Lazerde kullanılan mercekler farklımı

Başlatan rree, 30 Mart 2015, 11:38:47

rree

IR lazerin ışığını  foto diyot a düşürmek için kullanacağım mercek nasıl olmalı.
https://www1.elfa.se/data1/wwwroot/assets/datasheets/caw100_eng_tds.pdf
Linkteki ürün nedir?

MC_Skywalker

güç yüksekse CAM dan yapılmış olmalı ayrıca lazer foto dito'u yakmasın diye önüne kesici filtre camı koyman gerekebilir.

şirketteki CtP makinlarında 150mw Green laser sisteminde tüm opik CAM dı. polikarbonat veya yapay cam daha kısa sürede yanıyor.

rree

Mesafe ölçmeyi deneyeceğim IR laser 300mW Alıcı foto diyot. Linkteki merceği sipariş ettim ama ince kenarlımı filitremi anlamadım.

muhendisbey

Lensler dalga boyuna gore satilir. Kac mW kullandigin lens acisindan onemli degil.
Hassasiyetin onemli oldugu bir proje ise thorlabs tan alinabilir. Yoksa piyasada uyduruk lens satan da vardir. Projeye gore degisir. Sunu soyleyebilirim odaklama yapacagin icin ince kenarli lazim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

rree

Aldığım lazer IR .  Linkteki lens dokumanı 785nm yazıyor yanlış lensmi aldım.IR dalga boyu hatırımda kalan 900 nm civarındaydı sanırım.

MC_Skywalker

700nm ile 1050nm arası IR dalga boyu aralığıdır.
Infrared    700 nm – 1 um    430 THz – 300 GHz    1.24 meV – 1.7 eV

muhendisbey

Alıntı yapılan: rree - 31 Mart 2015, 20:51:12
Aldığım lazer IR .  Linkteki lens dokumanı 785nm yazıyor yanlış lensmi aldım.IR dalga boyu hatırımda kalan 900 nm civarındaydı sanırım.
Bant geçiren filtreli değilse tek değer belirtilmez. Zaten böyle lensler oldukça pahalıdır. Elinizdeki dökümana dikkatli bakın, pik değeri verilmiş +- şu kadar denmiş olabilir.
collimator lens lazeri paralel demet haline getirmek amacıyla kullanılır. fotodiyota odaklamak amaçlı kullanımı biraz zor olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Bu amaç için farklı lensler olabilir. Yarım küreye yakın. Dün ebayde buna benzer lensler gördüm.