turkiyeden raspberrypi rakibi poyraz

Başlatan drmp, 21 Şubat 2015, 10:28:56

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: Allegro - 22 Şubat 2015, 10:29:43
Ülkemizde yapılacak smd dirence bile "MUHTAÇ" olduğumuzu hatırlattıktan sonra, ( yageo, samsung vermese yok işte! )

Kibirli şekilde yapacağımız eleştiri ihtiyacımızın üzerine "ŞİMDİLİK" bir örtü çekip,

Ülkemizde güzel olan ne varsa ve her nasılsa "desteklemek zorunda olduğumuzu" düşünüyorum.

Osmanlı Sadrazamının tasarımcısı değiliz bizler...  Osmanlı da artık yok zaten.

Şu ana kadar ülkemizde "bir şekilde" oluşamadığı için "ağırlaşmış" tasarımcılığın çeşitli yükleri altında, temel taşlarını koyan insanlarız.

Bir şekilde işler yolunda giderse, en az 20 sene sonra ortalama bir ülke seviyesine gelebileceğimizi tahmin ediyorum.

Tekrardan, ülkemizde güzel olan ne varsa ve her nasılsa "desteklemek zorunda olduğumuzu" düşünüyorum.

+1
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

memo333

Sadece fikir olarak bence birde Bu kartin endüstriyel versiyonunu hemen hazırlamaya baslasinlar. 
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

FxDev

Arkadaşlar yapamazlar edemezler demektense, bence bilimsel doneleri elimize alalım. Ben bu olaya öyle yaklaştım. Ve şu an ki üretim tecrübemle işlerinin zor olacağı kanısındayım. Yoksa hepimiz isteriz, hemen ulaşabildiğimiz, Türkçe destekli tasarımlara. Fakat daha ortada çalışan bir internet sitesi dahi yok. Bu da kurulan yapının içinin o kadar da dolu olmadığının göstergesi olarak görüyorum.

Bunlar artık inovasyon mu değil mi siz karar verin, daha geçen gün yine bu sitede çinden bu tür Tablet/Telefon kartlarının her şeyi hazır 7~8$ mertebesine alınabileceğinden bahsediliyordu. Piyasa ve profesyonel oyuncular buna bakar, gerisi yalan.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ayhani

Kahvede oturup ahkam kesen biri bu eleştiriyi yapsa.anlarim. Ama picprojede yaziyorsan işin içindesin demektir. O zaman demezlermi adama iyisinide sen yap o zaman.
Gecenlerde isteyen kendi yapsın diye kendi yaptigim deneme kartinin çizimlerini paylaştim, adam "bende basılı pcbleri ucretsiz veriyorsun zannettim" demiş. Dayak yemediğim kalmıştı.

Not: Fxdev bu yorum sana değil.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ground

Ülkemizde bu tarz çalışmaları görmek çok güzel.

Fxdev haklı olabileceğin yerler olabilir. Ama bu tarz çalışmalara girişmek kolay değil.
Hele bir ürün çıksın satılmaya başlasın. Biraz motive olsunlar.. İlk çalışmalarda 4x4lük bir ürün-proje çıkartmak çok zor.

Hedef olarak inşallah yurt dışı piyasasına girerler. Yoksa o hedefledikleri sayılara ulaşmaları çok zor olacaktır.

Tebrik ediyorum. Bunun gibi çalışmalar görmek istiyoruz..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Recep METE

Eğer bu özellikte üretmeyi başarırlarsa bu alemde lider oluyoruz. Avrupa ve Amerika'yı bile solluyoruz. ;D

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

t2

Eklenen harikulade ve çok gerekli özellikler nedir ? Bu kart çıkınca nasıl bir devrim olacak?
hız artmış hafıza artmış. 4 çekirdekli işlemci kullanılmış vs. Bunları zaten diğerleri de sonraki versiyonda yapacaktır. 

100 bin tane yerine önce 100 tane yapsalar, sonra 1000 sonra 5000 sonra 50 bin kendileri için daha iyi olur.  biraz pahalı olur ama adımlar sağlam olur.

X-Fi

Alıntı yapılan: t2 - 22 Şubat 2015, 22:13:04
hız artmış hafıza artmış. 4 çekirdekli işlemci kullanılmış vs. Bunları zaten diğerleri de sonraki versiyonda yapacaktır. 

Bu kadar deneysel kartlara bu hız aşırtmanın ne getirisi olacak anlamış değilim. Tabloda en güzel örnek intel olmuş belliki enerji tasarrufu sağlayacak. Bu GHz, ram, yazılım üçlüsünü daha akıllı kişiler tasarlasaydı en basitinden telefonlarımızı hergün şarj etmek zorunda kalmazdık. ARM işlemciler düşük enerji harcaması ile patladı ancak günümüzde şukadar enerji ile şukadar iş yapabiliyoruz rekabetini yapan yok. Bakalım bu dünyayı ne zaman kurutup çöplüğe çevirebileceğiz.  :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

leblebitozu

Kartı teknik olarak farklı yapan bişey yok, zaten halihazırda 8 çekirdek 4 gb ram'lı board'lar piyasada, Türkiye'de üretilirse, türkçe kaynak oluşursa, destek verebilirlerse güzel olur. Endüstiriyel kullanımda, seri imalat'ta bu tarz kartların kernel modül şeklinde satılıp, ana kart tasarımlarının da son kullanıcıya bırakılması daha mantıklı ve doğru olur, aksi takdirse spesifik ya da amatör kullanımlardan öteye gitmez, büyük adetlerde satılması da hayal olur.

एक होना

konu açıldığından buyana takip ediyorum.

olumsuz yorum yazanlar dikkatimi çekti.
bu güne kadar yerli olarak neler yapmışlar merak eder oldum.
yok kopya yok şöyle diye yorumlar var. yorum yapacak kadar cesaretiniz varsa siz bir şeyler yapın. farklı bir şey geliştirin.

işlemcinin + ve - uçlarından osilatör bağlayın osilatör uçlarından + ve - bağlayın bir farklılık olsun.

yerli üretim olduğunda birileri çıkıp şöyle böyle diye alakasız yorum yapar. bilginiz var ise üreten kişi ile irtibata geçip eksiği nedir söylersin yada aklına geleni.

bekara karı boşamak kolaydır derler. aynısını saygı değer üstatlar yapıyor. destekleyeceklerine  köstek oluyorlar.

olumsuz yorum yapan üstatlar sizlere yakıştıramadım hiç.

kiminiz benden büyüktür kiminiz de benden küçüktür azıcık sabır ve irade lütfen.

şu üç günlük dünyada kimse kimseyi kırmasın.

bahsi geçen ürün ile yakından uzaktan alakam yoktur.

ayhani

Teknoloji üretmek önce taklitle başlar. Bunu az çok herkes bilir.
Bakınız çinliler önce taklitle başladırlar şimdi kendi teknolojilerini üretiyorlar.

Hyundai ilk etapta Mitsubishi motoru kullanıyordu. Şu anki samsung bundan 10 yıl önce nokiayı taklit etmeye çalışıyordu..
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Recep METE

Alıntı yapılan: ayhani - 23 Şubat 2015, 10:52:56
Teknoloji üretmek önce taklitle başlar. Bunu az çok herkes bilir.
Bakınız çinliler önce taklitle başladırlar şimdi kendi teknolojilerini üretiyorlar.

Hyundai ilk etapta Mitsubishi motoru kullanıyordu. Şu anki samsung bundan 10 yıl önce nokiayı taklit etmeye çalışıyordu..

Çok güzel tespit.  +1
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

kralsam

Selamlar Arkadaşlar,

böyle bir ürün ülke içinde üretilecek ise (tasarım, dizgi vs. bahsediyorum.) desteklenmelidir. Çöp bile olsa destek olmamız gerekir ki bunu gerçekten yapabilecek olanlarda destek bulacağını görüp bu işe girsin. Ben kendi adıma böyle düşünüyorum. Hiç kullanmayacak bile olsam fiyat çok abartılmadıkça almayı düşünüyorum.  Bu tür çalışmalar belki bu dünyaya giriş yapabileceğimiz istisna alanlar. Hele çalışma dosyaları Open Source olursa dünyadan da destek bulacaktır. Sonuç olarak Ardunio tasarımlarda opensource ama kimse kendi üretmiyor...

Eğer daha iyisini yapacağını düşünen arkadaşlar varsa sizde yapın sizin yaptıklarınızı da alalım. Ben ve benim gibi düşünen çok kişi olacağı düşüncesindeyim. Yeter ki insanlar enayi yerine konulmasın.

Yapacak arkadaşlara saygı duyuyor ve başarılı olmalarını temenni ediyorum.

muratdu

Sanırım amaç burada en ucuz fiyata böyle bir kart çıkartmaktı ilk başlarda. Böylece öğrencilerin, eğitim amaçlı olarak ulaşabilecekleri bir kart oldu. Diğer kartların fiyatları nasıl bilmiyorum.

kenan_re

Alıntı yapılan: Allegro - 22 Şubat 2015, 10:29:43
Ülkemizde yapılacak smd dirence bile "MUHTAÇ" olduğumuzu hatırlattıktan sonra, ( yageo, samsung vermese yok işte! )

Kibirli şekilde yapacağımız eleştiri ihtiyacımızın üzerine "ŞİMDİLİK" bir örtü çekip,

Ülkemizde güzel olan ne varsa ve her nasılsa "desteklemek zorunda olduğumuzu" düşünüyorum.

Osmanlı Sadrazamının tasarımcısı değiliz bizler...  Osmanlı da artık yok zaten.

Şu ana kadar ülkemizde "bir şekilde" oluşamadığı için "ağırlaşmış" tasarımcılığın çeşitli yükleri altında, temel taşlarını koyan insanlarız.

Bir şekilde işler yolunda giderse, en az 20 sene sonra ortalama bir ülke seviyesine gelebileceğimizi tahmin ediyorum.

Tekrardan, ülkemizde güzel olan ne varsa ve her nasılsa "desteklemek zorunda olduğumuzu" düşünüyorum.

+1