Kare Dalga Fourier Analizi

Başlatan register, 03 Mart 2015, 15:29:07

register

Merhaba Arkadaşlar,

Yüksek lisans öğrencisiyim, ilk haftadan verilmiş bir ödevim var. Bir haftadır uğraştığım ve yakında aklımı kaçırttıracak bir proje. Konu fourier. Bir kare dalganın fourier analizi yapılacak, sonra matlab ile çizdirilecek sonra periyodu epsilon veya katları şeklinde alınıp tekrar seriye açılacak. Epsilon kullanmadan seriye açtım fakat epsilon ile açılmasını yapamıyorum. Yarın sabah teslim etmem gerekiyor. Ayrıca matlab kodlarını da yazamıyorum. Yardım alabileceğim kimse yok. Lütfen biri yardımcı olsun.

Yardımcı olabilecek biri olursa nerede takıldığımı ve kendi çözümümü yollayabilirim. Bilhassa integral sınırlarını epsilon olarak alma konusunun ve matlab da çizdirme konusunun üstesinden gelemedim.

ferdem

İnternette örnek bulunabilir, "square wave fourier, duty cycle" anahtar kelimeleriyle aradınız mı? MATLAB de çizdirmek mümkün...

yilmaz_kk

Seriye açtığınız fonksiyonları belirli bir değer aralığında -2*pi 2*pi aralığında N adet değerle bir dizine yazdırın. Bu dizinin N noktalı FFT' sini aldığınızda matlab size sonuç döndürecektir.
  Ör : xa+x^2c+b... gibi ilk 5-6 tane harmoniğin fonksiyonunu istediğin değer aralığında hesaplat. Sonuçlarını dizine yazdır. fft(sonuçlar) şeklinde sonucu hızlı dft ile görürsün.

Daha sonraki kısımları da benzer şekilde çözebilirsin.