555 hesaplama konusunda yardım

Başlatan burç tankal, 01 Nisan 2015, 23:47:12

burç tankal

Arkadaşlar interneteki 555 hesaplayıcı programlarda biz R1-R2 ve C1 değerlerini veriyoruz ve program bize T1-T2 ve Frekans değerlerini veriyor. Ancak benim öğrenmek istediğim ihtiyacım olan zaman periyodları için kullanmam gereken direnç ve kapasitör değerlerini nasıl hesaplamam gerektiği. Örneğin; 59 saniye low, 1 saniye high elde etmek için hangi değerleri kullanmalıyım. Gerekli kapasitör ve direnç değerlerin nasıl hesaplayabilirim?

t2

Direncin birini kafadan atarız.
10k iyi. Kapasitör de 470uF olsun. Geriye bir tane direnç kalıyor. Bunu 1MOhm seçelim. Baktık hesapladik olmadı. 680k seçelim. Yine olmadı...

Asimetrik dalga için 2 adet diyod kullanılıyor. 10k seçtiğimiz direnç yerine 2direncle 2 diyod bağlanıyor. Dolma boşalma zamanı farklı oluyor.

burç tankal

Ben de bu şekilde değerleri yakalamaya çalıştım ama beceremedim. Örnek olarak 59 saniye low, 1 saniye high için gerekli değerleri verebilir misiniz.

OG

555 datalarında timing için grafik ekleri vermiş, oradan yararlanabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

30saniyelik devre aşağıda.
Direncin daha da buyutelim. süre uzar.
http://i.stack.imgur.com/AucGA.jpg

RaMu

Hem öğreniyorum hem kazanıyorum diyorsun :)
Ama projelere verdiğin teklifler çok düşük.

Bunu yeni denedim
ama bir trick var bulman gereken,
yani çok küçük bir eksik var,
yoksa halihazırda çalışan bir devre.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

burç tankal

Evet biraz düşük kaldı sanırım teklifler. Ama keşke rayiç fiyatları görebilsek, ya da bilebilsek.  Sanırım siz kredi edinip teklifleri görebiliyorsunuz. Keşke bu özelliği bütün kullanıcılara koşulsuz olarak açsalar ki çok düşük kalmasak.
Bu arada eğer yanlış yapmadıysam verdiğiniz değerlere göre total periyod 120 saniye çıktı. Oysaki: Tt=60, T1=1, T2=59 bulmaya çalışıyorum. Aslında bu hesabın nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. Bunun için bir calculator ya da en azından bir formül var mıdır?

Edit: Bu arada devrede eksik bir kısım göremedim. Neyi gözden kaçırıyorum :)

ipek

5 nolu pin'de GND'ye doğru bir kapasite olması gerekir.,

hadi seni üzmeyelim,

http://s3.dosya.tc/server/euenf4/Full_circuit.rar.html

burç tankal

Hah şu kapasitör..Breadboard denemelerimde o pini her zaman boş bırakırım. Gözüm o kadar alışmış ki yokluğunu fark etmiyorum bile. Program için çok teşekkür ederim ancak exe dosyasını bilgisayarımda çalıştıramadım. Win7 64bit için uyumlu mudur?

ipek

benim makina eski vista 32 çalışıyordu,

uyum modu va ise vista uyumundan deneyebilirsin.

burç tankal

Maalesef olmadı ama yarın okulumdaki eski bilgisayarımda deneyeceğim. Konuyu kapatmadan son bir şey daha sormak istiyorum. Gerçek uygulamalarda set ettiğimiz duty cycle oranı, entegrenin Vcc gerilimi değişirse (Örneğin düşük pil) değişir mi sabit mi kalır?

ipek

normalde hiç denemedim,fakat TLC555 CMOS versiyonu ısıl kararlılık ve 3 volt civarı çalışma aralığı vardı.

burç tankal

Teşekkür ederim cevaplarınız için

asma

Merhaba
Temel astable multivibratör devresinde (RaMu nun eklediği gibi) pozitif alternans negatiften küçük olmaz. Eşit bile olmaz aslında.  ;)
İlk cevapta olduğu gibi diyot eklemek veya şemayı değiştirip iki diyot eklemek bir çözümdür.
İkinci yol ise iki direnç ve NPN transistör  gibi basit ilaveyle çıkışın tersini almaktır. Çünkü temel devre 59 Hi ve 1 Low oranını sağlar.

Toplam periyotun 1 dakika olduğu salınım 555 için üst limit denilebilir. Bu kadar uzun süre için farklı devreler tercih edilebilir.
555 voltaj dalgalanmalarından etkilenir ama 5volt ya da 15V çalışma gerilimlerinde zamanlama değişmez. Asıl sebebi besleme geriliminin 1/3 ve 2/3 oranlarındaki gerilim  bölücülerle elde edilen referans değerleridir. Şarj deşarj eğrisinin nispeten doğrusal bölümünü kullanır.
Fakat kutuplu kondansatörler farklı voltajlarda farklı kapasite değeri göstermelerinden (sanırım) hesap tutmaya biliyor.

Uzun zamanlar için çift 555 kullanılabilir, köprü çıkışlıdır ve iki mosatablenin birbirini tetiklemesiyle çalışır. İki transistörlü Astable MMV gibi çalışır. Ayrı periyotlar için ayrı R ve C bulunur.
Asıl tercih frekans bölücü kullanmak olabilir. 1sn lik palslerle 59 a kadar saydırıp  1 pals çıkış aktif edilebilir.

Kolay gelsin.

burç tankal

Alıntı YapMerhaba
Temel astable multivibratör devresinde (RaMu nun eklediği gibi) pozitif alternans negatiften küçük olmaz. Eşit bile olmaz aslında.  ;)
İlk cevapta olduğu gibi diyot eklemek veya şemayı değiştirip iki diyot eklemek bir çözümdür.
İkinci yol ise iki direnç ve NPN transistör  gibi basit ilaveyle çıkışın tersini almaktır. Çünkü temel devre 59 Hi ve 1 Low oranını sağlar.

Toplam periyotun 1 dakika olduğu salınım 555 için üst limit denilebilir. Bu kadar uzun süre için farklı devreler tercih edilebilir.
555 voltaj dalgalanmalarından etkilenir ama 5volt ya da 15V çalışma gerilimlerinde zamanlama değişmez. Asıl sebebi besleme geriliminin 1/3 ve 2/3 oranlarındaki gerilim  bölücülerle elde edilen referans değerleridir. Şarj deşarj eğrisinin nispeten doğrusal bölümünü kullanır.
Fakat kutuplu kondansatörler farklı voltajlarda farklı kapasite değeri göstermelerinden (sanırım) hesap tutmaya biliyor.

Uzun zamanlar için çift 555 kullanılabilir, köprü çıkışlıdır ve iki mosatablenin birbirini tetiklemesiyle çalışır. İki transistörlü Astable MMV gibi çalışır. Ayrı periyotlar için ayrı R ve C bulunur.
Asıl tercih frekans bölücü kullanmak olabilir. 1sn lik palslerle 59 a kadar saydırıp  1 pals çıkış aktif edilebilir.

Kolay gelsin.

Pozitif alternans negatiften küçük olamaz bilgisini öğrenince herşey yerli yerine oturdu. Demek ki bu yüzden tutturamıyorum hesabı. Ancak tersleyici devre öneriniz bu durum için gayet mantıklı. Sanırım Logic "Not" Gate kullanmalıyız. Ekteki  "değil" kapısı uygun mudur sizce? Bir de frekans bölücü devre hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?