isolated amplifier 5B40 ????

Başlatan sayzer, 16 Mart 2015, 21:34:05

sayzer

Merhaba herkese uzun zamandan beri loadcell okuma ünitesi ile uğraşıyorum ve takılıp kaldığım bir nokta var yardım ederseniz çok sevinirim.

Loadcell ler ile uğraşanların en büyük dertleri mv seviyesindeki sinyalleri yükseltip iyi bir çözünürlükte okumak. Bu yükseltme işleminde ben analog devices firmasının 5B40 modeli ile halletmeyi düşünüyordum ki bir sorun ile karşılaştım. Bu ürün -10mV ile +10mV sinyalini 0-5 V dönüştürüyor aslında bu işlemi çok güzel yapıyor ama çıkışındaki sinyal de çok dalgalanma var bunu nasıl halledebilirim.

Erol YILMAZ

Çok pahalı bir çözüm kullanmışsın gibi geldi bana.

Modülün çıkışındaki dalgalanma girişindeki dalgalanmanın eseri olmasın ?

sayzer

Girişinde uyguladığım mv sinyali de pahalı bir eser :) sinyal kalibratörü kullanıyorum girişinde de ama yinede dalgalanma var filtre mi kullanmam lazım acaba. Kullanacaksam da nasıl bir filtre kullanacağımı bilmiyorum.

Salih

Alıntı yapılan: sayzer - 16 Mart 2015, 22:30:50
Girişinde uyguladığım mv sinyali de pahalı bir eser :) sinyal kalibratörü kullanıyorum girişinde de ama yinede dalgalanma var filtre mi kullanmam lazım acaba. Kullanacaksam da nasıl bir filtre kullanacağımı bilmiyorum.

Yanlış anlamada, maliyet problem değilse, piyasada hazır çok kaliteli loadcell yükselteçleri var.
Onları kullanabilirsin. Ben hep hazır kullanıyorum.

sayzer

Yok estağfurullah. Bizimkisi merak nasıl yapılmış ben mikroişlemci ile nasıl yapabilirim merakı. Elimde zaten çok iyi bir ürün var HBM marka ama malasef bunu nasıl yapabildiklerini çözmüş değilim. Doğru yolda olduğuma inanıyorum dalgalanmayı çözebilirsem.

AST

Yazılım tarafında median filtre kullanılabilir.Elektronik tarafta analog ve dijtial gnd'ler ayrılabilir ve analog girişlerde ferritler kullanılabilir.
PCB çiziminin de büyük etkisi var.Daha bir çok etken var aslında.

z

Dalgalanma dediğin nedir? 50Hz mi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayzer

Median filter nedir bilmiyorum kusura bakma.
50hz dalgalanma değil çıkış gerilimi çok dalgalaniyor.

z

Filitre işlerine girmeden önce dalgalanmanın sebebini bulmalısınız.

Ya 50Hz kapıyordur. Ya da sistem bir şekilde düşük frekansda kararlı yada kararsız osilasyon yapıyordur.

Yoksa neden dalgalansın?

Dalgalanma mı gürültümü?

Scop görüntüleri varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayzer

Scop görüntüsü. Modül 5 Volt ile besleniyor girişine uyguladığım 10 mV dc neden böyle olduğunu anlamadım.

Erol YILMAZ

İzolasyon sarti var mi bu konuda?

sayzer

Yok hayir ama bu module cok para verdim. Onereceginiz başka ne var ?