2n3055 Transistörleri Parçaladım (Orijinal vs Çakma)

Başlatan kaan0, 27 Şubat 2015, 02:15:18

kaan0

Soldaki transistörü direnç.net'ten aldım, açıklamada orijinal ST yazıyordu .Fiyatı 2,11 TL.
Sağdakini ise İzmir'den Onur İş Hanı'ndan aldım. Çakma olduğu her halinden belliydi. Fiyatı 75 Kuruş.

İkisini de ayrı ayrı flyback trafosu sürmek için kullandım. Orijinal olduğunu sandığım transistörü soğutucusuz ve soğutuculu olarak ısınsa da 10-15 dakika kadar kullandım ve sonunda bozuldu.

Çakma olanı ise soğutucusuz olarak kullandım. Bağlar bağlamaz bozuldu. Collector ve emiter uçları kısa devre oldu. Kısadevre koruması olmayan sistemler için riskli bir bozulma şekli. Orijinal olanda açık devre olmuştu.

İkisi de bozulunca penseyle kırıp içlerini açtım ve gördüğüm şey beni şaşırttı açıkçası. 15 Amperlik Ic akımı olan transistörlerin Base ve Emiter bacakları kalın olsa da içindeki yarı iletken tabakaya bağlanan kısımları çok çok ince.

Ayrıca iç kısımları tamamen boş. Buna anlam veremedim. Ben içeride termal bir tabaka bekliyordum. İçinin vakumlu olduğunu da sanmıyorum çünkü çakma olanın iç tarafı paslanmış.

İçerideki bu boşluğun soğutma açısından dolu olması gerekmez mi? Yoksa orijinal diye aldığım transistör de mi çakma?

Muyat

elektronik

bende eskiden 3055 lerden çok açmıştım hepsinin içi boştu (doğal olarak) ama bazılarının chip lerinin üzeri beyaz bir silikonla kaplıydı pin ile chip arasındaki bağlantıda diğerlerine göre kalındı. ince olanlarda genelde bu aradaki bağlantı kopuk oluyordu diğerlerinde bağlantı sağlam ama chip yanık oluyordu. tabi orjinal olan yani üzeri silikon ile kaplı olanlar çok nadiren bozuluyordu.

kaan0

@Muyat
Hocam hafondakinin orijinalliği garanti midir? Direnç.net'e güveniyordum açıkçası ama patates çıktı. Hatfondaki 2n3055 ile aralarında 10 kuruş fark var. Bu fark, orijinalliğe kesinlikle değer bence.

@bocek
Evet hocam adamın fake dediği transistör, benimkiyle birebir aynı.

@elektronik
Ben de böyle bir tabaka bekliyordum ama göremedim.

fatih6761

Zonguldakta yerel bir satıcıdan aldığım 3055'lerin hepsi sizinki gibiydi @kaan0 hocam.

mustafa_cmbz

Malzemecide çalışırken fiyat listemiz vardı 3055 isteyen oldumu sorardık 1. kalitemi 2. kalitemi 3. kalitemi vs. diye uzuyordu liste muhtemel senin ladığında 2-3-4 kalite olduğu için bozuluyor :)

t2

Yanlış sürülen, 10amperlik orijinal transistor bile, icabında 1 amperle bozulur.  Devrede hata olabilir.

kaan0

Alıntı yapılan: t2 - 27 Şubat 2015, 23:12:34
sürmeyi beceremzeseniz, 10amperlik transistor 1 amperle bozulur.
daha orijinalini ararsiniz. Tüh bu da yandı.

Hocam dediğiniz doğru. Sürmek için herhangi bir hesap vs. yapmadım. Yanlış sürdüğümü biliyorum. Arduino ile eht trafosu sürmek için kullandım. Deneysel bir çalışma olduğu için pek uğraşmadım. Elimde başka malzeme yoktu. Fakat bu transistörlerin patates baskı olduğu gerçeğini değiştirmez.