Pic beslemesi konusunda yardım

Başlatan burç tankal, 28 Mart 2015, 03:21:13

burç tankal

Arkadaşlar internettten bulduğum şemada anlayamadığım bir nokta var. Pic (16F84A) beslemesindeki 5 nolu bacak Gnd'ye bağlanması gerekmiyor mu? Oysaki 7805'in Out bacağına bağlanmış. Bir de 220AC beslemesinden nasıl olur da köprü diyot kullanmadan doğrultma yapabilmiş? Pic bu şekilde beslenebilir mi?Yardımcı olursanız sevinirim.

Maxim

1-çizim çok amatör, böyle devrelerle vakit harcamamalısın
belki 10 yaşında bir çocuk çizdi? belki hayatında ilk defa transistor gören bir manav?

2-16F84A lı bir devre gördüğün zaman oradan koşarak uzaklaş.

3- 5 nolu ayak gnd , muhtemelen hatalı çizim var.

4- 220 volt değil
o bir 220 volt- 12 volt trafo ve çıkışta yarım dalga diyot bağlı
yani bu kısım doğru

burç tankal

Haklısınız, pic beslemeleri yanlış, led bağlantısı yanlış, transistör ön direnci yok. Inanır mısınız bu yüksek lisans tezinden alınma. Fikir edinmek için bakıyordum.  Acaba göremediğim bir şey mi var diye tereddüte düştüm.  Peki pic yarım dalga besleme ile çalışabilir mi. Neden tam doğrultma yapılmamış

t2

Pic, yarımdalga doğrultma yapılan besleme ile çalışır.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: burç tankal - 28 Mart 2015, 12:20:30
Haklısınız, pic beslemeleri yanlış, led bağlantısı yanlış, transistör ön direnci yok. Inanır mısınız bu yüksek lisans tezinden alınma. Fikir edinmek için bakıyordum.  Acaba göremediğim bir şey mi var diye tereddüte düştüm.  Peki pic yarım dalga besleme ile çalışabilir mi. Neden tam doğrultma yapılmamış

İşini sevmeyen bir öğrencinin yüksek lisans tezi diyerek ilave yapayım.

Ti, Microchip, ST gibi firmaların Application Note denen, dökümanlarını incelemen çok daha iyi olur !

Örnek :
www.ti.com/lit/an/snva006b/snva006b.pdf

baran123

Besleme konusu açılmış iken bir şey sormak istiyorum.Bu 7805'i kullanırken çok sorun yaşanıyor çok çabuk ısınıyor, hemende yanıyor.Bir çok 7805 yaktım böyle önerilen devreyi yapmama rağmen.2575-6 öneriliyor fakat hiç kullanmadım yine böyle sorunlar yaratıyor mu ? Yoksa biz 7805 de bir hatalı kullanım mı sergiliyoruz ?

Maxim

bence sizin tasarımınız yanlış
7805 senelerdir milyon tane devre kullanıldı ve kullanılmaya devam ediliyor.

baran123

Ama bir çok farklı devre de denedim sürekli ısınma oluyor.Düzgün çıkış vermiyordu.Hatta entegreye soğutucu plaka bile taktık o plaka bile ısınmıştı.Breadboard daki denemeleri artık güç modülü ile yapıyorum.Neden öyle oluyor anlamadım.

Erol YILMAZ

Picproje dergi 1 de,

"Lineer sistemlerde ısınma"

başlığı altında bununla ilgili birşeyler yazmıştım.

mehmet

@Baran Ekrem:
Giriş geriliminin 12V. olduğunu düşünelim;
V7805 = 12 - 5 = 7V. olur.
7805 için izin verilebilecek en fazla güç harcaması
soğutucusuz ~2W. (Jonksiyon sıcaklığı 150oC alınırsa)
hesaplanabilir. Bu durumda;

I7805 = 2 / 7 = 290mA. yaklaşık olarak hesap
edilebilir.

Sonuç olarak soğutucu kullanmak şart...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

kudretuzuner

Merhaba,
Baran,7805 yerine LM317 kullan.Fazladan 220 ohm bir direnç ve 5k  lık bir pot var.voltajını da istediğin gibi ayarla.
Amatör

t2

kudretuzuner, Pic beslenecekse,
5v için Lm317 kullanmaya sebep nedir?

burç tankal

7805'teki aşırı ısınma devrenin bir yerindeki kısa devreden kaynaklı olabilir mi? Breadboard üzerinde çalışırken pic besleme bacaklarını ters ya da yanlış bağladığımda aynı bahsettiğiniz türden aşırı ısınma oluyordu.