ENCODER SEÇİMİ

Başlatan seni23, 01 Nisan 2015, 14:36:10

seni23

İyi günler... Benim bir sorum olacak,daha önce encoder uygulaması yapmadım şu an iki tane uygulama yapacağım;bunlardan kısaca bahsedeyim bir tanesi mermer kesim makinesi verilen ölçüye göre tabla üzerindeki mermerin kesimi yapılacak,buradaki tablanın ölçüleri ise 1,5 metre eni 2,5 metre ise boyu biz en üzerinde doğrusal hareketle ölçümlendirmeyi yapacağım.Bir diğer makine ise mermer pahlama makinesi,bu makinenin çalışması ise bant üzerinden gelen mermer art arda sıralanmış olan on adet motorların karşısına geldikçe çalışacak ve duracak bu uygulamayı yaptım ve çalıştı burada 100 puls 24vdc rotary encoder kullandım.Ama bu işi yaparken encoder seçimini bilnçli olarak yapmadım,benim sorum şu, uygulamalarda encoder seçiminde puls seçimini neye göre nasıl yaparız

camby

Pulse seçimi = çözünürlük

başka bir şey değil.

Siz ne kadar hassasiyette ölçüm yapmak istiyorsanız o kadar yüksek değerli encoder kullanın.

Şuanki çözünürlük nedir ?

Salih

@Camby arkadaşın dediği gibi çözünürlük ve buna bağlı hassasiyetle ilgili.

Lineer hareket (mm) / Pals = hassasiyet
Pals sayısı arttıkça lineer hareketi daha küçük birimle  tespit edebilirsin.

Örneğin.

Encoder bir turda 100 pals üretsin.
Yine encoder'in bir turunda sistem 100mm hareket etsin.
Bu durumda ölçebileceğimiz en küçük birim.

100 mm / 100 pals = 1mm

200 pals lik encoder için.

100 mm / 200 pals = 0,5 mm

seni23

Öncelikle verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.Vermiş olduğunuz cevaplardan ben anlamak istediğimi gayet iyi anladım,iyi çalışmalar kolay gelsin...