Modem içine yazılım gömmeye gerek var mı?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 06 Nisan 2015, 19:38:20

XX_CİHAN_XX

Wireless modem ile internet yayını yapıyorum diyelim.
Bağlanmak isteyenlere kullanıcı adı şifreyi verdim.
Bağlantı kurdular. Internete çıkmak istediklerinde lokal bir sayfa ile karşılaşacaklar ve bu sayfa da cep telefonu girmeleri istenecek.
Cep girince telefona bir mesaj ile onay kodu gelecek. Onay kodunu lokal sayfaya girince internete erişim sağlanacak.
Bu işi yapmak için modemin için bir yazılım mı gömmek gerekiyor yoksa harici bir yazılım geliştirerek bu iş olabilir mi?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

t2

Her kullanıcının ayrı wi-fi şifresi olacaksa,bence modem üzerindeki yazılım değiştirilmelidir. Zaten elle kulanici eklwnebiliyor. Yani 5tane sanal ağ ve kullanıcı oluyor. Daha fazla da olur. 100tane olur mesela. Modem üzerinde genelde linux oluyormuş. Turistik tesislerde çay bahçesi gibi yerlerde bu iş otomatik uygulanıyor. Mesela çay alır gibi, 3TL verdiniz size fiş veriyor. Üzerinde ağ ve şifresi oluyormus. Süre 1saat olsun. Süre bitti,sizin ağ biter.

Deniz otobüsü gibi yerde ağ ücretsiz gibi duruyor ama ücretsiz olan sayfa sizin bahsettiğiniz varsayılan sayfa. Cebe gelen SİFRE girilecek. Bence böyle olursa modem yazılımı değiştirmek gerekmez. isin aslı bu olsa gerek. Ayrı wi-fi ağlar ve şifreler olması mantıksız.

Cemre.

Apart ve yurtlarda da bu tarz sistemler kullanılıyor. Ben de merak etmiyor değilim :)

XX_CİHAN_XX

@t2 hocam internete giren kişinin telefon bilgisinin de alınması isteniyor yani uygulamanın tam olarak bahsettiğim senaryoda gerçekleşmesi isteniyor :)
Bana modeme kod gömmek gerekiyor gibi geliyor. Bunu yapabilecek bir kurum lazım yada bir development board olsa modem için linux tabanlı software i de verse fazla mı hayalperest yaklaşıyorum :)
Bunu nasıl yaparımdan çok nasıl yaptırabilirim kısmındayım biraz uzak olduğum bir konu bu yüzden böyle bir çalışma yapmak için nereye ne tür yazılımlar yapmak gerek ne tür board lar gerek işe bunu araştırarak başlayım dedim bu konuda bir yol gösterilebilirse sevinirim :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mehmet

Bizim iş yerinde wi-fi ile girdiğinizde 1.1.1.1 adresine
bağlanırsınız. Kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra
erişim açılır. Buna benzer yöntemi bir internet kafede
görmüştüm.

Ek: Hep MS ürünleri kullanılıyor. Çok az sistemde
Linux kullanılıyor...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

XX_CİHAN_XX

işte benim o 1.1.1.1 adresinde çıkan sayfayı kendim yeniden düzenlemem lazım.

t2

MC_Skywalker

CISCO'nun Linksys modemlerinde butarz bir özellik var.  Wifi ağını ikiye bölmüş gibi kullanbiliyorsununz.

Bir tane ev ağı bitane Miasfir ağı oluşturyorsunuz. incelemek için model bilgisini almıştım ofisteki not defterimde yarın model numarasını paylaşırım.

ByTEK

Bu sistemleri kuruyorum. firewall olarak mikrotik routerboard kullanıyorum. içerisinde hotspot desteği ile geliyor. tavsiye ederim. wifi oalrak unifi uap-Lp-Pro ürünlerinden birini tercih ediyorum.

ozmo18

Radius server yazılımları ile bu istediğinizi yapabiliyorsunuz, Ağa dahil olanlara karşılama sayfası hazırlayıp cep telefonu doğrulaması,K.kartı bilgisi yada ön ödemeli kart ile kontörlü erişim gibi çeşitli varyasyonları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar zorunlu olan log tutma işlemini de otomatik olarak yaptığından yasalar karşısında başınız ağrımıyor.
TEŞEKKÜR EDERİM...