hep 1 veya 0 işleri ile uğraştım. Yardımcı olabilirseniz çok memnun ve minnettar olurum. Makinenin sahibinede rezil olmak istemiyorum. Lütfen yardımcı olabilirmisiniz.  SAYGILARIMLA

Şemayıda şimdi ekledim. http://s3.dosya.tc/server31/ikJskm/KaleBuzbarBuzmakinesi.rar.html
ego=1/Knowledge

Salih

Öncelikle hangi işlemci ve programlama dili kullanacaksın,
ona karar ver.
Verdiğin karara göre yardımcı olan çıkar.

Mr.Thinking

Az Çok bildiğim dil. Pic Basic Pro Hocam
Aynı devre Üzerinede PİC 16f876 kullanmayı düşünüyorum hocam
16 f 73 ile hemen hemen aynı olduğunu gördüm.
Picin analog girişlerinden ilk 4 ü ptc sensörleri ile kullanılmış. Ptc ler ısınınca direnci düşen cinsten ve ohmmetrede oda sıcaklığında 6Kohm ölçülüyor. gerisi giriş-çıkış-led-tuş- role vesaire
ego=1/Knowledge

Salih

Şemanı tamamla ve istenen çalışmayı maddeler halinde yaz.
Hazırlığın bitince, Pic Basic bölümünde konu başlatman daha iyi olabilir.

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Mr.Thinking

hepsini okumuştum hocam .Çok Teşekkür ederim.

mesaj birleştirme:: 07 Şubat 2015, 23:18:30

ısıs devresini bitirdim ama yükleme yapamıyorum. Nasıl yapılıyor acaba moderetörlerim.

mesaj birleştirme:: 06 Şubat 2015, 23:27:29

dosya yükleme yapamıyorum. Yardımcı olurmusunuz
ego=1/Knowledge

Salih

Aşağıdaki resimde görülen,  butona tıklayıp elde ettiğin HEX uzantılı
dosyayı göster.
Bu pencereye işlemci üzerinde iken sağ fare butonuna tıklayıp, Edit Properties'den ulaşabilirsin.

Mr.Thinking

Hocam sitenizin forum kısmına klasör veya zip dosyası nasıl atılır diye sormak istemiştim.
ego=1/Knowledge

Salih

Alıntı yapılan: elektro77 - 07 Şubat 2015, 11:24:24
Hocam sitenizin forum kısmına klasör veya zip dosyası nasıl atılır diye sormak istemiştim.

Ben yanlış anlamışım.
Önce aşağıdaki siteye dosyanı yükle,
sonra dosyanın linkini forumda yaz.

http://s3.dosya.tc/

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

ETE hocamdan Allah Razı Olsun.
Onun Adına Herkes dua etsin ki Ömrü Uzun olup biz acemilere yardımını eksik etmesin.
Amin Amin Amin.
ego=1/Knowledge

ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

expertil

Merhaba ,

Program varsa bendede aynı problem var paylaşabilirmisiniz?