op-amp seçmi

Başlatan berkay_91, 10 Nisan 2015, 23:32:46

berkay_91

mrb, arkadaşlar AD9850 ile sinüs sinyali üretiyorum ancak bir sorunum var bu sinyalin genliğini dijital olarak kontrol etmem gerekiyor, bana genliği arttırıp azaltabileceğim bir chip önerisinde bulunabilir misiniz?

z

En basit çözüm digital pot çipleri olabilir.

Çipin çıkışına oapmp ile buffer yapıp pota uygular potun çıkışını da tekrar bir başka opamptan geçirirsen iyi olur.

http://www.analog.com/en/products/digital-to-analog-converters/precision-dac-lessthanequalto-12mhz/digital-potentiometers.html

Bir çok firma digital potansiyometre üretiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berkay_91

yanıtlar için sağolun, bir soru daha var dijital potu istediğim direnç değerinde mcu ile nasıl tutucam?

z

Çipini seç ve dokumanını oku.

Yalnız seçtiğin çipin çalışmak istediğin frekansda sorun çıkartıp çıkartmayacağından emin ol. Bunun için gene çipin dokumanına bakacaksın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

AD9850 DDS'in çıkışını pot yada digital bir pot ile kısıp açar isen 200Khz'in altında frekanslar ile uğraşman gerek.eğer MHz ler seviyesinde kısıp açman icab ediyorsa digital yada analog Attenuator bağlaman gerekir yaptığın her müdahele çıkan sinu dalgayı yüksek frekanslarda çok kötü etkiler.genelde COM Linear CLC5523 AD603 gibi yada Macom AT-635 çip'ini kullanman gerekir.bunlara VCA denir genellikle negatif gerilim isterler.ikinci yöntem ise noneinductive resistive Pi yada T direnç gurupları binary kod'da anahtarlanır.örnek 1,2,4,8,16,32,64 gibi step zayıflatıcılar ister.
fakat çip'in kendi içinde Rset pin'i vardır bu pin 3k9kohm bir direnç ile gnd'ye bağlanır,sizin basitçe yapmanız gereken gnd ye bağlanan tarafı ayırmanızdır.genelde kolaylık olsun diye bu pinde bir jumper vardır bunu yerinden çıkarıp buraya potansiyometre koyabilirsiz,bu uygulama çip'ten çıkan dalga formunu etkilemez,pot yerine buraya 2N7000 BS170 gibi planar bir Fet bağlayıp gate'sine PWM uygulayabilirsiniz,bu çipteki zayıf kırılgan olay ise çip'in kendi içinde buffer OpAmp' bulunmamaktadır,eğer dışarıda High Speed bir OpAmp bağlarsanız bunu negatif geri beslemesi ile oynayarak genliğe müdahele edebilirsiniz. iyi şanslar.

CLR

Programlanabilir gain amplifier kullanabilirsin, microchip'in ürünleri ucuz, aşağıdaki seriye bakailirsin

MCP6S2SX,
Knowledge and Experience are Power

berkay_91

İpek hanım, yine döktürmüşsünüz, herkese teşekkür ederim...

vedo35

Ipek hanim degilde ben bay olarak biliyordum :))
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

berkay_91

o zaman özür dilerim

mesaj birleştirme:: 11 Nisan 2015, 22:39:47

MCP6S2SX in band genişliği datasheetinde 2-12 Mhz yazıyor ben max. 150 kHz lik frekansta sinyal üretiyorum, bu çiple kullanabilir miyim? çok güzel bir çipe benziyor ama nasıl haberleştireceğimle ilgilide fazla ayrıntı yok sadece SPI dan bahsetmiş

CLR

Alıntı yapılan: berkay_91 - 11 Nisan 2015, 22:31:42
MCP6S2SX in band genişliği datasheetinde 2-12 Mhz yazıyor ben max. 150 kHz lik frekansta sinyal üretiyorum, bu çiple kullanabilir miyim? çok güzel bir çipe benziyor ama nasıl haberleştireceğimle ilgilide fazla ayrıntı yok sadece SPI dan bahsetmiş

Rahatlıkla kullanabilirsin, SPI mode 1 veya mode 3 ile sürülüyor, ben çok kez kullandım

0x41 ile kanal seçiyorsun
mesela 0x41, 0 gönderirsen kanal 0'ı seçmiş oluyorsun
0x41 ile gain ayarlıyorsun
0x41,7 gönderirsen opampın kazancı 32x oluyor
Knowledge and Experience are Power