Ynt: 16F84A DENEME KARTI

Başlatan okay57, 02 Mart 2015, 01:12:38

okay57

Arkadaşlar 16f84A mikrodenetleyici deneme kartı için baskı devre çizimini yaptım. Led li deneme kartını denedim çalışıyor ama 7 segmentli olanı boadda denemedim. yapılan devreleri örnek alarak 7 segmenti ekledim.Plakete döksem bu devre de 7 segment çalışır mı?

mesaj birleştirme:: 02 Mart 2015, 01:13:54

7segmentim ortak katotlu.

mesaj birleştirme:: 02 Mart 2015, 01:20:07

28 pinli zıf soketim olduğundan soketim 28 pin.

Gökhan BEKEN

MCU'nun pinlerini öyle delerseniz lehim yaparken, hatta deliği delerken bile sorun yaşarsınız.
Areste, sol taraftaki menüde kare şeklindeki via'lar var, onlardan uygun ölçüde tek tek eklerseniz kolaylık sağlar.

kristal, mcu'nun ne kadar yakınına olursa o kadar iyi.
Dirençlerin hizası hiç hoş durmuyor.
PCB büyük olmuş, biraz daha uğraşırsanız, daha küçük boylarda yaparsınız rahatça.

7805 böyle bağlanacak:
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

t2

7 segmentli ortak katodlu display,
aynı 7 tane led gibidir. katodları ortak. noktayı da dikkate alırsak 8 tane led olarak düşünelim.

Hangi marka display kullandınız ters mi taktınız nasıl bağladınız bunu kestirmek çok zor. Aynı ledler gibi düşünüp katodlarını ortak olarak düşünüp ortak katod ucunu ve anodların ucunu tek tek takip ederek doğru yere gittiğinden emin olmak gerekir.

mesaj birleştirme:: 02 Mart 2015, 01:41:28

Belki de 7 segmentli ortak katodlu display pinleri hep aynı oluyor markaya göre değişmiyor olabilir. En son 10 sene kadar önce kullandığım için hatırlayamadım.

okay57

Teşekkürler arkadaşlar dediklerinizi dikkate alarak pcb mi düzenleyeceğim. Deneme kartı için ekleyebileceğim eleman var mı? (LCD eklemeyi düşünmüyorum ama.) Bu şekilde deneme kartım çalışır mı? 7805 pcb de ters yerleştirmişim normalde 3 nolu uç pice bakacak.

mesaj birleştirme:: 02 Mart 2015, 01:57:22

Ben de ilk defa segment kullanacağım. Board da segmentimi çalıştırdım ac1ve ac2 yi katota bağlayıp diğer pinlere 2 volt uyguladığımda pinlere ait segmentler yandı.

mesaj birleştirme:: 02 Mart 2015, 02:32:22

ilker_32

Ben incelemedim devreni ama şema resmine öylesine bir baktım.

1-Devreni 5V'un üzerinde bir voltaj ile besle DC 9 yada 12V gibi.
2-7805'in yanında bulunan 100n'in yanına bir elektrolitik kond. koy.

okay57

Dediklerinizi yapacağım hocam teşekkürler. 100uF kondansatörü 7805 in girişine mi yoksa çıkışına mı takayım

Recep METE

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d