seri porttan gerilim sıcaklık ve akım okumak...

Başlatan gogo5turk, 18 Mart 2015, 15:00:47

gogo5turk

merhaba arkadaşlar
ben projemde seri port üzerinden gelen gerilim sıcaklık ve akım değerleri görüp bunları ayrı ayrı textboxlara yazdırmak istiyorum.

pic aşamasını tamamladım,  (Proteusta da denendi virtual ekranda değerler göründü)

ancak değerler tek kalemde yani "V=12  A=5  T=35"  şeklinde gönderiliyor.
bu değerleri alma işlemini nasıl yapabilirim . birde aldığım bu tek değeri ayrı ayrı textboxlara yazdırmam gerekiyor..
V=12 değeri birinci textbox a
A=5  değeri ikinci textbox a
T=35   değeri üçüncü textbox a  yazdırmak istiyorum.
bir kaç projeye baktım netten ama onlar tek değeri almışlar..

bu konuda elinde örnek projesi olan veya kodu yazabilecek arkadaş varsa çok memnun olurum.

birde laptopta malum seri port yok böyle bir devreyi proteusta deneme şansımız var mıdır.  seri portlu olarak..

Şimdiden teşekkürler

mehmet

Usb' den seri porta dönüştürücüdürler vardır. Onlardan
kullanabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

vitruvius

Proteus'ta Compim'i kullanabilirsin. Rxd ucunu rx'e, Txd ucunu tx'e direkt bağlaman ve compim'e çift tıklayarak gerekli ayarları seçmen gerekir.

gogo5turk

dediğiniz gibi yapıyorum ancak seri portu oku dediğimde bir bilgi göremiyrum proteustan
bazı sitelerde virtual seri port emilatör diye bir program kullanmı bunun kullanmadan yapamazmıyız

vitruvius

Devre şemanızı, kodları vs paylaşır mısınız? Hatta bir siteye yüklerseniz daha iyi olur. İncelemeden tahminde bulunmak zor.

Emin Aydın EROĞLU

Virtual Serial Port Emilatör olmadan Proteus ile bağlayamazsınız. O programı yükledikten sonra sana sürücü oluşturursunuz. Bu sürücüyü hem Proteus görür hemde yazdığınız Pc programı. İkisindede aynı sürücüye bağlandığınız zaman rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.