LCD ve tuş takımı yerine Android telefon yada tablet kullanmak

Başlatan z, 18 Mart 2015, 00:01:40

ahmet_zxc

bu şema işini görecektir. istersen ledleri de çıkarabilirsin.

bu modülün hc06 dan bir farkı yok ama galiba apple bluetooth da da bi uyuz luk yapmış ki her cihazla konuşamıyor iphone lar.

özel modül gerekiyor.. bu modül iphone lar için işini görecektir.

ayrıca bluetooth 4,0 olması daha hızlı veri ve daha az enerji demek..

ayhani

App invertor ile bluutooth uygulamalarını kolayca yapabilirsiniz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

z

Peki BLUETOOTH 4.0 Low Energy modül ( Android ve iPhone uyumlu dbm01-s) alırsam MCU yazılımında hiç bir değişiklik yapmadan hem Iphone hem de Android sistemlerle konuşabilirmiyim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Mikroişlemcim 10 saat kadar çalışacak ve arada bir LCD den mesaj verecek.

Fakat yeni projemde LCD kullanmayıp Bluetooth bağlantı ile tabletle yada cep telefonunun ekranına mesaj verirsem ne olacak?

Tablet yada Telefon 10saat boyunca açık olmayacak. Kullanıcı talep ederse ekran mesajlarını işlemciden isteyebilmesi lazım.

Bluetooth yapısı buradaki amacıma uygunmu?

Kabil ATICI

HC06 ile yaptığım çalışmalarda slave tarafı ile ilgili bir sorunum olmadı. Sadece master tarafında hep sıkıntım oldu, çünkü  bağlantı kesilince genellikle bağlantı kurduğum program takılıyordu. Daha sonra hata kontrol mekanizmasını ekleyince oda ortadan kalktı. (telefon veya tablette değil doğrudan masaüstü bilgisayarda denedim.

Normalde işlemci sürekli seri porttan veri gönderiyor. Bu noktada bluetooth tarafı bağlı olmasa da veri geliyor. (işlemciden) Bağlanınca bluetooth devresi köprüyü oluşturup veriyi master cihaza iletiyor.

Burada siz veriyi uart üzerinden ilettiğiniz için  veriyi uart'den çıkardıktan sonra verinin gidip gitmediği işlemciyi ilgilendirmez taa ki siz iki yönlü veya hata kontrol mekanizmalı bir yapı oluşturmadıkça.

ambar7

leblebitozu

@z

Bluetooth LE kullanırsan mikro tarafında değişiklik yapmadan Android,Iphone ile bağlantı yapabilirsin. Bluetooth LE'nin bağlanma süresi klasik modüllere göre çok çok hızlıdır. Tablet/Telefon açıldığında Bluetooth LE modül ile bağlantı kurup gerekli datayı hızlıca aktarıp bağlantıyı koparabilirsin.

z

Bluetooth adını duydukça bayağı özel işlemler yapılan bir şey diye düşünüyordum ama klasik RS232 ile yapılan asenkron haberleşmeden hiç bir farkı yok galiba.
Anladığım kadarıyla mikro tarafında UART donanımının uygun baudrate, data bit ve stop bit ayarlaması yapıp  doğrudan veri basabiliyoruz.

Sadece tablet tarafında bir iki fazladan kod yazmak gerekiyor. Doğrumu anlamışım?

Kabil ATICI

Aynen söylediğiniz gibi. Hatta bilgisayarda (telefon ve tableti bilmem) bluetooth modül doğrudan sanal seri port  üzerinden çalışabiliyor.  Tabii daha fazla uğraşıp doğrudan bluetooth modül üzerinden erişim de mümkün.

http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2013/06/atmega8-ile-bluetooth-ve-ds1820.html

http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2013/06/atmega8-ve-bluetooth-ile-led-saat.html
ambar7