anti statik bileklik ve eldiven

Başlatan Karamel, 05 Mart 2015, 18:38:56

Karamel

merhaba.youtubeda disassemebly videosu izlerken dikkatimi cekti. adamin elinde anti static eldiven ve bileklik vardi. bende hocalarima danisayim dedim. bu tarz seyleri pic veya arm microcontroller lari lehim yaparkende kullanmak gerekirmi? 

mustafaelektro

Uzerinde statik yük birikmediginden emin olursan sorun olmaz.

baran123

ben samsung akademisindeyken telefon bolumundekı arkadaslar bıleklık kullanıyorlardı.Bilekliğin diğer ucu bir hattan toplanıp gidiyordu.Hocaya sorduğumda dijital bir iş ile uğraşıyorsanız çok önemlidir demişti.

Karamel

hocam bende alsammi almasammi karar veremedim. ellerimden statik elektrikle kivilcim cikarttigimi gormedim hic. nette pc tamircilerinde gordum. ram gibi hassas seyleri sokup takarken kullaniyorlar. bizim microcontroller icin gerekirmi acaba??

mustafaelektro

Gerekir.
Ulan bu çalışıyordu ne oldu da bozuldu acaba dediğinde aklının bir tarafını kemirmesini istemiyorsan kullan. ama bozulanı atar yoluma devam ederim dersen kullanma.
Ayrıca sakın gidip kablosuzlarından alma.

Sozuak

ESD konusunda tedbirli olmak iyidir ama öncelikle antistatik mat ve sağlam bir toprak hattınız bulunmalı. Eğer  ortamda metal su, kalorifer borusu varsa o da olur yalnız matı ve  bilekliği direkt toprağa değil sağlam bir mekanik konstrüksiyon kullanarak 1 Mohm direnç ile bağlamalısınız. Direk toprak bağlantısı şebeke cihazları üzerinden elektrik şokuna maruz kalma riskini arttırır.
Diğer bir konu da ortamdaki nem değerinin %50 ler civarında olması. Ortam nem değeri yüksek olursa statik elektrik oluşma riski de azalır.
Günümüz entegreleri yaklaışk 4kv luk statik elektrik deşarjlarına dayanıklıdır ama yine de olmadık anda başınıza iş açabilir.