129 dolarlık bu 300mw laser cnc ile pcb kazınabilirmi?

Başlatan ayhani, 01 Mart 2015, 01:26:15

kutahyaspor

Alıntı Yap1.can engraving materials:wood,bamboo,plastic,paper,leather,bank card,rubber
2.can not engraving material:metal,stone,ceramic,shell,light-reflecting material,transparent material
cevap: hayır

Recep METE

Bunlar hobici işi
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

ta5cnj

bence yapabilirsiniz.
1 yöntem ..... asitte erimeyen bir boya (oje- yaglı boya vs vs) ile bakır yüzeyi boyayın. sonrada laser ile boyayı kazıyın ve asite atın.
2.yöntem ..... 3M Scotch-Blue Maskeleme Bandı ile bakır yüzeyi kaplayın. (su ve asitten etkilenmez) laser ile bu bantı kazıyın ve asite atın

illa bakırı kazımanız gerekmez ama baskılı devrenizi profesyonelce oluşturabilirsiniz.
TA5CT

remzi

Bu tür lazerlerin bakır(veya herhangi bir metal) yüzeye yazı yazabilmesi için kaç W'lık lazer gerekir?
Bilginiz var mı?

z

Alıntı yapılan: ta5cnj - 01 Mart 2015, 09:50:01
bence yapabilirsiniz.
1 yöntem ..... asitte erimeyen bir boya (oje- yaglı boya vs vs) ile bakır yüzeyi boyayın. sonrada laser ile boyayı kazıyın ve asite atın.
2.yöntem ..... 3M Scotch-Blue Maskeleme Bandı ile bakır yüzeyi kaplayın. (su ve asitten etkilenmez) laser ile bu bantı kazıyın ve asite atın

illa bakırı kazımanız gerekmez ama baskılı devrenizi profesyonelce oluşturabilirsiniz.

Bunları deneyen oldumu?

Laser ile yakılan kısmın altından pırıl pırıl bakır çıkmazsa asite atıldığında bu kısımlar erimez. Bazen parmak izindeki yağlar bile erimeyi engelleyip pcb de bakır parmak izinden yollar oluşabiliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

canteknik

Merhabalar
Bizzat kendim denedim siyah sprey boya ile boyadıktan sonra lazerde boyayı yaktık çok mükemmel oldu boyayı yaktı
Fakat asite attığımda malesef z hocamın da dediği gibi pcb de boyanın yanmasından sonra oluşan yağ tabakası erimeye engel oldu neyseki bununda çaresini bulduk  ele geçirilen bir eldiven ile yumuşak bulaşık süngeri  cadece sünger sert olmayacak bununla pcb üzerini asit kabı içerisinde ovalamak ve mükemmel bir sonuç

tekosis

Alıntı yapılan: canteknik - 01 Mart 2015, 12:40:33
Merhabalar
Bizzat kendim denedim siyah sprey boya ile boyadıktan sonra lazerde boyayı yaktık çok mükemmel oldu boyayı yaktı
Fakat asite attığımda malesef z hocamın da dediği gibi pcb de boyanın yanmasından sonra oluşan yağ tabakası erimeye engel oldu neyseki bununda çaresini bulduk  ele geçirilen bir eldiven ile yumuşak bulaşık süngeri  cadece sünger sert olmayacak bununla pcb üzerini asit kabı içerisinde ovalamak ve mükemmel bir sonuç
hocam merak ettim bir resmi varmıdır acaba? paylaşabilir misiniz?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

argeman

Video hızlandırılmış mı arkadaşlar ben mi yanlış görüyorum,bu arada elimde kullanmadığım 1.8w laser var almak isteyen olursa özelden ulaşabilir.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

engerex

Pozitif 20 sprey sıkılıp kaçınırsa olabilir.