Proje için ARM sorunsalı

Başlatan ernuynk, 20 Şubat 2015, 13:48:32

ernuynk

Merhaba arkadaşlar,

EEM 3.sınıf öğrencisiyim. Bitirme projesi için bir konu belirledim. Proje kısaca şöyle; Kinect kontrollü robot kol :)
Fakat internette olanların aksine robot kolun Pc ile hiç bir bağlantısının olmasını istemiyorum. (Genelde usb üzerinden bağlandığını gördüm) Dolayısıyla robot kol için haberleşme ve diğer kontrol kısımlarında bir denetleyici sistem kullanmam gerek. Bazı hocalar, ileriye yönelik ve piyasada da daha yaygın kullanıldığı için ARM tabanlı bir sistemden yana. Bende şuana kadar sadece Mikroişlemci ve Mikrodenetleyici derslerini aldım her ikisinde de 8051'i Asm ve C dili ile kullandık/kullanıyoruz. Yani ARM'a dair hiç bir şey bilmiyorum. (4.sınıfta Gömülü Sistem dersinde STM32F kullanılıyor fakat daha o tarihe çok var :) )

1) Şimdi sormak istediğim asıl soru şu; Arduino ile bir sistem kurup bunu robot kola entegre edip, wifi, bluetooth, Rf artık ne olursa, kablosuz bir şekilde Pc ve dolayısıyla Kinect için haberleştirdiğimi düşünelim. Şimdi bu
sistem için Arduino kartına ek olarak bir çok shield bulabilirim. Programlama kısmı da bildiğiniz üzere çok zor değil zaten C tabanlı. Kaynakta oldukça fazla.

Fakat bir çok hocam gibi bende Arduino'nun EEM öğrencilerine yönelik olduğunu pek düşünmüyorum. Tabi ki hızlı prototip geliştirmek için, maddi olarak bir çok açıdan iyi bir ürün bende günlük çalışmalarımda kullanıyorum fakat iş bitirme tezi gibi bir konuya gelince Arduino kullanmak istemiyorum. Acaba 1.kısımda bahsettiğim sistemi ARM tabanlı bir denetleyici ile yapabilir miyim? (Mesela hangi kartı önerirsiniz?) Sonucta shield'ları şuan için elle yapamayacağımdan her iki sistemde de para verip hazır almak durumundayım. Türkiye'de arm modüllerini pek bulamadım.

Sizlerin öneri ve tecrübelerini merakla bekliyorum :)
Teşekkürler.

Gökhan BEKEN

ARM öğrenmek uzun süren bir iş, zamanınızı arm'a harcarsanız derslerinizden kalacağınızın garantisini verebilirim.
Arduino kart kullanmakda bir beis yok. Önemli olan ortaya iş çıkartmaktır, hazırcı değilim diyorsanız kütüphanenizi kendiniz yazarsınız.
Arduino ile ilgilenirken bir yandan da c++ dilini kavramanız mesleğinizi ileri noktalara taşıyacaktır.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ernuynk

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 20 Şubat 2015, 14:29:45
ARM öğrenmek uzun süren bir iş, zamanınızı arm'a harcarsanız derslerinizden kalacağınızın garantisini verebilirim.
Arduino kart kullanmakda bir beis yok. Önemli olan ortaya iş çıkartmaktır, hazırcı değilim diyorsanız kütüphanenizi kendiniz yazarsınız.
Arduino ile ilgilenirken bir yandan da c++ dilini kavramanız mesleğinizi ileri noktalara taşıyacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Şuan bitirme projesi için yaklaşık 15 ayım var. (2016 Haziran) Hiç bir gelişme olmazsa bende Arduino ile yapacağım mecburen.

MrDarK

Alıntı yapılan: ernuynk - 20 Şubat 2015, 14:47:23
Yorumunuz için teşekkür ederim. Şuan bitirme projesi için yaklaşık 15 ayım var. (2016 Haziran) Hiç bir gelişme olmazsa bende Arduino ile yapacağım mecburen.

Daha önce bir yazılım dili ile kod yazdı isen ; 15 ayda hem mezuniyetini hemde geleceğin açısından ARM öneririm, 15 ay uzun süre... Ki bunlara tatiller de dahil :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ernuynk

Alıntı yapılan: MrDarK - 20 Şubat 2015, 15:55:03
Daha önce bir yazılım dili ile kod yazdı isen ; 15 ayda hem mezuniyetini hemde geleceğin açısından ARM öneririm, 15 ay uzun süre... Ki bunlara tatiller de dahil :)

C# üzerine programlama dersi gördüm. (Şuanda da Yazılım ve Veritabanı (MCSD) eğitimi alıyorum) Son 5 aydır da 8051 mikroişlemcisi üzerine Assembly ile program geliştiriyoruz.
Ayrıca okul dışında da Python dilinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Yani programlama dillerine uzak değilimdir. Fakat ARM öğrenip sonrasında proje geliştirmeye varan bir süreci yapabilir miyim/yetiştirebilir miyim bilemiyorum.

strom

Hangi üniversite gömülü sistemler dersinde STM32 gösteriyor merak ettim

eyupsepik

Alıntı yapılan: strom - 20 Şubat 2015, 16:45:52
Hangi üniversite gömülü sistemler dersinde STM32 gösteriyor merak ettim

Valla arkadaş hangi üniversiteden bilmiyorum da anlattıkları bizim okula uyuyor. Süleyman Demirel Ü. Bizim okulda 4. sınıfta stm32f4 gösteriyolar gömülü sistemler dersinde

MrDarK

Alıntı yapılan: ernuynk - 20 Şubat 2015, 15:59:06
C# üzerine programlama dersi gördüm. (Şuanda da Yazılım ve Veritabanı (MCSD) eğitimi alıyorum) Son 5 aydır da 8051 mikroişlemcisi üzerine Assembly ile program geliştiriyoruz.
Ayrıca okul dışında da Python dilinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Yani programlama dillerine uzak değilimdir. Fakat ARM öğrenip sonrasında proje geliştirmeye varan bir süreci yapabilir miyim/yetiştirebilir miyim bilemiyorum.

Bir mühendis olarak teknik yerlerde karşılacağın donanım arduino değil ARM. Ona göre seçimini yapabilirsin :) Eğer satış mühendisi olacaksan arduino ile yapmanda sakınca yok
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ernuynk

Alıntı yapılan: eyupsepik - 20 Şubat 2015, 17:10:34
Valla arkadaş hangi üniversiteden bilmiyorum da anlattıkları bizim okula uyuyor. Süleyman Demirel Ü. Bizim okulda 4. sınıfta stm32f4 gösteriyolar gömülü sistemler dersinde

Aynen bende Süleyman Demirel Ünv. de okuyorum :)

eyupsepik

Alıntı yapılan: ernuynk - 20 Şubat 2015, 17:33:09
Aynen bende Süleyman Demirel Ünv. de okuyorum :)

Biz de yeni başladık STM ye ama derste öğreneceklerinden fazlasını forumda bulabilirsin zaten. ARM öğrenmek istiyosan dersi beklemene gerek yok yani :) Bitirme için de önemli olan projenin başarıya ulaşması bence. Arduino da kullanılabilir.

sadogan

MBED platformunu incelemeni öneririm.

ernuynk

Yorumlar için teşekkürler arkadşalar. Forumda araştırırken aklıma bir soru geldi.

Bir arkadaş  STM32F4 ile "Android ile Araç kontrolü" projesinden bahsetmiş. Kamera falan da kullanılacakmış. Fakat yorumlardan birinde  STM32F4 değil de A7 işlemcili Banana Pi v.b. kartlar tavsiye edilmiş. Benim projemde de kinect üzerinden hareketleri takip edecek bir robot kol olacak. Örn:  STM32F4'in yetersiz kaldığı bir durum olur mu?

Bir diğer sorum da, kablosuz bir sistem yapmak istediğim için  STM32F4 wifi modüllerini Türkiye'de bulabilir miyim?

Teşekkürler.

ernuynk

Arkadaşlar, projemde BeagleBone Black kullansam olabilir mi acaba? Üzerinde "TI AM3358 ARM® Cortex™-A8" işlemcisi mevcut. Bir çok haberleşmeye de imkan veriyor. Zaten mini bir bilgisayar olarak geçiyor.

eyupsepik

Sen kinecti direk karta bağlamayı mı düşünüyorsun

Yuunus

Beaglebone Black gayet guzel bir secim lakin eger kiti tam kapasite kullanacaksan (ADC , INT vs. kastediyorum) yani hizli islem yapacaksan icerisinde PRU adinda iki adet risc islemci mevcut onuda programlaman gerekiyor onun icinde ARM assembly bilmen gerekiyor, C ile programlanmiyor.Yok eger dusuk hizda haberlesecem diyorsan ADC vs ile o zamanda o kiti kullanmanin bir cazibesi kalmiyor.