Ynt: Mini Verici İçin Pic Ve RF Modül

Başlatan BİLİRSHOP, 01 Nisan 2015, 21:24:11

BİLİRSHOP

Herkese iyi akşamlar.
Arkadaşlar keyless go olarak bilinen anahtarı cebimizden çıkarmadan kilit açma sistemi üzerina araştırma yaptım.Ve bu sistem aktif RFID kullanılarak yapılıyormuş.

Ve hazır aktif RFID leri araştırdığımda max 1 alıcı ve belirli sayıda vericiye sahip ürünler bulabildim.
Ama benim 1 verici ile 4-5 alıcıyı kontrol edebilecek bir sisteme ihtiyacım var.

Ve bunu hem istediğim özellikleri ayrıntılı olarak ekleyip çıkarabilmek hemde istediğim sayıda verici ve alıcı ekleyebilmek için kendim yapmaya karar verdim.

1-)Vericide kullanabileceğim en az enerji harcayan ve uyku modu olan bir pice ihtiyacım var.(sadece uart pinlerinin olması bile yeterli)
2-)1-5 m mesafede iletişim kurabilecek alıcı ve verici özelliği olacak en önemlisi min enerji harcayacak bir RF molüle ihtiyacım var.

Planım:
Rf modülün tx pini sinyal geldiğinde sinyalleri low(-) lerle pice gönderiyor.Yani normalde (+) konumunda bekliyor.Pici normalde uykuda bekletip tx den veri geldiğinde (yani tx pininde low olduğunda) pici uyandırarak direk gelen veriyi okutacağım.Ve eğer bilgi doğru ise geri dönüş göndererek kilidi açacak.Yanlış ise hiçbirşey yapmadan uyuyacak.Bunun en güzel yanı sadece kilit açarken çalışacak olması.Ve doğal olarak pic 24 saat 30 dk bile çalışmayacak.Ve yine RF modül sadece veri alcak sadece kilidi açacağı zamanlarda veri gönderecek.Bu da önemli bir enerji tasarrufu olacak.

İletilerinizi bekliyor, iyi çalışmalar diliyorum. 

mesaj birleştirme:: 02 Nisan 2015, 12:01:38

Arkadaşlar Klein hocamın önerisi üzerine pasif RFID ler ile uzun mesafede iletşim konusunu araştırdım ve hocamızın dediği gibi 15 m de bile mümkün.

Ama 70-100 cm lik bir alıcı fiyatı 87 dolar.

http://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-70-100cm-long-distance-reader-wiegand-26-parking-system-passive-rfid-reader-one-card/1850633255.html

Aslında pasif sistem olaması mütiş olur ama benim şu anda 5 ileride daha fazla alıcıya ihtiyaç duymam malesef bu sistemi 1.si maliyet 2.si boyut (3-5 m için araca uygun değil) uygun değil.

İlk hedefim kendi yazdığım kodlarla oluşturduğum verici ve alıcılarla sistemi kontrol etmek.Sonuçta bu sistemi ben araç,sondaj makinası,tarladaki karavanın kilidi,ev kilidi,dükkan kilidi gibi bir çok şey kontrol edeceğim.Ve bunlar şu an için aklıma gelenler.İleride değişik özellikler ekleyeceğimde kodu kendim yazmış olmamın büyük değerinin olacağını düşünüyorum.

mesaj birleştirme:: 01 Nisan 2015, 22:03:06

Buda benim ihtiyacım olan 3-5 m menzilli olanı ve fiyatı  370 dolar :)

http://tr.aliexpress.com/item/RS485-Passive-Card-Reaction-Distance-3-5M-with-Free-SDK-RFID-Long-Range-Reader-for-Parking/699140778.html

engerex

Hatırladığım kadarıyla RFID'in 10cm'den daha kısa yakın temastan 150m üzeri olan çeşitleri mevcut.