Dijital ses kayıt devresi yapım

Başlatan fatihbjk, 25 Şubat 2015, 11:12:12

fatihbjk

Arkadaşlar yönlendirilmiş çalışma ödevi için dijital ses kayıt devresi yapacağım fakat hiç bilgim yok ne yapabilirim nasıl yapabilirim? Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

t2

Önce sesi, 0..5V aralığında elektriksel sinyale dönüştürerek, dc bias eklenir. DC bias 2.5V olabilir. Daha doğrusu besleme geriliminin yarısı diyelim. Yani ses yokken sinyal 2.5VDC olsun.

Sonra bu sinyali  örneklemek gerek.En basit örnekleme hali 8khz8bittir.

Örnekleme ne? sinyali ADC ile okumak. Her okumada 1 bayt elde edilsin.
Yani 125uS aralıklarla örnek alınır. saniyede 8bin adet  bayt olur.
Örneklenen baytlar ramde veya epromda depolansın.
Bunların sayısı 8 bin olsun. 8 bin bayt 1 saniyelik örnek demektir.

Bu baytları  bir şekilde bilgisayara aktarırsak ve dosyaya kaydedersek, dosyayı wav dosyaya dönüştürmek kolaydır.  bu baytlarda pek bir işlem yapmadan  sadece dosyanın başına bazı ek baytlar eklenerek ve dosya uzantısı .wav olarak değiştirilerek ses kaydedilmiş olur.

Bilgisayara kayıt istenmiyorsa, hafızadaki baytlar sırayla çalınır. bu amaçla DAC veya işlemcinin pwm çıkışı kullanılır. Sesi kuvvetlendirmek hoparlör veya kulaklıktan duymak için lm386 gibi amplifikatör gerekir.

Gökhan BEKEN

Örnekleme kısmını açar mısın biraz hocam. ADC ile okunan veriler üzerinde kaydırma,bölme, şu kadardan büyükse şu biti alma, gibi işlemler yok mu?
Bir de fiziksel olarak sadece mikrofonu bağlamamız yetiyor mu? Preamfi ihtiyacı var mı? Kulaklıklardaki mikrofonların hangi pinini adc'ye bağlamak gerekir mesela?
DC bias'ı nasıl ekleriz? Şart mıdır?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ayhani

Alıntı yapılan: fatihbjk - 25 Şubat 2015, 11:12:12
Arkadaşlar yönlendirilmiş çalışma ödevi için dijital ses kayıt devresi yapacağım fakat hiç bilgim yok ne yapabilirim nasıl yapabilirim? Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

google ses kayıt engtegreleri yazıp başla araştırmaya.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Fgocmen

YaFeS

fatihbjk

Arkadaşlar yanıtlarınıza teşekkürler. Ama beni aydınlatıcı bilgi değil bunlar. Ben sıfırım hiç bilgim yok nasıl yapayım baskı devresi hazır bir kart alıp elemanları yerleştirip mi yapsam? ayrıca bide bu konuyu yapmış olduğum devre üzerinden de rapor hazırlayacağım. yani nasıl yapayım bir kişi yönlendirebilir mi beni?

t2

yukarıdaki tübitak devresi kayıt yapıyıor.
pcb, şema herşey var. iş görür.

istenen dijital ses kayıt devresi nasıl bir şey olacak ? bu konuda pek bir bilgi yok. harddiske mi kaydedecek çipe mi klaydedecek kaç saniye olacak. kayıtlar ramde mi duracak epromdan mı gelecek? kaç bit kayıt yapılacak? bir çok detay var.  Bunları belirledikten sonra iş kolaylaşır.

fatihbjk

Abicim ödevin içeriğinde sadece ISD2560P entegresi ile dijital ses kayıt devresi yapılacak deniliyor.sakarya üniversitesi uzaktan eğitim öğrencisiyim yönlendirilmiş çalışma ödevim bu. Ama okuldan hiç kimsenin bana bilgi verdiği falan yok. kendi kendime bişiler bulmaya çalışıyorum. yok yaptığın devreyi rapor halinde anlatacaksın falan deniliyor. rapor örneği yok.