turkiyeden raspberrypi rakibi poyraz

Başlatan drmp, 21 Şubat 2015, 10:28:56

Tesla.25

Ben de şu "talep" olayına takıldım. Bu işlemin seri üretime ne katkısı olacak acaba?

muratdu

Fiyatlandırma
"POYRAZ, satışa hazır son ürün durumundadır. Fiyat rekabeti için gerekli olan tek adım seri üretim kapasitesidir. En büyük rakibimizin bizden tek farkı 100.000 (yüzbin) adetlik seri üretim girişidir."

Yukarıda yazdıkları ifadeye göre, 100.000'e yakın bir talep olursa seri üretime geçecekler. Biraz önce "621 adet" talep vardı.

Birde bunu buldum.
http://www.teknovi.com/yerli-gelistirici-karti-bilims-poyraz-duyuruldu/

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

t2

Peki bunun benzeri başka kartlar, raspberrypi, 100bin tane satılmış mı?

FxDev

Arkadaşlar ilgili oluşumu internet üzerinden tüm mecra ile takip ettim ve yayını canlı izledim.
Aktaracağım olumlu ya da olumsuz düşüncelerim şunlardır.

Olumlu düşüncelerim:
1) Sistem çalıştıracak kadar bir PCB çizilmiş.
2) Hedef az çok Rasperry ve Rasperry'nin kopyasını ortaya koymak olmuş.
3) Para dışarıya değil yerliye kaysın istenmiş.
4) Teknogirişimin ortalama düzeyde sayılabilecek bir projesi.

Olumsuz düşüncelerim:
1) Korkularından olsa gerek hiç bir şey açık değil. PCB, Yazılım, Devre Şeması hiç bir şey!
2) Bir videoda "Rasperry EMC'den etkileniyor bizimki etkileniyor mu diye merak ettik ve etkilenmediğini gördük" deniyor. Bu bence, kısaca biz tasarımdan anlamıyoruz, devre kopyalayıp yapıştırıyoruz demenin diğer yolu.
3) Fiyatlardan bahsedilmemesi oldukça kötü. Hatta ben size şöyle bir iddiada bulunayım, bahsedilmeyecek de. Rasperry daha çıkmadan fiyatını ortaya koymuştu.
4) İstekler talepler toplanıyormuş. Bunlara çok aldırış etmiyorum. 10 binlik sipariş geçildiğinde "sorunsuz" 10 bin ürünleri olacaklarını sanıyorlar, hem de Çin kaynaklı bir yerden. Uzun lafın kısası "üretim tecrübeleri" yok denecek kadar az. Başarıya bu şekilde gitmeleri oldukça zor profesyonel yardım almadıktan sonra.
5) Madem çok büyük bir başarı lanse edildi, öncelikle sitelerinin düzgün çalışması beklenir.

Sonuç olarak bana kazandırdığı intiba bir sene sonra bu projeyi konuşmuyor olacağımızdır. Yanılırsam çok şaşırırım, yanılmayı da isterim.

Son olarak da Raspi, Poyraz, Ardunio hepsi hobici işi, prof alanda kullanılmayacak oyuncaklar.
Profesyonel iş yapacaklar için çok takılmayın bunların üzerinde derim.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mistek

Alıntı yapılan: t2 - 22 Şubat 2015, 00:09:01
Peki bunun benzeri başka kartlar, raspberrypi, 100bin tane satılmış mı?

RasPi 5 milyon adet satılmış.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

nthere

Turk kafasi iste. Adam argesini yapsin sende ayni her seyiyle acik olan bir urunun montajini ulke sinirlari icinde yaptin diye milli proje yaptim san.
Arabasi ayni ucagi ayni elektronik devresi ayni. Iscilik vs bilemedikleri icin de fiyat verememisler. Montaj iscilik ve kargo, eger Cinde yaptirilirsa, Turkiye'den ucuza gelecek zaten.
Yaptigin isin calinmasindan korkuyorsun cunku izledigin yol ayni.
Hayir, Izmir'den chip uretimi icin silikon cikarttin yeni islemci mimarisi mi gelistirdin? Milli dedigin isletim sistemi bile baskasinin yazdigi cekirdegin uzerine gelistirilmis dagitim.
Ben bunaldim aptal yerine konmaktan.
Umarim yanilirim.

RaMu

Alıntı yapılan: enderpiyale - 22 Şubat 2015, 02:11:31
... Adam argesini yapsin sende ayni her seyiyle acik olan bir urunun montajini ulke sinirlari icinde yaptin diye milli proje yaptim san.
Arabasi ayni ucagi ayni elektronik devresi ayni. Iscilik vs bilemedikleri icin de fiyat verememisler. Montaj iscilik ve kargo, eger Cinde yaptirilirsa, Turkiye'den ucuza gelecek zaten. ....
Umarim yanilirim.
Zaten yanılıyorsun videoyu izle durum tam tersi,
kart zaten çinde bastırılacak,
argesini burda yapıyorlar,
çinde basılma sebebinede 8 kat pcbyi Türkiyede yapan yok denmiş.

Biri kıçıkırık iki program yazdımı
iki pcb bastımı ben şöyle yazılımcıyım böyle elektronkçiyim diye gözü kalkıyor,
diğeri ciddi bir iş yaptımı adam yerden yere vuruluyor,
yav bırakın beceremeyeceklerse beceremesinler,
ama bizim yıldırmalarımızla değil
sen yapamazsın deyip motivasyonu kırdığımız için değil,
böyle bir proje görüpte içinde yer almak istemek yerine
bu iş olmaz d...
aman ne yazıyorum boşuna neyse işte.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Recep METE

Bence bir yerden başlamak gerekir. Bugün tamamını Çin de üretir yarın yüzde 50 sini ülkemizde yapar. En azından adı bizden o bile bu projeye destek vermek için bile yeterli. Herzaman niye biz yapamıyoruz diye yakiniriz. İşte kötü de olsa eksik de olsa bir proje  hem de bizden niye destek vermiyeyim. Kim yaparsa ona bol destek.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Karamel

Degerli hocalarim. yorumlari okuyorum. yorumlarin genelinde bi negatiflik soz konusu..... Neden boyle? bence ulkemizde boyle kiprasmalar. haraketlenmelerin olmasi coo guzel birsey. negatif yorum yapan hocalarima sesleniyorum. bir an icin bu projeyi kendilerinin yaptigini hayal etsinler. ve burada baska hocalar onlara negatif negatif seyler yazsinlar. ne hissederler?

mistek

Adam teknik sohbette video'da diyorki yerli ne varsa onu kullandık aradık sadece header ve klemensleri türkiyede üreteni bulduk başka hiçbir bileşen ülkemizde yok.
Şimdi bu adam mikroişlemci Türkiye'de yok diye hiçbişey yapmasın mı? Otursun hiçbişey yapmasın.

Firmayla bi bağlantım yok kimseyi tanımam ama direk şemayı çalmıştır kodu kopyalamıştır ondan beceremiyor falan filan baştan ahkam kesmeye gerek yok.  Herkesin görüşüne saygı duyuyorum tabi ki. 

Herkes biliyordur zaten Apple.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Erol YILMAZ

Ülkemizde yapılacak smd dirence bile "MUHTAÇ" olduğumuzu hatırlattıktan sonra, ( yageo, samsung vermese yok işte! )

Kibirli şekilde yapacağımız eleştiri ihtiyacımızın üzerine "ŞİMDİLİK" bir örtü çekip,

Ülkemizde güzel olan ne varsa ve her nasılsa "desteklemek zorunda olduğumuzu" düşünüyorum.

Osmanlı Sadrazamının tasarımcısı değiliz bizler...  Osmanlı da artık yok zaten.

Şu ana kadar ülkemizde "bir şekilde" oluşamadığı için "ağırlaşmış" tasarımcılığın çeşitli yükleri altında, temel taşlarını koyan insanlarız.

Bir şekilde işler yolunda giderse, en az 20 sene sonra ortalama bir ülke seviyesine gelebileceğimizi tahmin ediyorum.

Tekrardan, ülkemizde güzel olan ne varsa ve her nasılsa "desteklemek zorunda olduğumuzu" düşünüyorum.

MC_Skywalker

nederlerse desinler ben destek olmak için BananaPi ile yapıp kullandığım medya oynatıcıyı bozup bukartı alıp yapacağım. umarım tutup nVidia jetson fiyatına yakın bir fiyat çekmezler.

bu arda kopya vb. denmiş zaten SoC üeticileri referans desing sağlıyor.  PC den örenek veriyim bir çok ekran kartı üeticisi var ve 1-2 firma harici kendi tasarımını yapan yok hazır refrance desing basıp pazarlıyorlar. 

GX580 ekran kartımın üreticisi Palit adında bir firmyadı fakat nVidianın referans kartı tasarımını birebir kullanıp üretip satıyordu. önemli olan rakiplerinden daha düşük maliyet ile üretip düşk fiyata satıp kar elde etmek.

zerog26

Allegro hocama katiliyorum ne olursa olsun yerli mali desteklenmeli turkiyede bastirip maliyeti yukseltmekten en ucuz kim basar kim toplar arastirip o ulkede yaptirmak gerekli. kopyaymis calintiymis gibi muhabbetlerden ne projeler hic edildi turkiyemizde cok iyi hatirliyorum 2005 lerde bi ksii piclerde kullandigimiz ASM dilini turkceye cevirdim tum komutlar turkce idi ve ona gore editor hazirladi ... adami linc kampanyasina tuttular nalet olsun sizin gibi gelisim dusmanlarina yapmiyorum dedi ve birakti hemde ucretsizdi bu programi para bile talep etmiyordu gelistirme asamasinda birakti. simdi bizler nasil microchip hazilariz die kafa yoruyoruz kaldiki kafa yorup cipi hazirlayan adamin islemcisini kullanincada kopya muamelesine tabi tutuluyor insanlar.

Salih

İnşallah yüz güldüren ve bizleri gururlandıran bir çalışma olur. Böyle çalışmalara ihtiyacımız var.
Konuyla ilgili fazla bilgim yok. Sadece temennilerimi dile getirdim.