TÜBİTAK Orta Öğretim Proje Yarışmasında Saçmalık

Başlatan BİLİRSHOP, 01 Nisan 2015, 15:15:39

BİLİRSHOP

Arkadaşlar herkese iyi günler diliyorum.

Ben bu seneki TÜBİTAK orta öğretim proje yarışmasına katıldım.Projem tüm dünyadaki 1-100 hz alternatörlere uygulanabilen devir sabitleme beyni idi.Seri port üzerinden bilgisayarla iletişim kuruyor ve bilgisayar aryüzüyle istenilen bazı özellikler değiştirilebiliyordu.Ve motor yapısı olarakta en son teknoloji motorlardan tutunda mekanik pompalı motorlara kadar çoğu motorlarada uygulanabiliyordu.Tübitak orta öğr. proje yarışması sorumlusu projemin bitmiş bir ticari ürün halinde olması yarışmada bana büyük bir artı olacağını söylemişti.

Ve projeye başvurdum. ortalama 1 ay sonra sonuç email üzerinden pdf olarak gönderildi.Puanım 29,5 di ve konya bölgesindeki sergiye dahi davet edilmemiştim.Arkadaşlar lütfen yanlış anlamayın.Benim burada amacım kesinlikle neden benim projem kazanmadı ama güzeldi falan değil.Zaten 4. sınıf öğrencisiyim yani seneye falan girme planlarımda yok.Ve şimdiye kadarda dikkate alıpda girmemiştim.

46 yıldır yapılan ve sözde genç araştırmacılara en büyük desteği sağlayan tübitakın bile bu kadar saçma değerlendirmelerle seçim yapması seçimlerinde aynı kpss gibi kişinin dalıyla alakasız konular üzerinden değerlendirme yapması ben gibi mühendislik hedefleyen arkadaşlara bırakın heveslendirip destek çıkmayı Türkiyeden kaçmalarını sebeb olur :)

Neyse konumuza dönelim.Pdf dosyası ekte mevcut.Sizinde göreceğiniz üzere tüm kriterler başvuru için gönderdiğimiz proje plan,proje raporu ve özet üzerinden yapılmış.Ve bana refber öğretmeni olarak fizik öğretmeni verdiler.Ve hocam hala projemin tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Bahsettiğim raporların da bir kere bile okumuşlu yok.Ben hocama kızmıyorum yinede kendisinden Allah razı olsun.
Maden sen benim değerlendirmemi proje üzerinden değilde rapor üzerinden yapacaktın bana niye fizik öğretmeni veriyorsun türkçe öğretmeni verseydin hiç olmassa yazım kurallarında yardımcı olurdu.

Sonra ilk olarak projede başından beri yarışma hakkında bilgi alabildiğim tek numara olan 03122989608 numaradan iletişim kurduğun yarışma sorumlusunu aradım ve numara meşgul dedi.Ben 4-5 gün boyunca ulaşmaya çalıştım ama halameşguldü.
Sonra diğer tübitak nolarını aradım sorumlu kişinin hasta olduğunu 2 ay sonra ancak ulaşabileceğimi kendilerinin hiçbirşey yapamayacaklarını ve eğer bir sorun varsa dilekçe yazmamı söylediler.

Daha sonra sırayla başta konya olmak üzere kordinatörleri aradım.Konya kordinatörü Daha önceki kordünatörümüzün vefatı sebebiyle yeni göreve geldiği ve benim yaşadığım soruna benzer sorunların geldiğini ama bu kriterlerin tübitak tarafından gönderildiğini hiçbir şey yapamayacaklarını söyledi.Ulaşabileceğim yetkili birini sorduğumda da kendisininde uğraştığını ama ilgilenen kişinin hasta olduğunu söyledi.

Diğer 3-5 kordinatörlerle de görüştüm ve hepsi jüri kararlarının kesin olduğunu kriterleri tübitakın gönderdiğini yapacakları birşeyin olmadığını söylediler.

Ve şu anda son çare olarak dilekçe hazırlıyorum.Ve yarışma sorumlumuza Allah'tan şifa diliyorum...

"""
Toplumumuzun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olma vizyonunu benimseyen TÜBİTAK, akademik ve endüstriyel araştırma geliştirme çalışmalarını ve yenilikleri desteklemek, ulusal öncelikler doğrultusunda Araştırma-Teknoloji-Geliştirme çalışması yürüten Ar-Ge enstitülerini işletme işlevlerinin yanı sıra, ülkemizin Bilim ve Teknoloji politikalarını belirlemekte ve toplumun her kesiminde bu farkındalığı artırmak üzere kitaplar ve dergiler yayınlamaktadır. Bilim insanlarının yurt içi ve yurt dışı akademik faaliyetleri burs ve ödüller ile desteklenmekte, özendirilmekte, üniversitelerimizin, kamu kurumlarımızın ve sanayimizin projeleri fonlanarak, ülkemizin rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir.
"""
Yukarıdaki tübitakın ana sayfasındaki biz kimiz bölümünde yayınlanan bilgi.Ama malesef burası TÜRKİYE

Proje değerlendirme formu:

z

Ağır bir proje almışsın. Keşke daha basit bir proje alsaydın. Adı geçen proje kontrol mühendisliği problemlerinin de çözümünü gerektirir.

Bir de Tübitak projeleri bilim adamı gözüyle değerlendirir. Projenin yapılıp çalışıyor olması çok da önemli değil.

Sunduğun pdf'i de burada yayınla istersen.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Proje değerlendirme formundan anladığım şu;

Senden detaylı ve bilimsel açıklamalar istenmiş. Kestirip kısa açıklamalar yaptıysan juri puan vermemiştir.

Ekte demişsin fakat raporunu göremedim.

Bu senin için bir tecrübe. Sonraki yarışmalar için bir deneyim oldu.

Bu yarışmadaki püf noktası bilimsel rapor sunumu bence.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vitruvius

Yazının tamamını okumadım ama bir tavsiyede bulunmak istedim. Rapor dediğin şey çok ciddiye alınması ve özenle hazırlanması gereken bir şey. Raporuna bakıldığı zaman her şeyin anlaşılır ve ulaşılır olması lazım. Yarın başka bir yarışmaya girdiğinde de ürünü çalıştırman istenmeyebilir. Bir tane poster hazırlarsın ve onun üzerinden bir anlatım yaparsın.

Bunu hem ilerki eğitim hayatı, hem de iş hayatı tecrübelerinde daha iyi anlayacaksındır. Hele ki bu tecrübeleri yurtdışında yaparsan çok çok daha fazla anlayacaksındır. Yeri gelir Microsoft Word ile bile hazırlatmazlar raporu adama  =) Tübitak gibi bir kurumun böyle bir değerlendirme yapmasına şaşırmamak gerekir.

Aslında projeye ait değerlendirme yok diyorsun ama değerlendirme kriterlerinde bence gayet güzel incelemişler. Özeti, amacı, sonuç ve kaynaklar, gözlemler bulgular vs. vs. var. Bence senden son ürün tasarlamandan ziyade bilimsel bir araştırma yapman istenmiş olabilir. Yarışmanın tanımına bakmak lazım. Ama ne olursa olsun iyi bir rapor şart.

berat23

raporunu, projeni detaylıca görmedim bilmiyorum ama devir sabitleme beyni kaybeder, anlatayım;

öncelikle beyin kelimesini kullandıysan o iş olmaz.  beyin sanayi ağzı bir kelime. çok yakışıksız.

devir kontrolörü zaten olan, ortalama bir kontrol projesi. hiçbir yeniliği, özgünlüğü yok. ticari olması bir anlam ifade etmez. bu tip yarışmalarda genelde alt seviye ama yaratıcı işler seçilir ki olması gereken de bu. senin projende mühendislik var, özgünlük yok. sen mühendis değilsin ama özgün olmalısın. yani kritere uymuyorsun.

rapor hazırlama ise ayrı bir iş. raporunu koyarsan detaylıca yorum yapabilirim.